Обзор на сезон 2020 при дамите: Кои изненадаха и кои се провалиха

Обзор на сезон 2020 при дамите: Кои изненадаха и кои се провалиха

Сезон 2020 беше като никой друг. С едва 20-ина турнира при дамите, без Уимбълдън и без финали в Шънджън, с много прекъсвания заради пандемията Covid-19. Но вълнуващите моменти не липсваха. Видяхме завръщането на Цветана Пиронкова след тригодишно прекъсване, родиха се нови звезди, които влязоха в клуба на шампионките от Големия шлем, имаше и големи разочарования.

Азиатските турнири бяха отменени, а от март до август също нямахме възможност да гледаме тенис. С надежда за една по-нормална 2021 – екипът на „ТенисКафе“ ви представя обзор на сезона при жените:

Големите изненади:

Цветана Пиронкова

Pironkova 2

Започваме класацията с тенисистката, която ни накара да повярваме, че невъзможни неща просто не съществуват. След като роди сина си Александър, бившата полуфиналистка от Уимбълдън се оттегли от тениса, но така и не обяви официално края на кариерата си. Защото просто той не бе настъпил. Този сезон бившата №31 в света реши да се завърне на корта и изуми още в първия си турнир.

Тя се възползва от системата за „защитен ранкинг“ и успя да влезе в схемата на US Open, за да запише най-доброто си представяне в надпреварата в цялата си кариера. Цвети започна с 6-2 6-3 срещу Людмила Самсонова, а след това накара специалистите да се замислят дали въобще да я отписват. Пиронкова надигра със 7-5 6-3 двукратната шампионка от Големия шлем Гарбине Мугуруса. Не даде сет и на Дона Векич, след което надделя над Ализе Корне в инфарктен осминафинал.

Така дойде големият ден на българката – 1/4-финал в Ню Йорк срещу Серина Уилямс. Цвети отново игра превъзходно, поведе със сет и пробив, но 23-кратната шампионка от Големия шлем се реабилитира и постигна обрат до 4-6 6-3 6-2.

На последвалия Ролан Гарос бившата №31 постигна две победи – над Андреа Петкович и над Серина, този път след отказване на американката. След това бе спряна от Барбора Крейчикова, но ни накара да чакаме с нетърпение следващите ѝ изяви. Те могат да бъдат още в началото на 2021 – на Australian Open.

Ига Швьонтек

Iga-Swiatek

До октомври Ига Швьонтек нямаше титла, но вече държи в ръцете си трофей от Големия шлем. 19-годишната полякиня надигра шампионката от Australian Open 2020 София Кенин в страхотен финал на Ролан Гарос. Световната №54 надделя с 6-4 6-1, за да влезе в клуба на „мейджър“ шампионките.

Швьонтек е първата полякиня, която вдига отличие от Шлема – нещо, с което дори Агнешка Радванска не може да се похвали. Тя е най-младата шампионка на Ролан Гарос от 1992 насам, когато Моника Селеш вдигна трофея. До момента световната №54 имаше само един финал – загуба от Полона Херцог в International турнира на клей в Лугано през 2019. В Париж обаче Ига стигна до титлата без загубен сет, като впечатли с експресен успех над топ поставената Симона Халеп, както и с победа над миналогодишната финалистка Маркета Вондрушова.

Във финала срещу Кенин шампионката показа разнообразна игра – завършваше често от бекхенд и от форхенд, демонстрира добрите си къси топки и солидната игра на мрежата, за да постигне най-големия успех в своята кариера.

Това е лудост. Преди две години спечелих турнира на тандемите при девойките тук, а сега съм на това място и държа титлата на сингъл. Това е толкова кратък период. Всичко сега ми идва малко в повече“, призна полякинята след двубоя.

София Кенин

Sofia Kenin Australian Open

София Кенин изживя своята голяма мечта и спечели първа титла от Големия шлем. 21-годишната американка имаше една победа на Australian Open до началото на тази година, но вече е шампионка в Мелбърн след своя първи „мейджър“ финал. В него тя осъществи пълен обрат срещу двукратната шампионка от Шлема Гарбине Мугуруса и триумфира с отличието след 4-6 6-2 6-2.

Кенин изостана със сет, но вдигна неимоверно нивото си на игра – допусна малко непредизвикани грешки, диктуваше темпото, разиграваше съперницата из целия корт и завършваше от трудни позиции, за да стигне до най-великия миг в кариерата си до момента.

„Невероятна привилегия е да играя тук и това е сбъдването на една дългогодишна моя мечта“, призна американката.

Малко след това младата надежда на женския тенис имаше труден период, но през март отново се завърна на победния път и триумфира с титла в Лион, където на финала победи Анна-Лена Фрийдсам. Изглежда обаче, че Кенин е родена за мачове от Големия шлем. Макар да достигна само до осминафинал в Ню Йорк, тя се добра до втория си „мейджър“ финал в Париж, където обаче загуби от Швьонтек. Завършва годината на рекордната за себе си четвърта позиция.

Елена Рибакина

rybakina

21-годишната тенисистка от Казахстан беше с актив 1-2 на финали на ниво WTA преди началото на годината. След като спечели дебютна титла в Букурещ през 2019, тя загуби два пъти битки за отличието в Китай от сериите International. Но се реабилитира още през януари 2020 с трофей в Хобарт. Там тя надигра с 6-2 6-4 Джън Шуай и вдигна трофея.

Рибакина показа, че може да играе на много високо ниво и на голямата сцена. Достигна до финала на турнира от категория Premier в Санкт Петербург. Загуби от Кики Бертенс и след това беше много близо да победи Симона Халеп на финала в Дубай, но румънката надделя в инфарктен тайбрек в третата част.

Елена Рибакина загуби и финала си в Страсбург през септември от Елина Свитолина в две части, но показа огромно израстване този сезон и даде заявка за нещо голямо през следващия.

Виктория Азаренка

Victoria Azarenka

Контузии и проблеми извън корта – така могат да се опишат последните години за Виктория Азаренка. Но двукратната шампионка от Големия шлем показа защо никога не трябва да бъде отписвана. През 2020 тя беше близо до третия си „мейджър“ и спечели турнир от сериите Premier 5, завръщайки се отново в топ 15.

Бившата №1 триумфира на Western & Southern Open, след като Наоми Осака се отказа поради травма преди финала, но след това загуби от японката в мача за титлата на US Open след обрат – 6-1 3-6 3-6. Поражението беше болезнено за тенисистката от Беларус, а след това тя загуби и финала в Острава от сънародницата си Арина Сабаленка, но можем смело да заявим, че Вика се завърна в елита.

Да запазиш високото си ниво – все по-трудна задача:

Наоми Осака

Naomi Osaka

Когато говорим за поддържане на най-високо ниво, и то на възможно най-голямата сцена, веднага изниква името на Наоми Осака. Макар да беше изпаднала до дъното на топ 10 през миналия сезон, японката спечели третата си титла от Големия шлем през 2020 г.

Бившата №1 отпадна в третия кръг в Мелбърн от Кори Гоф и много хора си помислиха, че няма как да излезе от слабата си форма. Тя дори загуби от Сара Сорибес Тормо с 0-6 3-6 в мач срещу Испания за „Фед къп“, но веднага след паузата показа невероятен тенис и стигна до финала на Western & Southern Open.

Отказването там поради травма не беше толкова шокиращо, тъй като Наоми се съвзе и демонстрира най-добрия си тенис на любимия хард в Ню Йорк – там, където преди два сезона шокира Серина Уилямс.

Този сезон тя премина през Мисаки Дой, Камила Джорджи, Марта Костюк, Анет Контавейт, Шелби Роджърс, Дженифър Брейди и Виктория Азаренка, за да сложи успешен край на своята кампания под №3 в ранглистата.

Симона Халеп

Simona Halep

Румънката не стигна до титла от Големия шлем и мнозина биха определили това като разочарование, но със сигурност не и самата Халеп, която винаги гледа на нещата позитивно. При отмяната на Уимбълдън заради пандемията тя каза, че поне ще бъде шампионка там още една година, тъй като няма да ѝ се налага да защитава трофея.

В Мелбърн тя бе много близо до финала, но Гарбине Мугуруса я спря в интригуващ сблъсък във финалната четворка. След това обаче бившата №1 навлезе в уникална форма и в стряскаща серия. Тя спечели трофея в Дубай, след като победи Рибакина и това беше последният ѝ мач преди дългата Covid-пауза. Когато се завърна през август, Халеп стъпи на любимия клей и вдигна титлата в Прага с успех над Елизе Мертенс, а победната ѝ серия набъбна на 14 последователни успеха. Така тя триумфира с отличието в Рим. Поведе с 6-0 2-1 във финала, преди Каролина Плишкова да се оттегли поради травма.

Двукратната шампионка от Големия шлем беше най-големият фаворит на Ролан Гарос и до осминафиналите не загуби сет, но там срещна Ига Швьонтек и успя да ѝ вземе само три гейма. Това се оказа последният двубой на Халеп за сезона и тя завършва под №2 в ранглистата.

Арина Сабаленка

Aryna Sabalenka

Тенисистката от Беларус не блестя през сезон 2020, но запази високото си ниво, надгради и завърши годината по подобаващ начин, за да се подготви за силна 2021.

Десетата в света показа как се играе на хард в Доха през февруари – точно преди дългата пауза заради пандемията. Вземаше топката рано, атакуваше мощно и надделя над Петра Квитова на финала с 6-3 6-3.

Няколко месеца по-късно загуби във втората фаза на US Open от Азаренка и в третия на Ролан Гарос от Онс Жабур. Но преодоля разочарованията и спечели титлата в Острава през октомври, след което завърши кампанията с още един трофей – третият ѝ за сезона, в Линц.

Елина Свитолина

Elina Svitolina

Елина Свитолина спечели две титли през 2020 и нямаше загубен финал, но когато говорим за тенисистката от Украйна, очакваме много повече, включително в турнирите от Големия шлем.

Световната №5 загуби от Мугуруса още в третата фаза на Australian Open, не игра на US Open, а на Ролан Гарос отпадна на четвъртфинал от аржентинката Надя Подороска.

Свитолина все пак триумфира с титлите в Монтерей и Страсбург, където осъществи обрат срещу Рибакина. Завърши сезона със загуба от Мария Сакари в първия кръг в Острава.

Ашли Барти

Barty

Разочарование може и да е малко пресилена дума за Ашли Барти, която си остана №1 през 2020, макар да изигра много малко мачове. По-скоро пандемията от коронавируса повлия на австралийката, която предпочете да не пътува за Европа и САЩ за заключителните турнири през кампанията.

Тя започна сезона със загуба от Дженифър Брейди в първия кръг в Бризбън, след което все пак спечели трофея в Аделаида, където на финала преодоля Даяна Ястремска. Достигна до полуфиналите в Мелбърн, където бе надиграна от Кенин, а последният ѝ турнир за кампанията бе през февруари – достигна до полуфиналите в Доха.

Каролина Плишкова

Kristyna_Pliskova

Каролина Плишкова спечели само една титла този сезон и отново се провали в турнирите от Големия шлем. Представянето на бившата №1 беше под стандартите ѝ, след като спечели четири отличия миналата кампания.

През 2020 чехкинята триумфира в Бризбън още в началото на годината, след като надигра Мадисън Кийс, а във втория си финал за сезона – в Рим, отстъпи на Симона Халеп.

В Мелбърн отпадна в трети кръг от Анастасия Павлюченкова, в Ню Йорк отстъпи във втората фаза пред Каролин Гарсия, а на Ролан Гарос бе елиминирана от Йелена Остапенко в същия кръг. Завърши кампанията под №6, но със загуба – от Вероника Кудерметова на турнира в Острава.

Бианка Андрееску

Andreescu

Трябва да отбележим липсата на Бианка Андрееску, която не изигра нито един мач през настоящата кампания, след като през 2019 спечели дебютна „мейджър“ титла в Ню Йорк. Последният ѝ двубой бе на финалите на WTA в Шънджън миналата кампания, но редица контузии не ѝ позволиха да играе.

Серина Уилямс

Serena Williams

Класация без Серина Уилямс? Невъзможно е 23-кратната шампионка от Големия шлем да не бъде включена в дадено подреждане.

Американката отново не успя да стигне до заветната 24-а титла от Шлема, за да изравни Маргарет Корт. Спечели първо отличие от януари 2017 насам, след като надигра Джесика Пегула в Оукланд, Нова Зеландия, но след това сезонът ѝ може да се определи за неуспешен.

39-годишната тенисистка загуби в трети кръг в Мелбърн от Ван Циан, после стигна до полуфиналите на US Open, където загуби от Виктория Азаренка, а контузия я спря на Ролан Гарос точно преди мача срещу Пиронкова от втория кръг. Така кампанията за Уилямс приключи и тя е №11 в ранглистата.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH