Обзор на сезон 2020 при мъжете: Рекордите, изненадите и разочарованията

Обзор на сезон 2020 при мъжете: Рекордите, изненадите и разочарованията

Сезон 2020 ще се помни дълго, защото беше един от най-необичайните в историята заради пандемията Covid-19. Уимбълдън и редица други турнири бяха отменени, от март до август нямахме възможност да гледаме тенис на професионално ниво, но въпреки това големите надпревари не разочароваха. Екипът на „ТенисКафе“ ви представя обзор на сезона при мъжете:

Фантастичната серия на Новак Джокович

ATP Finals_2020_Novak Djokovic

Нова титла от Големия шлем, 41 победи, подобряване на рекорда за най-много Мастърс трофеи и изравняване на постижението за най-много завършеци на годината като №1 – сезон 2020 за Новак Джокович може да се определи като повече от успешен.

Сърбинът помогна на страната си да триумфира в първото издание на отборния турнир ATP Cup, като на финала срещу испанците постигна ценна двусетова победа срещу големия си съперник Рафаел Надал. Серията на Джокович тепърва започваше – той се завърна в любимия си турнир от Шлема Australian Open и стигна до финала със само един загубен сет. Точно преди битката за титлата елиминира Роджър Федерер в три части, а след това, макар да изоставаше с 1-2 сета от Доминик Тийм, осъществи страхотен обрат и грабна осмия си трофей в Мелбърн.

Новак изглеждаше непобедим. Серията му набъбна до 18 поредни успеха и той вдигна още едно отличие – в Дубай, след като на полуфинала срещу Гаел Монфис с лекота отрази няколко мачбола. Паузата, предизвикана от пандемията, принуди 17-кратният шампион от Големия шлем да се завърне през август, където постигна нови 5 последователни успеха и взе трофея на Western & Southern Open.

Всичко сочеше към 18-и „мейджър“ за сърбина, но на осминафиналите в Ню Йорк, в мача срещу Пабло Кареньо Буста, той бе дисквалифициран за удар с топка в лицето на лайнсмена. Въпреки всичко продължи да доминира и спечели Мастърса в Рим, с което отбеляза своя 36-и триумф в тази категория надпревари. Загуби финала на Ролан Гарос от Рафаел Надал и оттам насетне формата му падна, като завърши годината с два успеха и две загуби на финалите в Лондон. Доминик Тийм го елиминира на полуфинала в инфарктен тайбрек в третия сет, в който Новак водеше с 4-0 точки.

Въпреки всичко сърбинът изравни рекорда на идола си Пийт Сампрас – за шести път завърши годината под №1.

Рафаел Надал – Кралят продължава да властва в царството си

PARIS, FRANCE - OCTOBER 12: Rafael Nadal of Spain poses on the roof of Les Galeries Lafayette with Les Mousquetaires trophy following his victory in the Men's Singles Finals against Novak Djokovic of Serbia on day fifteen of the 2020 French Open on October 12, 2020 in Paris, France. Rafael Nadal won his 13th trophy. (Photo by Aurelien Meunier/Getty Images)

Рафаел Надал и Ролан Гарос – една от най-красивите „любовни истории“ в спорта. Краля на клея никога не трябва да бъде отписван, когато играе в Париж – в каквато и форма да се намира. Испанецът за пореден път доказа това и триумфира със своя 13-и трофей в надпреварата, което беше и 20-и за него в турнирите от Шлема, а така изравни на върха Роджър Федерер.

Интересното е, че експертите тази година не посочваха Рафа като твърд фаворит. Световният №2 отпадна на четвъртфиналите на Australian Open от Доминик Тийм, после спечели титлата в Акапулко и сложи пауза на сезона си заради пандемията. След като турнирите бяха подновени през август, 34-годишният тенисист се завърна в Рим, но загуби от Диего Шварцман на четвъртфиналите.

Липсата на игрова практика не беше решаваща в Париж – там Надал премина през всичките си съперници, без да загуби сет, като на финала надигра убедително Новак Джокович с 6-0 6-2 7-5.

Рафа завърши кампанията с достигане до полуфинала в Париж, където записа своята победа №1000 в кариерата, както и с мач в същата фаза на Nitto ATP Finals. Той не е печелил нито един от тези два турнира в своята кариера. Александър Зверев го спря в „Берси“, а когато изглеждаше, че е все по-близо до финала в „O2 Arena“, Даниил Медведев го обърна – 3-6 7-6(4) 6-3. Надал завърши годината под №2 с 27 победи и 7 поражения.

Доминик Тийм вече е в клуба на „мейджър“ шампионите

Dominic Thiem

През последните няколко сезона постоянно си задавахме въпроса кой ще наруши хегемонията на Голямата тройка в турнирите от Големия шлем и Доминик Тийм ни даде този отговор. Австриецът спечели само един трофей през 2020, но то какъв – дебютния си „мейджър“ на US Open.

Световният №3 можеше да триумфира в Мелбърн в началото на годината, но не задържа аванса си на финала срещу Новак Джокович. Разочарованието доведе до няколко слаби представяния за Доминик, но по време на паузата той спечели над 20 демонстративни мача и загря за Ню Йорк. Там загуби в първата фаза на Мастърса Western & Southern Open, но седмица след това показа фантастичен тенис. Сред най-добрите му победи бе тази срещу Даниил Медведев на полуфиналите, когато не остави шанс на миналогодишния финалист. А в битката за трофея изостана от Александър Зверев с 0-2 сета, но се завърна по феноменален начин и спечели напрегнат тайбрек в петата част в един от двубоите на сезона.

Тийм бе готов за триумф на любимия си Ролан Гарос, но този път не го спря Рафа Надал, а добрият му приятел Диего Шварцман на четвъртфиналите. Доминик не успя да спечели на домашната сцена във Виена, но на финалите в Лондон бе готов да надгради над това, което направи миналата година, когато загуби от Стефанос Циципас в решаващия мач за титлата. Австриецът надигра Рафаел Надал и Новак Джокович, но допусна обрат от Даниил Медведев на финала и завърши сезона по разочароващ за себе си начин. Все пак Тийм вече е един от най-добрите състезатели в тура и смело можем да заявим, че изобщо не е под нивото на Голямата тройка.

Даниил Медведев – да превърнеш разочарованията в успехи

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 22: Daniil Medvedev of Russia lifts the trophy after winning his singles final match against Dominic Thiem of Austria during day eight of the Nitto ATP World Tour Finals at The O2 Arena on November 22, 2020 in London, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

След като миналия сезон Даниил Медведев спечели 4 трофея и игра финал на US Open, някои биха казали, че двете титли от 2020 не са кой знае какво надграждане над това, което руснакът вече ни е показвал. Но тези отличия бяха от изключително значение – световният №4 отново показа, че се чувства комфортно в надпреварите от сериите Мастърс, а за финал на кампанията спечели най-значимата титла в кариерата си.

Медведев започна годината с полуфинал на ATP Cup и осминафинал в Мелбърн, след което в три поредни надпревари отпадаше най-късно на четвъртфиналите и не изглеждаше така, сякаш е онзи Даниил от 2019. След дългата пауза показа добър тенис в Ню Йорк и въпреки че игра на изключително ниво срещу Тийм, не спечели нито сет в полуфиналния мач.

А след като отпадна в първия кръг в Хамбург, в първата фаза на Ролан Гарос и във втората в Санкт Петербург, сезонът се превръщаше в провал. През ноември обаче Медведев намери формата си на своя любим хард и преодоля Алекс де Минор, Диего Шварцман, Милош Раонич и Александър Зверев, за да спечели титлата в Париж. Мастърс трофеят от „Берси“ бе последван от най-големия триумф в кариерата на руснака до този момент – отличието от Nitto ATP Finals. Там той надигра първите трима в света – Новак Джокович, Рафаел Надал и Доминик Тийм, като не загуби нито един двубой и завърши годината под №4.

Роджър Федерер и пропуснатият сезон

Roger Federer

Няма кампания, в която швейцарецът да е играл толкова малко – само шест мача в рамките на един турнир. Маестрото започна годината обещаващо, като спаси мачболи срещу Тенис Сандгрен на Australian Open и стигна до полуфинален двубой срещу Новак Джокович. Въпреки че показа солиден тенис, Федерер не взе сет на бъдещия шампион, а това се оказа и последната му среща за сезона.

39-годишният Роджър изигра демонстративен мач срещу Рафаел Надал в Кейптаун, след което се подложи на артроскопска операция на коляното. Проблемът дори наложи повторна интервенция малко след това и напомни за контузията, която Маестрото имаше през 2016 г. Тогава отново претърпя операция в същата област, след което се завърна и спечели общо три титли от Големия шлем, за да събере общо 20.

Ще успее ли да го стори отново? Ще видим на Australian Open 2021 – Федерер вече обяви, че ще се завърне именно в Мелбърн и дори започна да тренира на подобна настилка. Световният №5 чака с нетърпение и Олимпиадата в Токио, която би била може би последният му шанс за злато.

Крачка назад за Стефанос Циципас

tsitsipas1

След като през 2019 спечели три титли, включително Nitto ATP Finals, мнозина очакваха по-солидно представяне от 22-годишния грък. Той обаче спечели само един трофей и може да се каже, че разочарова в турнирите от Големия шлем.

Световният №6 загуби в третия кръг на Australian Open, без да вземе сет от Милош Раонич, а след това дойде малка утеха. На финала в Марсилия Стефанос надигра Феликс Оже-Алиасим и защити отличието си. А въпреки доброто си представяне в Дубай, нямаше шансове срещу летящия на финала Новак Джокович.

След дългата пауза Циципас се завърна в Ню Йорк, но в третата фаза на US Open бе победен в пет части от Борна Чорич. В Рим Яник Синер го елиминира в първия кръг, а Андрей Рубльов го надигра на финала в Хамбург, след като гъркът беше на косъм от победата – 4-6 6-3 5-7.

Най-доброто представяне на Стефанос в „мейджърите“ през 2020 бе на Ролан Гарос, където игра полуфинал. Там Новак Джокович го елиминира в здрава петсетова битка. Последваха нови трудни дни за Циципас и той завърши сезона с две загуби в групата си на Nitto ATP Finals. Миналогодишният шампион бе надигран от Даниил Медведев и Рафаел Надал, приключвайки кампанията под №6 с актив от 29 победи и 14 поражения.

Александър Зверев и важната стъпка в турнирите от Големия шлем

ATP Finals_2020_Alexander Zverev

Всички критикуваха Саша, че не може да играе в турнирите от Големия шлем, но този сезон той опроверга критиците си, а и беше много близо до дебютен „мейджър“ трофей.

На Australian Open световният №7 стигна до полуфинал, където загуби от Тийм. След паузата Анди Мъри го елиминира на Western & Southern Open и мнозина си помислиха, че няма как Саша да направи нещо значимо на US Open. Но той започна да играе най-добрия си тенис, повлиян от смяната в треньорския щаб, където влезе Давид Ферер. 22-годишният представител на Германия преодоля Борна Чорич и Пабло Кареньо Буста, за да стигне до мача за титлата срещу Доминик Тийм. Зверев бе готов за отмъщение и поведе с 2-0 сета, но допусна болезнен обрат – 6-2 6-4 4-6 3-6 6-7(6).

На Ролан Гарос той достигна до осминафиналите, а после спечели две поредни титли – и двете в Кьолн. Започна да показва най-доброто, на което е способен и постигна феноменална серия от 12 поредни успеха. По пътя към финала в Париж елиминира с лекота Рафаел Надал и макар загубата от Даниил Медведев да беше още един удар по амбициите му, той даде заявка, че догодина може да очакваме още една голяма стъпка в развитието му.

Вярно е, че и проблемите извън корта имаха своето известно влияние – бившата му приятелка Олга Шарипова го обвинява, че е проявявал насилие към нея. Но точно в този период Саша успя да се концентрира и да не допусне личният му живот да попречи на спортните му успехи.

Андрей Рубльов – голямата изненада на сезон 2020

Andrey Rublev

41 победи – най-много от всички играчи в тура (на върха в тази класация с Новак Джокович). Пет трофея. Фантастичен тенис. Андрей Рубльов определено е едно от най-големите „събития“ през настоящата кампания.

До началото на сезона 23-годишният руснак имаше само две титли, но изравни това постижение още в първите месеци на 2020. Годината му започна с два последователни трофея в Доха и Аделаида. Игра осминафинал на Australian Open и четвъртфинал на US Open, а след това триумфира в Хамбург, обръщайки Циципас с драма в края на третия сет. Именно гъркът го елиминира на четвъртфиналите на „мейджъра“ в Париж, но Рубльов продължи да бомбардира съперниците с мощния си форхенд от основната линия и спечели отличието в Санкт Петербург, след което удължи победната си серия с титла във Виена.

Така младият руснак дебютира в топ 10 и за първи път получи шанс да играе на финалите на ATP. Там постигна един успех – срещу финалиста Доминик Тийм. А годината завършва под №8 и дава заявка за нещо много голямо през 2021 г.

Диего Шварцман – малкият голям човек

Diego Schwartzman

Годината за Диего Шварцман беше най-добрата в кариерата му, въпреки че не спечели титла. „Ел Пеке“ успя да запази много високо ниво през цялата кампания и така за първи път влезе в топ 10 и игра на Nitto ATP Finals.

Световният №9 достигна осминафинал в Мелбърн, след което загуби битката за титлата в Кордоба от Кристиан Гарин. Въпреки че бе елиминиран още в първия кръг на „мейджъра“ в Ню Йорк след пет сета срещу Камерън Нори, както и във втората фаза в Кицбюел, най-доброто от Диего дойде на любимия му клей.

Във фантастичен мач в Рим той надви Краля на червената настилка Рафаел Надал, за да стигне до финала, където бе спрян от Новак Джокович. А на Ролан Гарос феновете се насладиха на нова доза адреналин, дадена им от страна на нисичкия аржентинец. Той отстрани Доминик Тийм в петсетова драма, която със сигурност може да се определи като един от мачовете на годината. Игра полуфинал, където бе елиминиран от Рафа Надал.

Оттам насетне загуби финал в Кьолн и не спечели нито един мач в Лондон, но определено световният №9 е една от големите изненади на 2020.

Разочарованията на Беретини и Гофен и лошият късмет на Монфис

Monfils

Матео Беретини беше сензация през 2019, но активът на световния №10 този сезон е 9 победи и 6 поражения. Той загуби във втория кръг на Australian Open от Тенис Сандгрен, след което се лекуваше от контузия и се завърна чак след паузата, предизвикана от пандемията. Тогава стигна до осминафинал на US Open, където го отстрани Андрей Рубльов. Италианецът не убеди с играта си и на Ролан Гарос, където германецът Даниел Алтмайер не му даде сет в третия кръг. А сезонът му завърши със загуба от Маркос Гирон в първия кръг в Париж. Все пак Беретини запази мястото си в топ 10.

Гаел Монфис завърши годината 11-ти с актив от 16 победи и 7 поражения. 34-годишният французин започна 2020 повече от обещаващо – с 9 поредни победи и две титли. Спечели в Монпелие, където на финала надигра Васек Поспишил, а в Ротердам не загуби нито сет и защити отличието си, надделявайки над друг канадец – Феликс Оже-Алиасим. Всичко изглеждаше още по-прекрасно, когато Гаел имаше мачболи срещу Новак Джокович на полуфинала в Дубай, но пропиля всеки един от шестте.

А след дългата пауза, предизвикана от Covid-19, Монфис регистрира 4 поредни загуби. Феновете в София нямаха търпение да видят La Monf в „Арена Армеец“, но той се контузи срещу Пабло Кареньо Буста във Виена и обяви край на своя сезон.

Годината е разочарование и за Давид Гофен. Белгиецът завърши сезона под №15 с актив от 12 успеха и 11 поражения. Най-добрата му изява беше полуфиналът в Монпелие през февруари. Оттогава до края на кампанията 29-годишният тенисист не успя да премине осминафиналите в нито един турнир, като най-съкрушителната загуба бе от Яник Синер в първия кръг на Ролан Гарос – 5-7 0-6 3-6.

Григор Димитров – отново в топ 20

Grigor Dimitrov

Това не бе един от най-успешните сезони за първата ни ракета. Той завърши годината под №19 с актив от 18 победи и 11 загуби, като не спечели титла.

Започна обещаващо с невероятна игра на отборния ATP Cup. Там Григор надигра Даниел Еванс и Раду Албот, впечатли и на двойки с Александър Лазаров, като помогна на България да завърши на деветата позиция в крайното класиране. На Australian Open загуби във втората фаза от Томи Пол, а после изигра един от най-добрите си турнири в Акапулко, достигайки до полуфиналите, където бе спрян от Рафаел Надал.

След като се излекува от Covid-19, Григор се завърна в Ню Йорк, но си личеше, че вирусът го е извадил от оптимална форма. Загуби на Western & Southern Open от Мартон Фучович във втория кръг, а именно унгарецът го елиминира в същата фаза и на US Open. За Димитров последва четвъртфинал в Рим и осминафинал на Ролан Гарос, където бе спрян от Стефанос Циципас. А сезонът му завърши с полуфинал в Антверпен и четвъртфинал във Виена, където се контузи и така отказа участие в „Арена Армеец“ в София.

Голямата заявка на Яник Синер

Sinner-Title

Говорейки за София, няма как да не споменем сезона на Яник Синер. Миналата година той спечели младежките финали на ATP в Милано, а сега вече е и шампион в ATP 250 надпревара. 19-годишният италианец загуби само два сета по пътя към титлата на Sofia Open и завършва годината на най-високата позиция в кариерата си – №37.

Синер надигра Мартон Фучович, Марк-Андреа Хюслер, Алекс де Минор, Адриан Манарино и Васек Поспишил в „Арена Армеец“. Той демонстрира солиден сервис, типичните си мощни удари и от форхенд, и от бекхенд от дъното на корта и така даде заявка за нещо голямо през сезон 2021.

Италианецът игра още четвъртфинал на Ролан Гарос, където загуби от Рафаел Надал, но записа най-доброто си класиране в турнирите от Големия шлем. Дали ще го видим с „мейджър“ титла в близко бъдеще? Само времето ще покаже.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH