Пет извода от Финалите на АТР в Торино

Пет извода от Финалите на АТР в Торино

Финалите на АТР сложиха официалния край на сезона в мъжкия тенис на най-високо ниво. Смяна на локацията, дебютанти, един куп бивши шампиони и големи амбиции – надпреварата в Торино ни предложи много интересна седмица, а какви са нашите пет извода от случилото се вижте в следващите редове.

Зверев – може би следващият шампион от Големия шлем

През 2021 Даниил Медведев се превърна в най-новия шампион от Големия шлем.  Година по-рано това бе направил Доминик Тийм, който пък спря серия от четири години, в които трофеите от „мейджърите“ се печелеха само от „Големите трима“.

Нормално е през 2022-а да очакваме още повече нови шампиони в Големия шлем и като че ли най-логичният избор за следващ такъв пада върху Александър Зверев. Германецът изпраща великолепна година, в която спечели олимпийско злато и Финалите на АТР – на практика двата най-големи турнира извън „мейджърите“. Подобри втория сервис, подобри форхенда, както и излизанията напред към мрежата. Самочувствието е на съвсем различно ниво и го видяхме добре в Торино, където се превърна в едва четвъртия тенисист в историята на турнира, който побеждава №1 и №2 в света.

В това са убедени и останалите. „Саша е страхотен тенисист и може да побеждава всеки, така че определено може да спечели титла от Големия шлем, очевидно е“ – коментира Даниил Медведев, загубил от него на полуфинала. „Той беше на полуфинал на US Open и загуби в пет сета (от Джокович). Кой знае, ако беше на финала, можеше да ме победи.“ През 2021 Зверев завършва с рекордните 59 победи и 6 титли.

Каспър Рууд – специалист на хард

Каспър Рууд започна кариерата си със званието „специалист на клей“, но може да бъде спокоен – Доминик Тийм също бе наричан така, а впоследствие спечели US Open. Норвежецът определено поема по сходна на австриеца траектория в развитието си и безспорно е един от най-добре развилите се тенисисти през годината.

Преди началото на сезона той имаше актив 16-27 в АТР тура на твърди кортове. През 2021-а е с 25-9, с победи над тенисисти като Андрей Рубльов, Камерън Нори, Григор Димитров, Анди Мъри, Диего Шварцман и други. Само трима тенисисти имат по-добър процент на успеваемост на хард през годината – Джокович, Медведев и Зверев.

Рууд съумя да пренастрои играта си на по-бързата настилка, навлезе по-навътре в корта и започна да удря топката по-мощно, сервисът също е все по-голямо оръжие. Клеят най-вероятно винаги ще си остане любимата му настилка, но вече е ясно, че той ще има големи успехи и на хард. Титлата в Сан Диего и полуфиналът в Торино го доказват.

Да си резерва на Финалите (дори втора) не значи почивка

93 хиляди долара, за да бъдеш една седмица на ол инклузив в Торино – така може би звучи за някои възможността да си част от Финалите на АТР като резерва. В тази роля бяха Яник Синер и Камерън Нори. Само че завършилият турнир ни показа, че да си резерва не значи почивка, дори и ако си втора такава, защото това бе третият случай в историята, в който и втората резерва влезе в игра.

Нори не можа да направи нещо запомнящо се, но получи още два мача на най-високо ниво, които могат да бъдат ценни през сезон 2022.

Синер пък отново демонстрира, че тепърва ще говорим все повече за него. Победата над Хуркач го превърна в първата резерва с успех на Финалите от 10 години насам, а имаше и два мачбола срещу Медведев. Догодина очакваме да не му се налага да чака контузия на друг, за да участва в турнира.

Героите (или поне някои от тях) са уморени

Както винаги се случва, на Финалите има тенисисти, които видимо са на прага на силите си в края на сезона. Такъв бе случаят с Хуберт Хуркач, който извън първия си сет в турнира, спечелен срещу Медведев, бе бледа сянка на себе си.

Контузиите на Матео Беретини и Стефанос Циципас също говорят за това, че двамата бяха изцедени от тежката година в нейния край.

Успешен преход от Лондон към Торино

След 12 години в Лондон, Финалите направиха великолепен дебют в Торино. Феновете и целият град приеха с радост ролята си и атмосферата в „Пала Алпитур“ бе превъзходна през цялата седмица, въпреки ограничението от 60% на заети места по трибуните.

„Това, което прави турнира толкова специален в Италия са феновете, защото те са направо луди. Това е най-шумната, най-енергичната публика. Рим всяка година е един от любимите ми турнири. Мисля, че този го надмина и нямам търпение да играя в Италия всеки път в кариерата си. Обичам Италия и се надявам Италия да обича тениса толкова много“ – коментира шампионът Зверев.

А че Италия обича тениса, спорове няма. Наличието на хора като Матео Беретини, Яник Синер, Лоренцо Сонего и Лоренцо Музети само могат да увеличат тази любов.

Торино е 15-ият град, който приема Финалите, чието начало можем да открием в Токио през 1970 година.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH