Повече форхенд: начинът, по който Зверев прекъсна „черната“ серия срещу Медведев

Повече форхенд: начинът, по който Зверев прекъсна "черната" серия срещу Медведев

Денят след един от най-големите мачове за сезона – сблъсъкът за трофея на Финалите на ATP, нямаше как да премине без анализа на Крейг О’Шанеси. „Не можеш да минеш през тухлена стена, но можеш да намериш начин да я заобиколиш“ – коментира американският журналист, който проследи на живо всички сблъсъци в Торино.

Преди вчерашния мач Зверев бе в серия от пет поредни поражения срещу първата ракета на Русия, като последното от тях дойде в груповата фаза преди няколко дни. Олимпийският шампион обаче най-после намери успешната рецепта за противодействие на световния №2 и вдигна трофея за втори път в кариерата си. Ето къде според О’Шанеси е било разковничето за триумфа на германеца:

Само 47% от ударите на Александър Зверев в мача срещу Даниил Медведев от груповата фаза бяха от форхенд. Това позволи на руснака да измъкне победата с 6-3, 6-7(3), 7-6(6).

Световният №3 промени тактическия си подход, повишавайки този процент на 57% в заключителния мач, и резултатът бе видим – успех с 6-4, 6-4 и втора корона от Финалите. Тази промяна се отрази чудесно на Зверев, тъй като му позволи да използва по-често форхенда си, като в същото време ограничи въздействието на бекхенда на Медведев, който е един от най-ефективните елементи в играта на руснака.

Началото обаче не бе особено обещаващо за германеца, който допусна четири грешки от форхенд – две при завършек на атака и още толкова при ретур. Зверев пропусна общо пет от първите си шест форхенда в мача, но след това форхендът на Медведев също започна да го подвежда и той допусна общо четири грешки във втория и третия гейм. Това помогна на Зверев да пробие за 2-1 и от този момент нататък не изпусна контрола върху двубоя. Световният №3 принуждаваше своя опонент да разчита на бекхенда си много по-рядко от обичайното и това му донесе осезаемо предимство.

Общ брой форхенди/бекхенди
Групова фаза
Зверев – 47% форхенд (201 форхенда/227 бекхенда)
Медведев – 56% форхенд (240 форхенда/185 бекхенда)
Финал
Зверев – 57% форхенд (94 форхенда/70 бекхенда)
Медведев – 68% форхенд (118 форхенда/56 бекхенда)

Процентното съотношение „бекхенд/форхенд“ за Зверев бе 53:47 в мача от груповата фаза, но това се промени на финала, където 57% от ударите на германеца бяха от форхенд. Това принуди Медведев също да залага повече на форхенда си, като на финала това бяха 68% от ударите му срещу 56% в мача от групата.

Зверев правеше всичко възможно да избягва бекхенда на Медведев, който му създаваше толкова много проблеми в последните няколко двубоя помежду им. Руснакът бе спечелил предходните пет мача между двамата, като при разиграванията с бекхенд преимуществото му бе много сериозно.

Медведев обаче бе пробит лесно и в двата сета на неделния финал, допускайки брейк първо при 1-1, а след това при 0-0. При първото си подаване в откриващия сет руснакът се оказа изоставащ с 0-30 след две поредни грешки от форхенд. Три точки по-късно пробивът на Зверев стана факт. При 0-0, 30-40 във втората част Зверев реализира нов брейк, след като световният №2 изпрати топката далеч в аут при атака с форхенд.

В груповата фаза Зверев насочи 42% процента от ударите си към форхенд страната на Медведев. На финала този процент нарасна до 52%, като германецът видимо предпочиташе да се надиграва с форхенд, вместо да опитва да пробие бекхенда на опонента си.

След неубедителното начало, Зверев стабилизира форхенда си и записа 7 уинъра и 14 грешки, докато успеваемостта на Медведев бе почти същата (8 уинъра и 15 грешки), след като във втория сет руснакът започна да разчита повече на този елемент от играта в стремежа си да промени развитието на двубоя.

Зверев базира играта си от основната линия именно на своя мощен форхенд. Петте поредни загуби срещу Медведев обаче бяха ясен знак, че нещо в играта на олимпийския шампион трябва да се промени. Германецът трябваше да си зададе един от най-старите въпроси в тениса: дали е по-добре да изпращаш топката там, където ти я искаш, или там, където опонентът ти не я иска? Фактът, че Зверев спря да се опитва да пробива тухлената стена, означава, че вече е открил отговора.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH