Правилата на The NextGen Finals ще вкарат тениса в 21 век

Правилата на The NextGen Finals ще вкарат тениса в 21 век

По много критерии тенисът е старомоден спорт. Повечето от правилата, формата и размерите на игралното поле и системата за точкуване биха били познати и на играч от преди век. А за ръководителите на тениса това не е непременно нещо положително. Мачовете стават все по-дълги, темпото на игра се забавя, а от феновете все още се очаква да са като замръзнали по време на разиграванията – все неща, които спъват развитието на спорта.

Този ноември Асоциация на професионалните тенисисти (ATP), ръководният орган на мъжкия тенис, организира дебютното издание на NextGen ATP финалите в Милано. Турнирът ще събере осемте най-добри играчи за сезона на възраст до 21 години, а събитието ще послужи като основа за изпробването на няколко нововъведения, предназначени за модернизиране на спорта и за ускоряване на играта. Предвижда се тенисистите да могат да получават указания от треньорите си, както е при жените, а на трибуните ще има по-либерални правила за зрителите. Загрявките ще са по-кратки, няма да се повтарят сервисите, които закачат мрежата и ще се използва нова система за точкуване.

Въпреки че на треньорите официално им е забранено да дават насоки по време на мач, има начини, по които играчите успяват да общуват с тях. Стриктният часовник може да бъде полезен за съкращаването на мач с участието на Рафаел Надал, но като цяло са доста малко тенисистите, които редовно надвишават 25-те секунди между точките. Посрещащите пък ще трябва да отиграват топките, които закачат мрежата и попадат в полето, но това не би съкратило с повече от две минути един нормален мач.

Най-атрактивно за играчите и феновете ще бъде променената система за точкуване. Както на турнирите от Големия шлем – ще се играе във формат 3 от 5, но сетовете ще са доста по-къси и ще се печелят от състезателя, който пръв стигне до 4, а не до обичайните 6 (или 7) гейма. Тайбрек ще се играе при 3-3 и ще отпадне правилото за предимство. Така при дюс победител в гейма ще е този, който вземе следващата точка.

Известното като „no-ad“ правило вече се използва при двойките, където третият сет бе заменен с шампионски тайбрек до 10. С елиминирането на възможността за безкрайни дюсове, организаторите много по-лесно планират дневната програма на турнирите. Показателно е, че само 4 двойкови мача в тура през този сезон по новите правила са продължили повече от два часа.

„No-ad“ точкуването определено си струва и ще предоставя възможност да се гледат точки с изключителна важност, които ще правят мачовете по-зрелищни. Форматът, предвиден за провеждането на The NextGen Finals ще предотврати отегчителни резултати като 6-0, а вероятността сетът да завърши след тайбрек ще е доста по-голяма.

Времетраенето на срещите ще се намали значително и няма да се стига до така неречените маратони. От средно 144 точки на двубой от ATP по новия формат те ще станат средно 114. Времево това ще съкрати двубоите с около 20 минути. Ефектът ще е още по-осезаем при „маратоните“. От 5000 симулации – по 100 на произволно избрани 50 реални мача, границата от 200 точки е била премината само веднъж.

Колко по-вълнуващи ще станат по-кратките мачове? За това ще ни е нужна метриката, наречена Excitement Index (EI), първоначално предназначена да се използва в американския футбол. Тя измерва значението на детайлите в играта върху потенциалното им въздействие върху крайния резултат, ако се предположи, че най-важните моменти са мерило за това колко зрелищен е бил мачът. Скучно 40-0 в началото на сета не може да повлияе с повече от 1% на крайния резултат. За разлика от една-единствена точка при дюс, която увеличава процента десетократно. EI вади тези моменти и изкарва резултат от 10 (изявена доминация на единия отбор или играч) до 100 (незабравим трилър).

Като цяло, форматът на NextGen Finals ще намали EI резултата на случайно избраните 50 мача за симулации – от 51.4 до 46.7, а около 60% от повторенията са по-малко вълнуващи от оригиналните двубои. Въпреки това новите правила не изключват трилъри. Някои от симулациите достигат до 85, а поне един на десет надминава 60. В тази връзка да се изиграят пет кратки сета е по-добра опция от въведения от ATP при двойките формат. „No-ad“ и шампионският тайбрек в третия сет извеждат EI резултат, който е много близък с този при традиционните правила. От една страна се намалява броят на слабите мачове, но и рязко се намалява вероятността да се види незабравим дуел.

Атмосферата в Милано през ноември със сетове, които приключват със спечелването на 4 гейма и зрители, които се разхождат по време на игра, ще бъде почти неузнаваема за професионален тенисист от преди един век. И все пак в сравнение с други алтернативни формати ще е нещо, което хората са виждали. Преди Мастърса в Мадрид видяхме „Tiebreak Tens“, който при мъжете бе спечелен от Григор Димитров. Срещите бяха много кратки и всяка точка бе от решаващо значение, като за крайния изход имаше значение и късметът. От друга страна, правилата за NextGen Finals предвиждат достатъчно дълго време, в което по-добрият да наложи волята си, както в традиционен мач.

Накрая трябва да обобщим, че от всички алтернативни формати, създадени, за да направят тениса по-модерен спорт, този е сред най-обещаващите.

Източник: The Economist


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH