Тактиката сервис-мрежа е отживелица? Помисли отново

Тактиката сервис-мрежа е отживелица? Помисли отново

Когато Крейг О’Шанеси говори, на нас ни остава да мълчим и да попиваме всяка дума на един от най-добрите анализатори в тениса. Ретурът на Медведев на хард е едно от най-силните оръжия в Тура за сезона. Руснакът се изтегля далеч зад основната линия и има възможността да атакува топката по-силно. Джокович обаче намери рецептата срещу него. Представяме ви анализа на О’Шанеси на финала в Париж:


В днешни дни не можеш да играеш сервис-мрежа постоянно.

Заслужава си да прочетем това твърдение наново и това е да е последният път, в който го виждате написано някъде. То е просто мит.

Смъртта на тактиката сервис-мрежа в спорта ни е просто чисто недоразумение и Новак Джокович заби последния пирон в ковчега на тази погрешна теория на финала на Rolex Paris Masters в неделя.

Световният №1 победи втория в света Даниил Медведев с 4-6 6-3 6-3 за два часа и 15 минути след спечелени 19 от 22 точки със сервис-мрежа. Надделя в 86% от случаите, в които залагаше на тази тактика и с нея тотално опустоши монотонната стратегията на руснака да го забива в бекхенд битки от основната линия.

Трябва да отбележим, че Джокович игра сервис-мрежа 22 пъти, включително веднъж на втори сервис (спечели точката), и опита още 17 пъти, при които обаче началният му удар не намери целта.

Искаше да използва тактиката 39 пъти във финал на ниво Мастърс срещу втория най-добър играч в света. Стратегията далеч не е умряла.

Новак първоначално използва сервис-мрежа в третата точка на мача, преди която изоставаше с 0-30 в откриващия мач. Загуби разиграването, а впоследствие бе и пробит. В първия сет спечели пет от седем точки сервис-мрежа, но го загуби с 6-4. Планът за мача започна да се формира в съзнанието му. Изпълнението се подобряваше. Подходът беше търпелив.

Вместо да изостави агресивната стратегия и да се опита да обезоръжи Медведев в размени от основната линия, Джокович се опря още повече на нея във втория сет – спечели всичките 12 точки, в които я използва. Струва си да се посочи и, че на други пет пъти бе спрян от сгрешени сервиси. В сет №3 спечели две от три точки сервис-мрежа, а напрежението, което този константен натиск оказваше над Медведев, започна да дава все повече резултати.

Мрежата беше комфортната зона на Джокович във финала в Париж.

Точки на мрежата:

  • Джокович: спечелени 75% (27/36)
  • Медведев: спечелени 69% (9/13)

Той излизаше на мрежата почти три пъти по-често от Медведев и така постави съперника си в плен на критичните разигравания с продължителност между 0 и 4 удара.

Продължителност на точките:

  • 0-4 удара = Джокович +19 (Джокович 54/ Медведев 35)
  • 5-8 удара = Джокович +1 (Джокович 23/ Медведев 22)
  • 9+ удара = Джокович -4 (Джокович 17/ Медведев 21)

Новак завърши мача с 19 повече спечелени точки в късите разигравания до четири удара. Това е царството на тактиката сервис-мрежа. Ключово беше бързото изстрелване на сърбина към мрежата, за да предотврати задължението да изпрати първото си воле дълбоко в корта на опонента – там Медведев би го посрещнал с удоволствие, за да изпълни нов минаващ удар. Вместо това първото воле хитро бе насочвано късо под ъгъл, което е идеално предвид дълбокото позициониране на Медведев на ретур.

Спортът ни наскоро навлезе в нова ера, в която играчи като Медведев застават изключително назад при ретур. Целта им е да позволят на сервиса да забави скоростта си и да допуснат по-малко грешки от ретур, докато в същото време печелят възможността да изстрелят по-мощен първи удар от посрещане. Ретурът им прилича много повече на нормален удар в разиграване, отколкото на посрещане на сервис.

Джокович неколкократно показа, че сервис-мрежа е антидотът на тази тактика.

С началото на разиграванията Медведев се опита да повтори стратегията, която му спечели финала на US Open срещу Ноле – там той залагаше на постоянни размени от бекхенд между двамата. Джокович беше принуден да играе 188 пъти от бекхенд срещу само 155 от форхенд.

Това постави добра основа и му спечели първия сет, което го насочи към повторение от Ню Йорк. Сервис-мрежата обаче спаси Джокович.

Световният №1 допусна 12 грешки от бекхенд срещу само един уинър от тази страна в мача. Ако не търсеше постоянно сервис-мрежа, за да запази инициативата и да държи точките къси, нямаше да има спасение срещу тези неспирни размени, които Медведев настоятелно започваше.

Ако не беше сервис-мрежата, сърбинът щеше да е връчен на поднос в ръцете на опонента си.

Тактиката сервис-мрежа днес не получава почти никакво уважение. Отдавна я изоставихме, но тя никога не изостави нас, като продължаваше постоянно да поднася висока успеваемост. Световният №1 извади натрупалата прах стратегия от килера и ѝ даде любовта, която ѝ се полага.

Ако някой ти каже, че тактиката сервис-мрежа не работи, прати му линк от финала в неделя.

Добре дошъл обратно, стари приятелю.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH