Властелините на Големия шлем: Най-впечатляващият US Open на Новак Джокович

Властелините на Големия шлем: Най-впечатляващият US Open на Новак Джокович

Те са властелини на турнирите от Големия шлем. Отделиха си автономна област в тениса, за чиито граници през годините малцина тенисисти получиха печати в паспортите си. Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович – тройката, срещу която всеки знае колко минимални шансове има. Легендите, които счупиха безброй рекорди. TennisKafe.com дава старт на рубриката „Властелините на Големия шлем“, в която ще ви върне на най-добрите „мейджър“ представяния на всеки от Федерер, Надал и Джокович на всяко от състезанията от Шлема. А като бонус ще ви припомним и някои паметни представяния на още емблематични фигури от любимата ни игра.

2011 за Новак Джокович – перфектен сезон с перфекен завършек

През 2011 година Джокович се утвърди като новото сериозно име в мъжкия тенис. Сърбинът се превърна в истинска машина и спечели три титли от Големия шлем, както и общо 10 през кампанията. Завърши с актив от 10-1 срещу Рафаел Надал и Роджър Федерер, като победи испанеца шест пъти на финали. От началото на годината до полуфиналите на Ролан Гарос през юни, когато загуби от швейцареца, Новак записа стряскаща за опонентите серия от 41 поредни победи.

Общо през сезона сърбинът записа актив 70-6, а две от загубите му дойдоха след отказвания заради контузия. Освен че вдигна трофеите на Australian Open, в Дубай, Индиън Уелс, Маями, Белград, Рим, Мадрид, на Уимбълдън, в Канада и на US Open, Джокович за първи път в кариерата си достигна до №1 в световната ранглиста. И до края на кампанията не изпусна преимуществото си.

Novak Djokovic

Шедьоврите на сърбина на US Open

Поставеният под №1 в схемата започна търсенето на дебютен трофей в Ню Йорк с успех над Конър Найланд, който се отказа по време на втория сет. До края на втората фаза в турнира Джокович вече имаше три спечелени сета на нула, като два от тях дойдоха срещу Карлос Берлок. Нито Николай Давиденко, нито Александър Долгополов, нито дори Янко Типсаревич не успяха да спрат устрема на Новак. Макар да спечели сет срещу световния №1, сънародникът му се отказа в четвъртата част.

Така Джокович стигна до полуфиналите и… дежавю – мач с Роджър Федерер. Само година по-рано сърбинът спаси два мачбола сещу швейцареца в същата фаза на същия турнир и се класира на финала. Демоните на Маестрото сякаш отново влязоха в главата му и макар да бе повел с два на нула сета, Новак осъществи един от най-брилянтните обрати в своята кариера.

Бе изминал повече от час от началото на двубоя на „Артър Аш“ и изглеждаше така сякаш Федерер няма да повтори грешката си. Всичко бе „на неговата ракета“, но духът на боеца Джокович направи така, че едва за трети път в кариерата си Роджър да допусне поражение от 0-2. Лейтън Хюит го победи по този начин на Купа „Дейвис“, а Джо-Вилфрид Цонга го стори на Уимбълдън именно през 2011.

Зловещо и невероятно – такова изглеждаше положението за швейцареца, когато Новак включи на най-висока предавка. Макар Маестрото да се мобилизира, когато проби на нула в деветия гейм на петия сет, всички се върнаха към онзи момент година по-рано. Федерер сервираше за мача през 2011 и заби 10-ия си ас, но, опитвайки да затвори един от най-добрите двубои през онази кампания, видя само невероятен ретур от страна на опонента. Ненапразно Джон Макенроу нарече онова изпълнение „едно от най-добрите за всички времена“.

Мрежа на Маестрото, спасен брейкбол с 11-и ас, но после още един форхенд в мрежата и двойна грешка – Джокович оцеля. А после включи онази прословута машина, която през целия сезон не правеше грешки и завърши една от най-добрите срещи в кариерата си, дори считано към днешна дата – 6-7(7) 4-6 6-3 6-2 7-5.

Сладкото отмъщение

Рафа Надал преодоля Анди Мъри и бе само на крачка от това да защити трофея си. Преди година испанецът надви Джокович с 6-4 5-7 6-4 6-2. Световният №2 нямаше планове да отпуска газта и крачеше към втора титла в Ню Йорк.

Въпреки всичко, точно през тази година, Матадора трябваше да се притеснява. Пет пъти през кампанията към онзи момент сърбинът го бе побеждавал на последния етап преди отличието. Дори си позволи да влезе в царството му и да го надиграе на любимия клей в Рим и Мадрид. Лиши го от „Слънчев дубъл“ и сам го взе в своя актив, а най-болезнена за Рафа бе загубата на финала на Уимбълдън.

Вдъхновен от обрата над Федерер, Новак даде тон на представянето си със солидна игра, повеждайки с 6-2 6-4. Само сет го делеше от четвъртия му „мейджър“. Препълненият с 24 712 зрители „Артър Аш“ стана свидетел на гениални разигравания между двамата таланти, някои от които продължаваха повече от 30 удара. Често съдията Карлос Рамос трябваше да се намесва и да предупреждава феновете да пазят тишина. Истински тенис делириум.

Едва ли някой се е съмнявал в психическата сила на Надал, който едва измъкна третия сет в тайбрек, но все пак оцеля и до известна степен върна психологическото предимство от собствената страна на мрежата. Това изглеждаше така, когато Джокович взе медицински таймаут след паузата. Всичко тези обстоятелства обаче само разяриха бика, който даде едва гейм на Матадора до края на мача и вдигна триумфално ръце към небето след 6-2 6-4 6-7(3) 6-1.

Четири часа и десет минути – толкова бяха нужни на вдъхновения Джокович да достигне до дебютния си трофей на US Open. В този мач той редеше чудо след чудо с ракетата в ръка и целият двубой бе отражение на неговия сезон 2011 – един от най-силните в кариерата му.

Novak Djokovic

Хеттрикът на Новак в Ню Йорк

Четири години след това Джокович достигна до втория си трофей на US Open, като на финала победи Роджър Федерер с 6-4 6-4 5-7 6-4. Повтори историята от 2011, тъй като отново държеше в ръцете си три от общо четири „мейджъра“ в един сезон. А накрая дори завърши с титли в Пекин, Шанхай, Париж и на финалите на ATP, за да подобри постижението си с 11 отличия в рамките на една кампания.

Може би най-впечатляващата титла на Джокович на US Open от гледна точка на психическа сила, е третата му и към момента последна. Тя дойде през 2018 – в сезон, в който Новак бе изпаднал извън първите 20 в света заради контузия в лакътя.

Djokovic Del Potro

Тогава, когато никой не му даваше шансове, той се завърна с гръм и трясък, спечели Уимбълдън, после взе Кариерен „Мастърс“ с успех в Синсинати, а накрая надви Хуан Мартин дел Потро на финала в Ню Йорк. Така осъществи хеттрик на US Open, но най-запомняща се остава онази негова титла от 2011 г.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH