Яник Синер сподели, че разразилият се около него допинг скандал му е помогнал да разбере кои са истинските му приятели. След спечеления от него турнир в Синсинати стана ясно, че през март италианецът е дал две положителни проби за забраненото вещество клостебол, като това бе най-коментираната тема в света на тениса в дните преди US Open. В интервю за Sky Italia световният №1 сподели как е преминал през този период, като коментира и други интересни теми.
„Пийт Сампрас казваше, че да бъдеш №1 в света е като да имаш мишена на гърба. Когато загубиш мач в качеството си на лидер в ранглистата, поражението има много по-голям отзвук и е по-болезнено. Ако, например, си №10 и загубиш срещу 5-ия, това се приема доста по-лесно, защото на теория той е по-добър. Когато си №1, напрежението винаги е много по-голямо. Това обаче е едно от нещата, които правят тениса толкова интересен“.
Синер бе попитан и каква е тайната за постигането на неговата ефективност по отношение на спечелването на тайбрек.
„Хората обикновено говорят само за самия тайбрек, но според мен е също толкова важно как точно се е стигнало до него. Правя множество различни неща в хода на един сет и някои от тях се получават, други – не. Във всеки мач е различно. В някои от ударите си съм по-уверен, отколкото в други. Вероятно сте забелязали, че ако имам сетбол при сервис на опонента, съм доста по-агресивен на ретур. Ако обаче резултатът е 6-6, импровизирам в зависимост от развитието на точката. По време на мач винаги се старая да разбера какво точно ми върши работа в съответния ден преди да се стигне до решаващите моменти. Тази година осъществих сериозен напредък в това отношение. От тактическа гледна точка се подготвям старателно за всеки тайбрек, който играя“.
На въпроса какви разлики вижда между по-младото и настоящото си Аз, италианецът отговори: „Не мисля, че съм се променил като личност. Успехите не промениха характера ми или начина, по който се отнасям с хората. Най-голямата промяна е, че сега имам доста по-малко свободно време. Причината за това е, че отделям възможно най-много от времето си за тренировки и усъвършенстване. Взех това решение, защото го смятам за наложително. Бих могъл да си стоя вкъщи, но не искам, защото кариерата ми започна точно когато напуснах дома си на 13-годишна възраст. Десет години по-късно сбъднах мечтата си и станах №1 в света. Точно сега трябва да се трудя повече от всякога, защото всички искат да ме победят. Това напрежение ми харесва“.
„Много е важно да се забавляваш на корта, защото положителните емоции ти помагат да играеш добре дори когато си изморен. Тренировките не винаги са ми приятни, но винаги искам да се представям добре в мачовете, а за това е нужна сериозна подготовка. Чувствам се късметлия, защото хобито ми се превърна в професия, с която си изкарвам хляба. Много често обаче все още се чувствам като дете на корта. За мен по-натоварващата част от работата са нещата извън мачовете – тренировките във фитнеса, упражненията с физиотерапевта, лягането в определен час и всичко останало. Въпреки това приемам всички тези неща, защото те ми помагат да израствам като играч и човек. Феновете също ми дават енергия в трудните моменти и правя всичко по силите си, за да им се отплатя за това“.
Макар да спечели първите си две титли от Големия шлем и да се изкачи до върха на ранглистата, не всичко в момента върви гладко за Синер. Няколко дни преди US Open стана ясно, че през март италианецът е дал две положителни проби за забраненото вещество клостебол. Първоначално двукратният „мейджър“ шампион е бил оправдан от ITIA, но през септември Световната антидопингова агенция (WADA) реши да се възползва от правото си да внесе обжалване в Арбитражния съд.
„Първоначално ми беше много трудно, защото не можех да говоря почти с никого за това. Беше много деликатен период, защото не знаех как би трябвало да се държа в такъв момент и с екипа ми бяхме изправени пред пълна неизвестност. Обикновено контролирам нещата, но сега нямах никаква власт над случващото се. Няколко седмици по-късно обаче се събудих и си казах: „Не съм направил нищо лошо, не знаех нищо“. До голяма степен може да се каже, че всичко е приключило, тъй като решението на съдиите не зависи от мен“.
„Най-трудно беше в самото начало, когато новината бе оповестена. Това, че се случи точно преди турнир от Големия шлем, направи ситуацията още по-сложна. След като новината излезе, реших да отменя тренировката си за следващия ден, защото хаосът на корта щеше да е огромен. Новината бе обявена във вторник, а първата ми тренировка след това бе в четвъртък вечерта. Всички камери бяха насочени мен и екипа ми, чувствахме се много некомфортно. Постоянно гледах другите играчи и се опитвах да разгадая какво мислят за мен. Задавах си купища въпроси, за които нямах отговор“.
„Много е трудно да се подготвиш за турнир от Големия шлем по този начин. Убеден съм, че не съм направил нищо нередно, но в такива ситуации разбираш кои са приятелите ти. Някои играчи, които смятах за приятели, се обърнаха срещу мен, докато други, с които до този момент не бяхме особено близки, ме подкрепиха. Не бих казал, че създалата се ситуация е добра за мен, но определено ми помогна да осъзная много неща“.
„Имаше трудни моменти и преди разразяването на допинг скандала. Често се случваше хората да ме виждат в не особено добро настроение и да ми казват: „Нали победи, какъв е проблемът?“. Какво можех да им кажа? Имаше случаи, когато не можех да спя в нощта преди мача, като например този срещу Медведев на Уимбълдън. Цяла нощ будувах, а на сутринта се чувствах зле“.
„Благодарен съм на семейството и екипа ми, които винаги са до мен и с тяхна помощ се чувствам защитен. Точно затова казвам, че всяка победа и титла е специална и не пропускам възможност да отдам заслуженото на близките ми. Без тях нищо от това нямаше да е възможно. Не знам как щях да се справя с всичко това без помощта им“.
„Част от задълженията ми като професионалист са да отделям личния живот от работата. Винаги се старая да се чувствам добре на корта, тренирам усърдно и съм психологически подготвен да играя добър тенис. Точно затова нещата продължават да се получават. Психологическата сила е много важна, защото на най-високото ниво в тениса това е основният фактор за победите. Всички играят добре – решаващите разлики идват от малки детайли. Това е едно от най-важните неща, които научих през настоящия сезон и спечелих много мачове точно по този начин“.
В заключение, Синер бе попитан какви са целите и очакванията му за 2025 г.
„Следващият сезон ще бъде по-различен, защото вече знам, че съм напълно способен да печеля най-големите турнири. Целта през 2024 г. беше да завърша годината като №1, което ще се случи. През следващия сезон ще се стремя да се развия както от физическа, така и от психологическа гледна точка и по-конкретно да намеря начин да запазя първото място, играейки възможно най-малко мачове. Както казах, вече съм наясно, че мога да печеля най-големите турнири, което е много сериозна крачка напред. Знам, че ще е много трудно да подобря постиженията си от настоящия сезон, но ще дам всичко от себе си и ще се надявам на най-доброто“.
Синер ще се завърне на корта на започващия на 28 октомври Мастърс турнир в Париж.