Мариан Вайда е един от най-важните хора в живота на Новак Джокович вече 15 години. Двамата започнаха съвместната си работа преди Ролан Гарос през 2006 г. и през последното десетилетие и половина покориха множество рекорди заедно.
Словакът бе в екипа на Джокера за всяка една от 20-те му титли от Големия шлем, макар тази година да не присъстваше на Уимбълдън. По повод изравняването на рекорда на Федерер и Надал по спечелени „мейджър“ трофеи от страна на неговия възпитаник, Tennis Majors се свърза с Вайда, който в момента е в родината си. В хода на разговора един от най-титулуваните треньори в историята на тениса засегна темите за еволюцията на играта на Джокович през годините, сътрудничеството с Горан Иванишевич и отношението на голяма част от медиите към световния №1.
– Какви са впечатленията Ви от представянето на Новак Джокович на Уимбълдън? Много хора смятат, че той е спечелил, въпреки че е играл на около 80% от възможностите си. Съгласен ли сте с това твърдение?
– Мисля, че никой от опонентите на Новак не успя да го предизвика да покаже най-доброто от себе си. Преди финала казах на семейството си, че мачът ще приключи в четири сета и ще има един тайбрек. Прогнозата ми се оказа напълно правилна. Новак играе много интелигентно на трева, а освен това има огромен опит. Той непрекъснато подобрява играта си на тази настилка от няколко години насам, което беше решаващото му предимство в мача срещу Беретини. Матео беше в много трудна ситуация – игра на първия си финал от Големия шлем, а негов опонент бе Джокович, и то на Уимбълдън.
– Горан Иванишевич многократно е заявявал, че е удоволствие да се работи с Вас. Как протича комуникацията между вас по време на „мейджър“ турнирите?
– Ние споделяме всеки момент заедно, като отбор – подготовка, анализи, но освен това споделяме и страстта си. Семействата ни също са близки. Новак е невероятен, защото винаги носи много положителна енергия. Да съм част от този екип е истинска благословия. Относно турнирите, аз и Горан комуникираме ежедневно. Този от нас, който е до Новак на съответния турнир, дава по-важните наставления. Нормално е да е така, защото тогава си наясно с цялата обстановка около турнира.
– По време на Уимбълдън се говореше много за начина, по който Джокович е променил сервиса си през последните години. Какви точно бяха промените, които внесохте?
– Съветите на Горан бяха чудесни. Той е майстор-готвачът в тази част от кухнята. Сервисът на Новак не е като неговия, но той му разказа как е сервирал по време на състезателната си кариера. Сега Новак подхвърля топката малко по-ниско и цялата биомеханика на изпълняването на сервис е различна. Той прекарва по-малко време в очакване топката да се озове там, където той иска, и затова е много по-енергичен при начален удар. Това придава скорост на топката и му позволява да пласира по-прецизни удари. Виждате, че той не само записва повече асове, но и като цяло сервисът му е много добре премерен. Инструкциите, които Новак получи от Горан, бяха прости, но в същото време се оказаха много ефективни.
– Когато разговаряхме в Париж преди три години казахте, че според Вас някои медии не се отнасят с Джокович като с шампиона, който е. Смятате ли, че това се е променило?
– Много е сложно. Медиите пишат това, което искат. Понякога имат определена цел или се опитват да влияят на някого или нещо по определен начин. Понякога те са доста консервативни и не виждат цялостната личност на Новак. Той е много добър и позитивен човек, който радва зрителите. Понякога хората подкрепят аутсайдера, защото Новак доминира и никой не иска той да спечели. Доминацията му е толкова категорична, че много хора ревнуват и се питат: „Как е възможно това? Как успява да печели толкова много?“. Не им се вярва. Мисля, че Новак е чудесен пример за подражание не само на спортистите, но и за всички хора. Достигнал е до ниво, което кара феновете да мислят, че играта му е някакво чудо, но не е. Това е резултат от много работа. В спортните среди е нормално всеки да си има фаворит и да иска неговият човек да е №1. Разбирам това, но в същото време бих искал да видя по-балансирано отношение спрямо Джокович от страна на медиите. Те непрестанно промотират Федерер, Надал и играчите от младото поколение. За Джокович също се пишат хубави неща, но според мен, той заслужава много повече позитивно отразяване, защото е истински шампион.
– Нека погледнем напред към US Open. Джокович винаги е играл много силно там, но е печелил турнира „само“ три пъти. На какво се дължи това?
– Има много причини. Като цяло резултатите му на US Open през годините действително са много добри, но да, той го е печелил „само“ три пъти. Да печелиш в Ню Йорк е много трудно. На няколко пъти той просто беше твърде изморен на финалите. Ню Йорк е много емоционален и динамичен град, който може да те изтощи психически. Новак обожава да играе там, но понякога е много трудно да останеш хладнокръвен и съсредоточен в продължение на всичките 14 дни. Редуването на дневни и нощни мачове, влагата, градът… Важно е да се отбележи и това, че US Open е последният турнир от Големия шлем за сезона и по това време играчите вече са изразходили много енергия.
– Двамата с Джокович сте покорявали много върхове, но сте преминавали и през трудни периоди. След много силната за него 2011 г. последва спад, който приключи с победата над Федерер на Уимбълдън през 2014 г.
– По това време двамата с него вече работехме заедно от много време. Бях изморен и леко изтощен емоционално и това бе причината той да потърси нещо ново. Новак имаше нужда от треньор, който, заедно с мен, да му помогне да спечели още големи трофеи. Точно в този момент пристигна Борис Бекер със своя опит на велик шампион. Работехме добре заедно и той определено върна положителната енергия в екипа. Това помогна на Джокович да се вдигне отново и да спечели още шест титли от Големия шлем. Ролан Гарос 2016 беше много специален момент.
– След въпросната титла обаче нещата отново се влошиха. Новак се контузи, смени целия си щаб и в един момент много хора смятаха, че той е приключил за Големия тенис. Вярвахте ли, че може да се завърне на върха?
– Това беше много труден период както за Новак, така и за всички нас. Контузията се оказа сериозна и се наложи операция, в резултат на което той изпадна от Топ 20 на ранглистата. Имаше нужда от нови хора около себе си и затова започна да работи с Агаси и Щепанек. Химията между тях вероятно не бе най-добрата, но обстоятелствата също бяха трудни, тъй като той трябваше да се справи със сериозна травма. Те просто имаха лошия късмет да работят с него точно в този момент. След като сътрудничеството им приключи, Джокович отново ми се обади, както и на физиотерапевта Милан Айманович и кондиционния треньор Гебхард Грич. Започнахме начисто и работихме упорито, за което бяхме възнаградени с титлите от Уимбълдън и US Open през 2018 г. Мисля, че тези трудности бяха най-полезният урок в живота му. Това, което той направи, е по силите единствено на най-великите шампиони.
– След триумфа на Джокович на Уимбълдън, Горан Иванишевич каза: „Ние сме от Балканите, за нас всичко е възможно“. Как бихте описали тази психологическа нагласа?
– Горан беше отлично попълнение за екипа. С него се разбираме отлично още от първия ден. Горан винаги е много директен в комуникацията и това много ми харесва. От гледна точка на психологията, балканците никога не забравяме корените си и оценяваме всеки момент от своя живот. Ние сме смели хора, което е много важно в тениса, тъй като той представлява битка между двама души. Хората от Балканите сме много талантливи спортисти и играем със сърце. Вижте например футбола, баскетбола и волейбола. Ние обичаме да се състезаваме и да показваме най-доброто от себе си в най-важните моменти. Балканските народи притежават един особен вид гордост.
– След всичко, което Новак вече е постигнал, кое е най-сериозното предизвикателство пред Вас като него треньор?
– Да го накарам да остане смирен и да продължава да се труди също толкова упорито, колкото досега. Освен това трябва винаги да го разведрявам и да се стремя да го зареждам с положителна енергия. Разбира се, трябва да изготвям и добри тренировъчни режими, но и да го подкрепям и да го зареждам с увереност. Като екип ние наистина вярваме в това, което правим. Новак е в чудесна форма. Имам чувството, че за него няма граница.
– На няколко пъти споменахте напрежението. На US Open то ще бъде доста голямо за Новак. Какво трябва да направи той, за да го преодолее?
– Трябва да избягва медиите, защото много често те са тези, които създават напрежението. Извинявам се, изразих се неправилно. Не бива да ги избягва, а да се справя с тях по възможно най-добрия начин. Новак зане как да го направи. В сремето той се научи да не приема лично повечето негативни въпроси. Измина много дълъг път в това отношение в хода на кариерата си. Относно играта, Джокович трябва просто да покаже най-доброто от себе си. Кортът е неговата всекидневна.
TennisKafe.com