Дигиталният възход: Как Радукану започна да съперничи на Федерер, Джокович и Осака в Instagram

Дигиталният възход: Как Радукану започна да съперничи на Федерер, Джокович и Осака в Instagram

След сензационния си триумф на US Open Ема Радукану стана една от най-актуалните личности в тениса. Когато в понеделник организаторите на турнира в Линц обявиха, че британката ще вземе участие в тазгодишната надпревара, те я определиха като „Новата кралица на тениса“. Докато за много фенове и експерти подобно определение все още е доста преувеличено, то в същото време има сериозни индикации, че в не толкова далечното бъдеще Радукану ще има основания да претендира за него.

Тийнейджърката бързо се превърна в много привлекателно лице за спонсорите, като непосредствено след триумфа в Ню Йорк сключи рекламен договор с бижутерския бранд Tiffany. Радукану също така изнесе открит урок по тенис заедно с Кейт Мидълтън, присъства на престижната Met Gala и бе поканена на глобалната премиера на новия филм за Джеймс Бонд в Лондон.

Макар да е факт, че Радукану е едва на 18 години и ѝ предстои много дълъг път, преди да се утвърди като водеща фигура в женския тенис, то в света на социалните мрежи младата британка бързо се превръща в сериозен фактор. Това показват изследванията на агенцията за медиен мониторинг Mediacells относно реакциите на феновете на публикациите на тенис звездите. Според тях най-харесваният пост в Instagram за периода 9 юли – 1 октомври е на Радукану, като той изпреварва със сериозна разлика топ публикациите на останалите играчи, включително тези на Роджър Федерер, Новак Джокович и Наоми Осака.

Въпросната публикация е от 12 септември – денят след спечелването на титлата на US Open, като на него са реагирали около 1,2 млн. потребители.

„Тайната на невероятния начин, по който Ема предизвика такава ангажираност от страна на феновете, се крие в нейната натурална, естествена и неподправена еуфория. Точно те карат хората да намират публикацията за релевантна и автентична. Дори победата ѝ на финала в Ню Йорк беше истински урок по автентичност, като свидетелство за това беше искрената радост, която тя предизвика сред публиката на корта, както и сред цяла Великобритания“ – коментира пред Tennis Majors Брад Рийс, изпълнителен директор и съосновател на Mediacells.

В началото на Уимбълдън през юни Радукану бе едва 338-ма в ранглистата. Талантът, с който разполага, бе добре известен, но въпреки това никой не очакваше това, което се случи впоследствие. Достигането до осминафинала на Шампионата я изкачи до номер 150 в света и накара цяла Великобритания да говори за нея.

Според агенцията за дигитални анализи Social Blade в периода 21 юни – 11 юли последователите на Радукану в Instagram са се увеличили от 10 310 на 388 692. До началото на US Open те стават 411 000, а след спечелването на турнира нарастват до изумителните 2,1 млн.

„Тенденцията за спортисти-инфлуенсъри става все по-популярна по примера на играчи като Кристиано Роналдо, Лионел Меси, Неймар и Леброн Джеймс. Тяхната обща аудитория възлиза на около 900 млн. души, което е 10 пъти повече от хората, които гледат Super Bowl. Ема има още доста път, докато достигне тези стойности, но размерът не е всичко. Най-важна е активността и ангажираността на феновете, а по този показател тя държи водачеството за периода юли-октомври, изпреварвайки хора като Роджър Федерер, Новак Джокович и Наоми Осака. Бъдещето пред Радукану определено изглежда светло“- разкрива още Брад Рийс.

Фактът, че бащата на Радукану е румънец, а майка ѝ е китайка, също ѝ помага доста по отношение на увеличаването на нейната популярност в глобален мащаб. След спечелената титла в Ню Йорк китайското правителство побърза да изкаже поздравленията си към Радукану и да я припознае за „своя“, но връзката между спортистите и социалните мрежи е доста деликатна.

Играчите харесват социалните мрежи, защото те им позволяват да комуникират директно с феновете си. Пример за това бе начинът, по който Радукану се обърна на мандарин към почитателите в Китай. Луната обаче има и тъмна страна и в случая тя е ужасният тормоз, на който спортистите биха могли да станат жертва в онлайн пространството. Примерите за това са много – расистките обиди към Серина Уилямс и Наоми Осака, обидите към Шелби Роджърс по отношение на външния ѝ вид след отпадането ѝ от US Open, както и негативните коментари на прострастени към залозите хора, които са ядосани заради това, че са претърпели загуби, и насочват гнева си към играчите.

Както каза Роджър Федерер в скорошното си интервю за списание GQ – „На всеки 10 позитивни коментара има по един негативен, но винаги се съсредоточаваш точно върху него. Ужасно е“. В Ню Йорк Радукану показа рядко срещана за играч на нейната възраст зрялост, спечелвайки цели 10 мача по пътя към титлата. Тя обаче демонстрира това качество и извън корта. Британката разкри, че през по-голямата част от турнира е оставяла телефона си при хората от своя щаб, за да не се разсейва от истерията около нея в медиите и социалните мрежи.

Във въпросното интервю за GQ Федерер споделя още, че не знае как е щял да се справи, ако социалните мрежи са съществували в първите 10 години от кариерата му. Макар в случая Instagram да не е възможно най-обективният показател, тъй като авторите на негативни коментари обикновено предпочитат Facebook и Twitter, то все пак е важно да се спомене, че дори сред милионите положителни коментари на страницата на Радукану на моменти има и неприятни такива.

Радостното в случая е, че WTA осъзнава тази опасност и вече предприема мерки относно това да образова младите тенисистки за потенциалните рискове, които социалните мрежи крият.

„Безопасността на играчите е основен приоритет на WTA. От няколко години насам Асоциацията полага всички възможни усилия да образова и съветва тенисистките по тези проблеми, тъй като броят на играчите, станали жертва на тормоз в онлайн пространството, продължава да се увеличава и е важно да вземем мерки, за да предотвратим това. Твърдо решени сме да работим съвместно с компаниите, поддържащи социалните мрежи, и ги насърчаваме да превръщат платформите си в места за обмяна на информация, изживявания и различни гледни точки, а не за тормоз“ – гласи имейл по темата, изпратен от ръководството на WTA до Tennis Majors.

„WTA, съвместно с Theseus – компания за оценка и менажиране на рискови ситуации, осигурява специализирана оценка, напътствия, защита, ресурси и подкрепа за всички тенисистки в случай, че някоя от тях стане жертва на онлайн тормоз. Theseus и WTA работят съвместно със социалните мрежи за блокирането на профилите на потребители, упражняващи тормоз, като при необходимост властите също биват уведомявани. Работата с Theseus позволява на WTA и тенисистките да предприемат възможно най-адекватните действия, като в същото време играчите имат възможността да запазят своите профили в социалните мрежи и чрез тях да комуникират със своите почитатели, споделяйки с тях най-интересните моменти от живота си на корта и извън него“ – заявяват още от WTA.

За момента обаче не изглежда вероятно на Ема Радукану да ѝ се наложи да прибягва до услугите на Theseus. Лъчезарната тийнйеджърка продължава да трупа популярност и да очарова света на тениса, който е отправил поглед към „Рая на тениса“ – Индиън Уелс, очаквайки нейното завръщане на корта за пръв път след вълшебната за нея вечер на „Артър Аш“. Дали броят на последователите ѝ в Instagram ще се повиши и след надпреварата в Калифорния, ще разберем сутринта на 18 октомври, когато вече ще е известно името на шампионката от последния WTA 1000 турнир за годината.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH