Невероятната реч и урок по история на Крейчикова, която разплака Мартина Навратилова

Невероятната реч и урок по история на Крейчикова, която разплака Мартина Навратилова

Сезон 2021 ще остане за цял живот в спомените на Барбора Крейчикова. Чехкинята, която дълги години беше сред най-добрите тенисистки на двойки, неочаквано за мнозина се превърна в една от големите звезди и на сингъл. Тя спечели Ролан Гарос и си осигури участие на Финалите на WTA – и на сингъл, и на двойки. В крайна сметка за нея годината завърши с триумф в надпреварата при двойките, където с Катерина Синякова победиха Су-Уей Шие и Елизе Мертенс в мача за трофея. Това беше пета титла през 2021-а за чешкия тандем, който триумфира и с олимпийското злато в Пекин.

И на фона на прекрасния мач, най-вдъхновяващият момент дойде по време на церемонията по награждаването. Крейчикова използва случая, за да даде един кратък, но много вдъхновяващ урок по история, идващ в дни, в които светът на тениса говори за цензурата и потъпканите човешки права в Китай, свързани с все по-притеснителния случай с Пен Шуай.

Поводът за речта на Крейчикова бе свързан с това, че в деня на финалния мач, 17 ноември, се навършваха точно 22 години от началото на така наречената „нежна революция“ в Чехословакия.

На 17 ноември 1989 година група студенти в Прага излизат на мирен протест, който започва като почит към паметта на убития от нацистите през 1939 година студент Ян Оплетал. Седмица по-рано е паднала Берлинската стена и това изважда на улиците хиляди хора, които мълчаливо демонстрират недоволството си от комунистическия режим в държавата.

Полицейското насилие само засилва броя на мирно протестиращите в следващите дни, преди на 28 ноември Чехословашката комунистическа партия да се оттегли от управлението на държавата.

„Бих искала да кажа, че за нас в Чехия и нашите приятели от Словакия, днешният ден е много важен. Наричаме го Нежната революция. На 17 ноември 1989 година много смели чехословашки студенти излизат на улицата и демонстрират срещу недемократичния режим по това време“ – започна Крейчикова, докато зад нея през сълзи речта ѝ слушаше великата Мартина Навратилова. „Благодарение на тях и тяхната саможертва, моето поколение може да живее в красива страна и без ограничения, свободни.“

Навратилова е един от ярките примери на хората, които в онези години напускат родината си заради режима. През 1975 година родената в Прага тенисистка е на 18 години, когато получава препоръка от местната спортна федерация да се концентрира върху училището и да остави тениса на второ място. Това я принуждава да напусне страната и да избяга в САЩ, което води и до отнемане на чехословашкото ѝ гражданство.

„Като пример, за да разберете всичко, което се случваше тогава – Мартина Навратилова бе принудена да емигрира от Чехословакия заради режима. Щастлива съм, че този режим вече го няма и живеем свободни“ – завърши емоционалната Крейчикова.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH