Стан Смит – как един велик тенисист се превърна в обувка

Стан Смит - как един велик тенисист се превърна в обувка

Да си достигал до №1 в световната ранглиста, да си двукратен шампион от Големия шлем на сингъл и петкратен на двойки. Звучи като чудесна биография, която да ти донесе вечна слава заради постигнатото на корта. И все пак, когато чуят неговото име, повечето хора по света ще ви отговорят: „Това не беше ли обувка?“

Това е любопитната съдба на Стан Смит – американска легенда, превърнал се в една от най-популярните обувки в света.

Adidas Stan Smith – така е официалното име на един от най-продаваните модели маратонки в последните 50 години. Моделът е наистина емблематичен със своята бяла кожа и минималистичен дизайн, в който липсват типичните три ленти на германската компания, заменени от перфорации на три реда.

Как се стига до създаването на обувката и защо тя е кръстена точно на Стан Смит?

До появата на Смит на маратонките минава време. Първата обувка на Adidas за тенис е създадена през 1965-а година. Тя е по идея на Хорст Даслер – син на основателя на компанията Адолф Даслер, с идеята да бъде първата обувка за тенис от кожа. Вече позабравен факт е, че първоначално моделът е кръстен на френския тенисист Робер Айе, който през 1960-а достига до полуфинал на Ролан Гарос. Само че името на Айе не е толкова популярно извън Стария континент, а компанията иска да промотира модела в САЩ. Затова и след като Айе се отказва от тениса, Даслер търси американски тенисист, който да даде името си на обувката. Годината е 1973-а, а по това време ракета №1 на САЩ е именно Смит, който вече е спечелил две титли от Големия шлем – US Open 1971 и Уимбълдън 1972.

Тенисистът подписва договор, който се оказва най-умният в цялата му кариера, защото и до ден-днешен продължава да му носи средства. Първоначално от Adidas не са убедени дали да заложат изцяло на Смит. Затова и в периода до 1978-а на езика може да се открие портрет на Смит с името на Айе отстрани, преди французинът да бъде изцяло премахнат от обувката и тя да получи името „Стан Смит“.

Едва ли Смит е имал идея колко популярно ще стане името му в целия свят заради обувката.  До 1988-а са продадени 22 милиона чифта от модела, заради което той попада и в книгата за рекорди на Гинес.

През 2012-а германският концерн спря производството за две години, като решението се оказа много хитър маркетингов ход, защото след рилаунча през 2014-а продажбите отново скочиха до небесата.

Моделът много отдавна напусна пределите на тениса и се превърна в символ на градската култура, носен редовно от някои от най-известните личности в света. Неслучайно през годините е имало различни версии на дизайнери като Стела Маккартни и Фарел Уилямс.

Точната бройка на продажбите към настоящия момент не е ясна. Счита се, че тя е над 70 милиона, според самия Стан Смит дори говорим за 100 милиона. В днешни дни могат да бъдат намерени 8 версии на модела, който постоянно попада в топ 10 на различни класации за най-добрата маратонка в историята. Настоящите варианти се произвеждат от поне 50% рециклирани материали.

Самият Смит се радва на популярността на модела. Или поне сега. „Доста се изнервих първият път, когато загубих от съперник, който носеше моите обувки“ – разказва Смит, чиято автобиография се нарича „Някои казват, че съм обувка“.

Разбира се, кариерата на Смит сама по себе си е такава, че няма как да не го превърне в легенда – 950 победи, 64 титли (48 в Оупън ерата), двукратен шампион от Големия шлем на сингъл и петкратен на двойки, побеждавал други величия като Род Лейвър, Кен Розуел, Артър Аш и Рой Емерсън. И все пак, за повечето хора в днешни дни Стан Смит е модел маратонка. А кръстникът им няма нищо против.

Няма и как да бъде по друг начин, след като последният договор с Adidas е доживотен. „Обувката Стан Смит е на пазара от 1974-75. През 2018-а тя беше №1 по продажби от обувките на компанията“ – разказва агентът на Смит Доналд Дел. „Те дойдоха при мен и ми казаха, че искат да направят договора доживотен, така че сега обувката Стан Смит е с доживотен договор. Стан винаги е помагал невероятно много. Ако Adidas искат Стан да се появи в Ню Йорк в 10 сутринта в петък, той ще е там в 9. Не съм срещал по-класен спортист от Стан Смит.“

Но какво прави в днешни дни Смит извън ангажиментите, свързани с обувките? Определено говорим за човек, който не разчита на стари лаври, а продължава много активен начин на живот. В първите години след края на кариерата си Смит бе треньор в програмата за развитие на тенисисти към USTA, като там прекара 12 години (1986-98), в 6 от тях беше и директор на треньорите.

Преди 25 години пък, той основа своята компания Stan Smith Events. Тя се занимава с организиране на пътувания, свързани с посещение на големи спортни събития като Олимпийските игри, Бритиш Оупън в голфа или турнирите от Големия шлем. Смит пътува заедно с туристите, които обикновено са богати бизнесмени с афинитет към спорта, които имат удоволствието да почерпят от неговия спортен опит и разкази.

Смит има и своя тенис академия в родния си щат Южна Каролина, която функционира от 2002-а година. В нея тренират 60 млади тенисисти на различна възраст, като Смит прекарва там по няколко часа на ден. Освен това, от 2011-а насам той е президент на Международната Зала на славата на тениса.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH