Амбициран до краен предел Кирьос спаси 2 мачбола и отстрани Умбер

Australian Open, втори кръг

Ник Кирьос – Юго Умбер 5-7, 6-4, 3-6, 7-6(2), 6-4

Ник Кирьос какъвто отдавна не сме виждали успя да спаси два мачбола срещу Юго Умбер и да постигне обрат от 1-2 до 3-2 сета, за да осигури на феновете на тениса супершоу в трети кръг между него и Доминик Тийм.

Австралиецът, който почти година не бе участвал в официални мачове, демонстрира невиждана от дълго време амбиция и хъс за победа, съумявайки да измъкне изглеждащия напълно загубен мач. При 5-4 в четвъртия сет Умбер имаше два мачбола, но и при двата Кирьос игра фантастично и върна пробива, а след това бе категоричен в тайбрека.

В решителния сет, в който атмосферата на John Cain Arena бе като на мач за Купа Дейвис, Кирьос продължи устрема си, отрази брейкбол във втория гейм, след което проби за 2-1. Оттам насетне до края на мача австралиецът даде само две точки на съперника на собствен сервис. Срещата можеше да приключи още при подаването на Умбер, който все пак отрази мачбол и накара Кирьос да сервира за мача, но „лошото момче на тениса“ нямаше проблеми да се справи, реализирайки общо втория си мачбол.

В началото на мача Умбер бе по-добрият от двамата и закономерно стигна до успеха в първия сет с единствен пробив в последния възможен момент за 7-5. Втората част също мина в доминация на сервиращите, но в него Кирьос успя да реализира единствения брейкбол за 2-1.

Ситуацията бе подобна в третия сет, в който обаче Умбер нанесе важния удар за 5-3 и така се доближи на сет от победата в мача.

За разлика от много други случаи обаче Кирьос бе готов да даде всичко от себе си и в крайна сметка постигна обрата, с който си гарантира мач срещу Тийм.

В трети кръг е и Александър Зверев, победил със 7-5, 6-4, 6-3 американския квалификант Максим Креси. За германеца следва мач с Адриан Манарино, който нямаше проблеми срещу Миомир Кецманович – 6-1, 6-2, 6-4.