Чорич напусна рано AO 2021, Беретини напред след 4 сета с чех

Australian Open, втори кръг

Макензи Макдоналд – Борна Чорич 6-4, 6-2, 4-6, 6-4

Борна Чорич е поредният поставен тенисист при мъжете на Australian Open, който губи още в началната фаза на турнира. В мач от втория кръг 22-ият в схемата допусна поражение в четири сета от американеца Макензи Макдоналд, който заради контузии изпадна до №192 в света, но играе със защитен ранкинг.

С много стабилна игра на сервис, успешни излизания на мрежата и максимално използване на колебанията на съперника Макдоналд записа една от големите победи в кариерата си след 2 часа и 30 минути на корта.

В хода на мача американецът реализира четири от десетте си шанса за пробив, докато Чорич се отчете само с един от пет възможности. Хърватинът имаше доста проблеми на втори сервис, а 53-те му непредизвикани грешки определено не помогнаха на задачата да продължи напред.

Първият сет бе решен след единствен пробив в петия гейм за 3-2, след който Макдоналд даде общо само две точки на сервис за 6-3. Втората част започна с четири гейма в полза на доста по-ниско ранкирания, който продължи да доминира по впечатляващ начин на сервис.

Едва в третия сет Чорич започна да играе по-успешно и с пробив в последния момент за 6-4 успя да си осигури продължаване на мача. В четвъртия сет Макдоналд нанесе решителния удар за 3-2, след което отрази два шанса за рибрейк. При 5-4 американецът не трепна, сервирайки за мача, и с първия си мачбол си осигури второ участие в трети кръг на турнир от Големия шлем. До момента най-успешният му „мейджър“ турнир бе Уимбълдън през 2018-а, когато игра осминафинал.

Макдоналд получава и много удобен шанс за нова победа, тъй като в трети кръг ще срещне друг непоставен – южноафриканеца Лойд Харис, победил в пет сета, 6-2, 1-6, 6-3, 6-7(5), 6-3 Алексей Попирин.

В трети кръг е и демонстриращият много силна форма в началото на годината Матео Беретини. Италианецът загуби сет, но в крайна сметка се справи с 6-3, 6-2, 4-6, 6-3 срещу чешкия квалификант Томаш Махач.

Мачът не бе никак лесен за световния №10, който имаше проблеми с второто си подаване и това доведе до цели 13 шанса за пробив пред съперника му в хода на мача. Беретини обаче отрази 12 от тях, а единственият брейк за Махач му донесе успеха в третия сет.

Така в трети кръг ни очаква доста интригуващ сблъсък между Беретини и №19 в схемата Карен Хачанов, победил с 6-2, 6-4, 6-4 Ричардас Беранкис.