Бъдещето е тук: Алкарас победи Циципас в петсетов трилър

US Open, трети кръг
Карлос Алкарас – Стефанос Циципас 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5)

За Карлос Алкарас от няколко години се говори като за бъдеща голяма звезда на тениса и тенисист, когото феновете трябва да следят внимателно. Е, бъдещето очевидно вече се е настанило удобно в настоящето, защото 18-годишният испанец сътвори една от сензациите на US Open 2021. В най-добрия мач от мъжката схема до този момент тийнейджърът отстрани световния №3 и считан за главен претендент за трофея Стефанос Циципас след спиращи дъха пет сета.

За 23-годишния финалист от Ролан Гарос това бе рядък случай, в който бе много по-опитният на корта. Това обаче не му помогна да укроти огромния талант, ръководен от бившия №1 в света Хуан Карлос Фереро.

От самото начало Алкарас сякаш искаше да покаже, че феновете трябва да забравят за „следващото поколение“ и да погледнат към най-младите в тура. Първото му излизане на „Артър Аш“ очевидно не го притесни и той започна с атакуващия си и зрелищен тенис от самото начало. Това доведе до аванс от 4-0 в период, в който испанецът постигна 7 уинъра и нямаше нито една непредизвикана грешка. Момчето от Мурсия продължи да бъде по-добрият на корта и след трети пробив сложи край на сета за 6-3.

Серията му продължи с брейк на старта на втория сет и аванс от 3-0. Едва тогава Цицицпас се окопити и започна да затруднява повече съперника си. Гъркът регулира позицията си на ретур, застана по-назад, заигра по-сигурно и това даде резултат. В оказалия се ключов седми гейм, продължил 10 минути, Циципас проби от третата си възможност. Серията му достигна до пет поредни гейма, като при 5-4 сервираше за спечелване на сета и обърна гейма от 0-40.

В третия сет гъркът водеше с 5-2 и изглеждаше, че вече е поел контрол върху мача. Нищо подобно – испанецът проби и в двата случая, в които съперникът му сервираше за сета и стигна до тайбрек, в който мощта в ударите му просто бе непреодолима за Циципас – 6-1 и аванс от 2-1 сета за тийнейджъра.

Последва може би очакван спад за него, от който Циципас се възползва моментално – сет на 0, който прати мача в пети решителен. В него двамата бяха много равностойни и закономерно се стигна до нов тайбрек. И тук 18-годишният не трепна. С форхенд уинър по правата той достигна до така ценния минипробив. При първия мачбол пропусна с милиметри лоба си, но след това форхенд по диагонала доведе до най-големия успех в тепърва започващата му бляскава кариера.

„Без публиката нямаше да спечеля този мач. Невероятно чувство. Това е най-добрият мач в кариерата ми“ – не скри емоциите си победителят.

Така Алкарас се превърна в най-младия тенисист, достигал до четвърти кръг на турнир от US Open  от 1989 година насам, когато това постигат 17-годишният Майкъл Ченг и 18-годишният Пийт Сампрас. Той е и най-младият, който побеждава тенисист от топ 3 на Откритото първенство на САЩ от въвеждането на световната ранглиста. До момента испанецът имаше 3 мача и 3 загуби срещу тенисисти от топ 10, но на възможно най-голямата сцена демонстрира, че още сега е сред най-добрите в този спорт.

Така за Циципас US Open си остава единственият турнир от Големия шлем, в който не е достигал до четвърти кръг, а сметката му за сезона остава на рекордните до този момент 50 победи.

Преди година Алкарас бе извън топ 300. През 2020-а той спечели 3 Чалънджър титли. През тази вече стана и АТР шампион с триумфа си в Умаг, а след успеха над Циципас си гарантира влизане минимум в топ 50.

Наградата за тези усилия е наглед много преодолим съперник за четвърти кръг. Това е квалификантът Петер Гойовчик, който за първи път ще играе във втората седмица на „мейджър“, след 3-6, 6-3, 6-1, 6-4 над Хенри Лааксонен.

В тази фаза за първи път ще гледаме и друг квалификант – Ботик ван де Зандшулп от Нидерландия, който продължава да впечатлява в турнирите от Големия шлем – 3-6, 6-0, 6-2, 6-2 над Факундо Багнис. Световният №117 ще бъде следващият съперник на Диего Шварцман, отстранил след 6-4, 6-3, 6-3 още един от квалификантите в трети кръг в лицето на Алекс Молчан.