Епичен обрат: Надал спечели титла №21 от Големия шлем

Australian Open, финал
Рафаел Надал – Даниил Медведев 2-6, 6-7(5)
, 6-4, 6-4, 7-5

Историята е пренаписана – Рафаел Надал е първият тенисист в историята на мъжкия тенис, който достига до 21 титли от Големия шлем. Испанецът постигна това след епичен обрат, който ще остане завинаги в историята като един от най-паметните финали в „мейджърите“ – 2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5 след 5 часа и 24 минути на „Род Лейвър Арена“ срещу Даниил Медведев.

Няколко седмици, след като изобщо не бе сигурен, дали ще замине за Австралия заради контузията в ходилото, Надал постигна най-великия обрат в кариерата си, за да се изкачи еднолично в класацията по най-много трофеи от „мейджърите“ с един пред големите си съперници Новак Джокович и Роджър Федерер. Той е и едва вторият тенисист в Оупън ерата след сърбина с поне две титли от всеки един от турнирите в Шлема.

Това е общо 90-и трофей за него. Рафа се превръща в третия най-възрастен шампион в турнир от Големия шлем след Кен Розуел и Федерер и завършва австралийското си тенис лято с десет поредни победи, след като в първата седмица на годината спечели и АТР 250 надпреварата, която се проведе на „Мелбърн Парк“.

Нищо не предполагаше подобна развръзка след първите два сета, в които Медведев имаше сериозно превъзходство и Надал изглеждаше без идея как да би могъл да преодолее съпротивата на световния №2. В хода на втората част Матадора повиши нивото си, но продължаваше да има сериозни проблеми на сервис и в крайна сметка на два пъти в тайбрека изпусна аванс от минипробив.

На Уимбълдън 2007 срещу друг руснак в лицето на Михаил Южни бе последният случай, в който Надал бе постигнал обрат от 0-2 сета и едва ли са били много дори феновете му, които са вярвали в подобна развръзка.

Повишеното ниво на сервис в третата част обаче постави основата на последвалия невероятен развой. Със сигурност моментът, към който Медведев ще се връща често, бе в шестия гейм. Тогава при 3-2 в своя полза той стигна до 0-40 в подаването на съперника си, но така и не успя да го пробие. На свой ред Надал нанесе удара си за 5-4, след което с гейм на 0 сложи край на сета.

В четвъртата част процентът на вкаран първи сервис при испанеца отново спадна, но в същото време и играта на Медведев бе изпълнена с грешки и необичайни решения като той като че ли имаше и леки крампи.

Сетът предложи много маратонски геймове като разликата бе това, че в повечето случаи на сервис Надал успяваше да се измъкне. Серия от три поредни пробива даде аванс от 3-2 за Надал, който оттам насетне мина през подаванията си и така доведе нещата до изравняване на сетовете.

В решителната част, колкото и изненадващо да звучи, Надал бе по-свежият физически и това му позволи да стигне до важния пробив за 3-2, след който да премине и през 13-минутен гейм, в който отрази четири брейкбола. Сервирайки за мача при 5-4 Рафа демонстрира колебание и допусна връщане на пробива, но Медведев не успя да се възползва от ситуацията и на свой ред допусна нов брейк. Надал нямаше нужда от нова покана – този път изигра брилянтен гейм на сервис и реализира още първия си мачбол, за да стигне до един от великите успехи в своята изумителна кариера.

Първите думи на шампиона бяха отправени към неговия съперник: „Знам, че е труден момент за теб.  Бил съм в тази позиция на този турнир. Нямам съмнения, че ще спечелиш този трофей няколко пъти в твоята кариера. Това беше един от най-емоционалните мачове в моята кариера и да бъда на корта с теб беше чест за мен.“

„За мен е изумително. Преди месец и половина не знаех дали ще мога да се върна в професионалния тенис. Не знаете колко много се борех, за да се завърна. Благодаря на всички за любовта и подкрепата. Това ще остане с мен до края на живота ми. Благодаря на екипа и на семейството си. В трудните моменти бяхте до мен. Без вас това нямаше да бъде възможно.“

Това бе първият финал в историята на Australian Open, в който се стига до обрат от 0-2 до 3-2 сета. Продължилият 5 часа и 24 минути двубой е и вторият най-дълъг финал в историята на Големия шлем след финала в Мелбърн преди 10 години, когато Джокович надделя над Надал след 5 часа и 53 минути. За Матадора това е втори трофей от първия за годината „мейджър“ след успеха му през 2009-а година.

Медведев опитваше да се превърне в първия тенисист в Оупън ерата, който печели втората си титла от Шлема в следващия турнир след дебютния си успех, дошъл на US Open, където попречи на Новак Джокович да стигне първи до титла №21 от това ниво. Това бе втори финал от Шлема между руснака и испанеца като двамата играха пет сета помежду си и на US Open 2019, когато Медведев изравни от 0-2 до 2-2 преди Матадора да триумфира в петия решителен сет.

„Искам да поздравя Рафа. Бях изумен от него. Това беше лудост. Равнището беше много високо. Смятах, че ще се стегнеш. Ти си невероятен шампион. Благодаря за подкрепата на моя екип. Ще опитам да бъда по-добър следващия път“, каза руснакът, който прие с усмивка трофея за второ място.

След 20 минути от началото на финалния мач бяха изиграни едва три гейма, в които ясно се видя Медведев има първоначалното предимство. Той мина бързо през откриващото си подаването, докато Надал спечели гейма за 1-0 след равенство, а в третия отрази и два брейкбола. Ключов тук беше невероятният отговор на Надал с минаваща от много трудна позиция при 0-30, която го задържа в борбата.

Това измъкване обаче се оказа последният позитивен момент за него в сета. Испанецът опитваше да бъде разнообразен, използваше и необичайно много слайс бекхенди, но нищо от играта му не разколебаваше съперника.

Със серия от отлични ретури Медведев стигна до пробив на 0 за 3-2, а два гейма по-късно повтори упражението – нов брейк на 0 след гейм, в който Надал започна с две двойни грешки, а при 0-40 направи непредизвикана от воле.

Сервисът на 20-кратния шампион от Големия шлем не работеше особено добре в първата част и той бе наясно, че създаването на по-лесни точки е сред ключовите компоненти към по-добро представяне във втората част.

Той успя бързо да забрави за двата поредни допуснати пробива на 0 и взе първите си две подавания в сета, с което седна на почивка при 2-1. На свой сервис Медведев за първи път се оказа в ситуация 0-30, която стана още по-тежка за него след невероятно разиграване от 40 удара при 15-30. В него Надал често имаше предимство, в същото време отново използва много сечени, за да завърши именно със сечен бекхенд по късия диагонал, който матира съперника му. Това бяха и първите шансове за пробив пред световния №5 в целия мач като той използва още първия след бекхенд в аут на руснака.

Възходът на Надал бе потвърден и от първия му сервис гейм на 0, в който реализира и първи ас в целия мач.

В седмия гейм Медведев успя да върне пробива след няколко чудесни изпълнения – бекхенд уинър по правата за 0-30 и спечелено дълго разиграване за 15-40, след което дойде и агресивният ретур при брейкбола.

В тези минути напрежението и при двамата бе голямо. Последвалият гейм бе най-слабият на сервис за Медведев от началото на мача. Той направи и двойна грешка, а с фантастичен слайс бекхенд стигна до 30-40. Агресивният му форхенд задържа руснака назад от основната линия, което бе комбинирано с чудесна къса и така при 5-3 Матадора получи шанс да сервира за спечелване на сета.

Последва най-драматичния гейм, който продължи над 10 минути и в крайна сметка завърши с нов пробив в полза на Медведев. Още от началото му Надал демонстрира нервност и направи две непредизвикани грешки. Първите две възможности за съперника при 15-40 бяха спасени с волета, а Даниил стигна до нова след бекхенд уинър по диагонала, който хвана линията с милиметър.

В този момент мачът бе спрян за минута, тъй като зрител скочи на корта в опит да покаже транспарант в подкрепа на бежанците в Австралия. Краткото прекъсване не повлия на двамата тенисисти, които продължиха със страхотния тенис. Шампионът в Мелбърн от 2009 година спаси опасността с поредна хубава къса топка от форхенд. Четвъртият брейкбол също бе отразен, този път след добър сервис.

Най-сетне Надал стигна и до сетбол, но влизащите дълбоко ретури на Медведев доведоха до пети шанс за пробив и този път №6 в схемата се пропука – форхенд в аут и 5-4. Бърз гейм в полза на втория в света доведе до 5-5 преди 35-годишният му съперник да спре серията и да си гарантира тайбрек.

В него Надал на два пъти повеждаше с минипробив, но и в двата случая много бързо Медведев връщаше пасива си. Ключово бе разиграването при 5-4 в полза на испанеца, който действа смело и излезе към мрежата, но волето му отлетя в аут. Руснакът стигна до сетбол при 6-5, а при него минаващият му от бекхенд означаваше аванс от 2-0 сета.

Третият сет започна с поредния маратонски гейм – шест равенства на сервис на Медведев, включително и един брейкбол. Още в тези първи разигравания Надал демонстрира, че е готов да заложи всичко на успех в тази част като увеличи значително и скоростта на форхенда, а и подобри движението си по корта. Всичко това доведе и до сравнително лесно спечелени първи два сервис гейма.

Все пак именно той бе този, който бе поставен пред първото голямо предизвикателство. При 2-3 Медведев имаше три последователни брейкбола при 0-40, но в тези ситуации бе пасивен и в крайна сметка Надал измъкна гейма.

Стигне се до 4-4, когато при 15-30 руснакът изпълни много странен опит за къса при една наглед спечелена позиция. Топката срещна мрежата и даде два шанса за пробив на Надал. Той се възползва от втория с минаващ от форхенд по правата, след който сложи край на сета с един от редките си геймове на 0.

От началото на мача вече бяха изминали над 3 часа и едва ли са били много тези, които са очаквали в този етап от мача Надал да изглежда по-свежият на корта. Точно такава обаче бе ситуацията в началото на четвъртата част. Отново Медведев имаше първите шансове за пробив, но за пореден път съперникът му се измъкна в сложна ситуация, спасявайки два брейкбол.

Веднага след това Надал стигна до пробив за 2-1 след двойна грешка, а на почивката руснакът имаше консултация с физиотерапевта. Проблемът за Матадора в тези минути бе ниският процент на вкаран първи сервис. Това повлия значително в последвалия гейм, който завърши с форхенд в аут на №6 в схемата – 2-2.

Серията с пробиви обаче продължи след още един невероятен гейм. Набързо се стигна до 0-40. Медведев спаси първите две опасности със смело излизане напред, а при третата Надал пропусна след форхенд от бекхенд ъгъла, който изпрати в близост до линията.

Даниил спаси още три възможности на съперника след доста разнообразна и необичайна игра на моменти. При седмия обаче Надал го матира с едно от любимите оръжия на съперника си в тези минути – къса топка и минаващ удар след това.

Този път роденият в Манакор тенисист затвърди пробива с лесен гейм, в който направи някои от най-впечатляващите си отигравания в целия мач. При 4-3 Надал трябваше да отразява поредните два шанса за пробив и за пореден път го направи, за да се доближи на гейм от успеха в сета. Още в следващия той имаше сетбол, но руснакът намери начин да вземе подаването си.

Както и в третия сет, така и в този при 5-4 Надал сервираше за сета и по абсолютно същия начин направи един безупречен гейм на 0.

Макар и неочаквано поне преди началото на мача, но на старта на петия сет Надал изглеждаше много по-добре физически. Още в първия гейм той имаше шанс за пробив, от който не успя да се възползва. Така важният брейк дойде малко по-късно за 3-2.

Последва един от най-важните геймове в кариерата на Надал. Той продължи над 13 минути и в него той отрази общо три шанса за пробив като това, което го измъкна бе отличният сервис.

Медведев взе подаването си за малко над минута, за да намали на 3-4. На свой ред Надал отново трябваше да минава през сложен сервис гейм, в който при 30-30 воле в аут на Даниил лиши руснака от шанс да върне пробива.

Сервирайки за мача Рафа поведе с 30-0, но след три непредизвикани грешки, включително и двойна, даде възможност на съперника си да се върне в резултата. Медведев обаче не можа да използва открилата се великолепна възможност. При поредния дълъг гейм вече двукратният шампион от Australian Open успя да реализира третия си брейкбол и така да си осигури втори опит да сервира за спечелване на срещата. Този път сервисите работеха и Надал реализира още първия мачбол.