Великолепната седморка: най-добрите мачове от AO 2022

Australian Open не изневери на традицията и тази година отново видяхме множество спиращи дъха мачове на кортовете в Мелбърн. Въпреки отстъствието на световния №1 Новак Джокович, надпреварата за трофея „Норман Брукс“ и този път бе много вълнуваща и със сигурност ще остане за дълго в паметта на феновете.

Светлините на прожекторите бяха съсредоточени най-вече върху шампиона Рафаел Надал, но епичната му битка с Даниил Медведев в мача за трофея далеч не бе единственият мач в турнира, който направи така, че феновете да не могат да откъснат очи от екраните. Припомнете си седемте най-добри мача от тазгодишното Открито първенство на Австралия.

7. Стефанос Циципас – Тейлър Фриц

На осминафинала на турнира в Мелбърн 24-годишният Тейлър Фриц показа на целия свят защо е една от големите звезди на американския тенис. Роденият в Санта Фе тенисист изигра един от най-силните мачове в кариерата си и не бе никак далеч от своята първа победа над играч от Топ 5 на турнир от Големия шлем, повеждайки с 2-1 сета срещу световния №4 Стефанос Циципас.

Фриц стигна до 15 възможности за пробив, но успя да реализира само две от тях. Макар да позволи на опонента си да владее инициативата в голяма част от двубоя, опитът и класата на Циципас си проличаха в най-важните мигове и финалистът от Ролан Гарос успя да избегне изненадващата загуба, надделявайки с 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4.

„Епичен мач. Това е всичко, което мога да кажа. Дадох всичко от себе си. Мнгоо съм горд от начина, по който играх и най-вече от това, че демонстрирах постоянство в най-важните моменти“ – коментира първата ракета на Гърция след двубоя.

6. Симона Халеп – Ализе Корне

Симона Халеп демонстрира мнго добра форма в началото на сезона и спечели убедително първите си три мача на Australian Open, след което дойде време за сблъсъка с Ализе Корне. Бившата №1 преследваше своята трета титла от Големия шлем, но французойката играеше най-добрия тенис в кариерата си и бе решена да провали плановете ѝ.

Халеп бе само на една точка от това да изостане с 4-6 1-4, но успя да се измъкне от трудната ситуация и да изравни сетовете. В решаващия сет румънката стигна до възможност за пробив, след който можеше да поведе с 4-2, но Корне не позволи това да се случи и в крайна сметка триумфира с 6-4, 3-6, 6-4, достигайки до дебютния си „мейджър“ четвъртфинал в 63-тото си участие на турнир от Големия шлем.

„Точно затова продължавам да играя тенис. За тези моменти, които мога да споделя с феновете. Все още не мога да повярвам какво се случи“ – каза развълнуваната французойка в интервюто на корта.

5. Даниел Колинс – Клара Таусон

На тазгодишния Australian Open Клара Таусон даде още основания на феновете и експертите да я определят за една от бъдещите звезди на женския тенис. Датчанката, която спечели титлата за девойки в турнира през 2019 г., достигна до трети кръг на Големия шлем за пръв път в кариерата си, след като изненадващо елиминира шестата в схемата Анет Контавейт. Таусон бе много близо до дебютния си „мейджър“ осминафинал, след като осъществи обрат от 1-4 в първия сет срещу Даниел Колинс. Както всички обаче добре знаем, американката обича подобни предизвикателство.

Във втория сет ролите се размениха и Колинс изравни резултата в мача, наваксвайки пасив от 2-4. В зрелищната трета част, продължила 67 минути, Таусон спаси два мачбола при 4-5, но в крайна сметка усилията ѝ се оказаха недостатъчни и Колинс спечели с 4-6, 6-4, 7-5.

4. Аманда Анисимова – Наоми Осака

Напълно според очакванията, съвместната работа на Аманда Анисимова с един от най-успешните треньори в съвременния женски тенис – Дарън Кейхил, издигна играта на американката на ново ниво, но едва ли са били много хората, които са очаквали това да се случи толкова скоро и то срещу защитаващата титлата на Australian Open Наоми Осака.

Японката спечели първата част, като на теория това трябваше да реши мача, тъй като Осака никога преди това не бе допускала обрат от 1-0 сета на Откритото първенство на Австралия. Тенисът обаче не се играе на теория и Анисимова припомни това, като спечели втория сет, спасявайки два мачпойнта при 4-5. В тайбрека на заключителния сет американката показа изумително хладнокръвие и записа изненадваща, но напълно заслужена победа с 4-6, 6-3, 7-6(5), достигайки до първия си осминафинал на Големия шлем от 2019 г. насам.

„Тази победа ми даде огромна доза увереност. По време на тайбрека ме побиха тръпки. Всички усилия, които поалгам в тренировките, са именно за моменти като този“ – каза Анисимова на пресконференцията след мача.

От своя страна Осака демонстрира шампионско поведение и отдаде дължимото уважение на своята опонентка. „За мен случилото се е вълнуващо. Нямам предвид загубата, а тенисистката, от която загубих. Показаното от нея днес показва, че женският тенис продължава да се развива. В момента съм в позицията, при която всяка моя загуба се превръща във водеща новина, но в същото време непрестанно се появяват нови звезди и мисля, че това е добре за спорта ни. Кръговратът завършва, ако мога така да се изразя“.

3. Даниил Медведев – Феликс Оже-Алиасим

Феликс Оже-Алисим отново показа, че притежава всичко необходимо за системно достигане до заключителните фази на турнирите от Големия шлем, в изумителния четвъртфинален мач с Даниил Медведев, който със своята продължителност от 4 часа и 42 минути бе третият най-дълъг в турнира.

Деветият в схемата показа най-доброто от играта си и напълно диктуваше случващото се на корта в първите два сета. Медведев обаче успя да продължи победната си серия над канадеца, след като спаси мачбол при 4-5 в четвъртия сет и в крайна сметка триумфира с 6-7(4), 3-6, 7-6(2), 7-5, 6-4, като за втори път в кариерата си осъществи обрат от 0-2 сета.

„Той играеше ненормално. Никога не го бях виждал да се представя толкова добре. Превъзхождаше ме напълно в първите два сета, но си казах, че ще се боря докрай и ще го накарам да положи усилия за всяка точка“ – коментира Медведев след мача.

2. Матео Беретини – Карлос Алкарас

Когато две от младите звезди на тениса излязат на корта на турнир от Големия шлем, зрелището винаги е гарантирано. Матео Беретини и Карлос Алкарас напълно оправдаха очакванията на феновете и показаха бърз и атрактивен тенис, като испанският тийнейджър спаси мачбол при 5-6 в петия сет, довеждайки двубоя до тайбрек. Беретини обаче не позволи на опонента си да реализира първия пълен обрат от началото на турнира и след оспорвана битка, продължила малко над 4 часа, надделя с 6-2, 7-6(3), 4-6, 2-6, 7-6(5), достигайки до пети пореден осминафинал на Големия шлем.

„Непрестанно си повтарях, че мачът ще бъде спечелен от играча, който иска пвоече победата. Очевидно това съм бил аз. Карлос е много впечатляващ тенисист, а мачове като този ще му помогнат да се усъвършенства. Той показа на целия свят какъв огромен потенциал притежава. Днес победих, но въпреки това съм длъжен да го поздравя за представянето му“ – заяви първата ракета на Италия.

1. Рафаел Надал – Даниил Медведев

Няма друг мач от тазгодишния Australian Open, който повече да заслужава първото място в тази класация. Даниил Медведев бе само на един сет от своята втора поредна титла от Големия шлем, но Рафаел Надал даде абсолютно всичко от себе си и осъществи най-паметния обрат в кариерата си, както и един от най-великите в историята на тениса.

Надал бе напълно надигран в първия сет, но изглеждаше, че ще успее да възстанови равенството в мача, след като във втория водеше първо с 4-1, а след това с 5-3, както и с 5-3 в тайбрека. Испанецът обаче не успя да се възползва от шансовете си, докато Медведев демонстрира спокойствие и постоянство, достойни за „мейджър“ шампион, и удвои преднината си при 6-2, 7-6(5).

Двубоят изглеждаше приключил, след като руснакът стигна до три последователни шанса за пробив при 3-2 в третата част. Световният №2 обаче не успя да реализира нито един от тях, като това се оказа повратният момент в двубоя.

Надал намали броя на грешките си и атаките му ставаха все по-прецизни, докато Медведев започна да показва признаци на умора и нервност. Един пробив бе достатъчен на испанеца, за да се наложи с 6-4 в третия сет, а впоследствие спечели четвъртия със същия резултат. Световният №5 записа пробив в решаващата част, а впоследствие сервираше за титлата при 5-4, 30-0.

Медведев обаче избегна опасността и върна брейка, възстановявайки равенството при 5-5. Макар обаче мачът да бе преминал границата от 5 часа игрово време, 35-годишният Надал показа изумителна издръжливост и си върна водачеството с нов пробив, който успя да затвърди със сервис гейм на нула, като по този начин оформи крайното 2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5 и вдигна своята втора титла на Australian Open, както и рекордна 21-ва от Големия шлем.