Мечтата е жива: Джокович на финал след шоу в пет сета

US Open, полуфинал
Новак Джокович – Александър Зверев 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2

Новак Джокович е на един мач разстояние от календарен Голям шлем и общо 21-а „мейджър“ титла. Световният №1 достигна до финала на US Open 2021, след като за първи път в турнира изигра пет сета и успя да пречупи Александър Зверев в един много интересен и качествен двубой, продължил 3 часа и 33 минути.

Така сърбинът си гарантира място на финала, където срещу Даниил Медведев ще трябва да направи най-голямата крачка към утвърждаването си като може би най-великият в историята. Това бе 10-и мач между него и Зверев и седма победа за Новак, който взе реванш за поражението си от германеца на полуфиналите на олимпийския турнир в Токио. Роденият в Хамбург тенисист бе в серия от 16 победи, а срещу Джокович отново демонстрира, че е изкачил играта си на още по-високо ниво. Както много често се случва обаче – в най-решителния момент сърбинът бе на най-доброто си ниво. С този успех Ноле изравнява още един рекорд – този на Роджър Федерер за най-много финали в Големия шлем с общо 31.

„Това са моментите, за които живеем. Вие правите тези моменти толкова специални. Александър даде всичко от себе си, нямаше почивки, нямаше номера. Аз разбирам Стефанос Циципас, защото правилото не е ясно. Излизаме от темата, но подкрепям Стефанос. Александър е голям шампион, той е един от най-добрите ми приятели. Той е чудесен човек и още по-добър тенисист“ – започна Джокович в интервюто си на корта, в което се опита да отклони темата за календарния Шлем.

„Мисля само за това, че се боря за четвърта титла от Големия шлем. Остава един мач. Ще оставя всичко от себе си на корта. Ще се подготвя за следващия ми мач сякаш е последния мач в кариерата ми.“

Финалът ще бъде едва четвъртият случай на US Open в последните 25 години, в който един срещу друг се изправят първите двама в схемата. За самия Джокович това ще е девети финал в Ню Йорк – постижение, с което изравнява Иван Лендъл и Пийт Сампрас. Той е и най-възрастният финалист в турнира от 35-годишния Андре Агаси през 2005-а.

Още началото ни подсказа, че ни очаква вълнуващ мач. Двамата започнаха с доминация на сервис, но докато Зверев задържа много високото ниво, то Джокович бе този, който започна да изпитва повече затруднения. Сърбинът по-често губеше точки на първи сервис, а на втори така и не спечели разиграване в тази първа част. В седмия гейм Ноле отрази брейкбол, но в деветия пробивът вече бе факт, а след него германецът съумя да сложи край на сета на собствен сервис.

Случилото се не бе нещо необичайно – все пак това бе четвърти пореден случай в турнира, в който световният №1 губи първата част. И, както в предишните случаи, и тук последва бързо повишаване на нивото му. То бе съчетано със значителен спад в играта на съперника му и резултатът от всичко това бе бърз сет за Джокович с пробиви за 2-0 и 6-2.

В третия сет вече бе ред и двамата да играят на много високо ниво. Сърбинът отново имаше проблеми с играта на втори сервис, но с невероятния си дух съумя да се измъкне от трудните ситуации, спасявайки общо три шанса за пробив в първия и петия гейм. Така се стигна до 5-4, когато световният №1 нанесе своя удар. При 0-40 той имаше три сетбола. Зверев спаси първите два, като при втория се стигна до шеметно разиграване от 53 удара. В следващото обаче Новак натисна с форхенд по правата и така стигна до предимството.

Намиращият се в серия от 16 поредни победи Зверев нямаше намерение да се предава. В третия сет на четвъртия сет той стигна до два брейкбола, като при втория най-сетне получи и възможност да влезе в разиграване, което завърши с форхенд по правата.

Пробивът бе ранен, но до края на сета германецът остана солиден – малко непредизвикани грешки и стабилна игра във важните моменти. Два от сервис геймовете му стигнаха до равенство, но възможности за връщане на изоставането от страна на сърбина така и нямаше, а сетът приключи с гейм на 15.

Джокович бе спечелил и трите си мача в пет сета през сезона и реши бързо да демонстрира на съперника си, че е навлязъл в любимата му територия. Къса, последвана от минаващ от форхенд, донесоха важния аванс от 2-0, след който сърбинът пое контрола над сета. В тези моменти той спря да бърка и много скоро дойде и втори пробив, затвърден с поредния бърз сервис гейм. Едва при 5-0 Зверев се записа в резултата, давайки възможност на съперника си да сервира за мача.

Германецът започна да играе изключително агресивно и това се отплати – няколко минаващи, гейм над 8 минути и в крайна сметка при петия брейкбол сърбинът направи двойна грешка.

И това обаче не го разколеба – още в следващия гейм Джокович достигна до мачбол, който бе реализиран.