От квалификации до върха: Ема Радукану – шампионка на US Open

US Open, финал
Ема Радукану – Лейла Фернандес 6-4, 6-
3

Световната №150 Ема Радукану е шампионка на US Open 2021. В може би най-невероятното издание на турнира в Ню Йорк, британката, която стартира участието си от квалификациите, надделя във финала с 6-4, 6-3 над другата тийнейджърка – Лейла Фернандес, за да се превърне в една от най-изненадващите шампионки в историята на Големия шлем. Тя бе и едва първата квалификантка, която достига до „мейджър“ финал. В двубоя за трофея 18-годишната тенисистка, която е родена в Торонто, отново демонстрира, че всичко, което ѝ се случва, е напълно заслужено. Тя записа десета победа в Ню Йорк без да е загубила нито един сет, като в основната схема така и нямаше сет, в който да загуби повече от 4 гейма.

Всъщност, мачът срещу Фернандес се оказа и най-дългият за Радукану в целия турнир – час и 51 минути. Финалният двубой определено оправда всички големи очаквания към двете сензационни тийнейджърки, които изиграха едва деветият финал между тенисистки до 19 години в историята на Големия шлем. Тя се превръща във втората най-нискоранкирана шампионка на US Open и втората британка с трофея след Вирджиния Уейд през 1968-а. След този успех тя ще направи гигантски скок в ранглистата до №23 в света. За Фернандес остава утешението, че ще бъде №28 в понеделник.

В битката за трофея двете демонстрираха най-доброто от себе си. Радукану имаше очакваното предимство на сервис, което доведе до няколко по-лесно спечелени сервис гейма, каквито като цяло в мача бяха истинска рядкост, тъй като огромна част от геймовете преминаваха през равенства и брейкболи. Британката беше по-мощната, тази, която контролираше повечето разигравания. Фернандес пък отново демонстрира феноменалното си придвижване, покритие на корта и устойчивост в разиграванията, но въпреки всичките си усилия не можа да разколебае по-младата с няколко месеца съперничка.

Първите 3 гейма на мача продължиха 23 минути, а в тях двете си размениха по един пробив преди британката да нанесе удара си с нов брейк за 6-4.

Във втората част сценарият в началото се повтори, като този път Фернандес бе тази, която не съумя да задържи пробива аванс. Радукану стигна до решаващия брейк за 4-2, след което пропусна два мачбола в сервис гейма на съперничката си, преди да се стигне до драматично затваряне на мача в нейното подаване. Новата шампионка получи медицински таймаут при 30-40 заради разкървавеното си коляно, преди да спаси два брейкбола и да сложи край на мача с общо втория си ас в двубоя.

Още началото ни демонстрира, че ни чака огромно шоу на корта. От първата точка двете започнаха с великолепните разигравания в много високо темпо и равностойна игра. Първите три гейма продължиха невероятните 23 минути, като в тях двете си размениха по един пробив.

След двойна грешка и непредизвикана грешка, Фернандес бе в позиция 0-40 във втория гейм, но се добра до равенство. Канадката пропусна и два геймбола, а след пет равенства силен бекхенд ретур на Радукану предизвика грешка на съперничката ѝ и пробив.

Последвалият гейм бе сходен. Радукану спаси три брейкбола, включително и такъв с изключително агресивен втори сервис. Все пак след три равенства бекхендът на британката отиде в мрежата и това означаваше рибрейк. Той сложи край и на серия от 19 поредни спечелени сервис гейма от Радукану.

Фернандес успя да изравни резултата за 2-2, след което последваха три гейма за сервиращите, в които те се измъкнаха от ситуация 15-30. След нов труден гейм на канадката, Радукану бе тази, която спечели на практика първия лесен гейм в мача за 5-4.

Сервирайки за оставане в сета, Фернандес се поддаде на напрежението. След няколко грешки се стигна до 15-40. Двата сетбола бяха спасени, както и още един, но все пак при четвъртата си възможност Радукану нанесе решителния удар с бекхенд уинър.

Това бе 19-и пореден сет, спечелен от британката на US Open, като с него тя продължи да не губи повече от 4 гейма в рамките на една част в основната схема.

Той определено повлия и на началото на втората част. Тя стартира с бърз сервис гейм на световната №150. Фернандес пък се постави в ситуация 0-40 на подаването си след двойна грешка и още една непредизвикана от бекхенд. Оттам насетне обаче канадката намери сили в себе си да заиграе великолепно и да успее да спечели пет поредни точки.

В третия гейм при 15-30 бекхендът на Фернандес се закачи за мрежата и ѝ помогна да стигне до два брейкбола. Радукану също демонстрира устойчивост, за да ги спаси, но, след пропуснат геймбол и второ равенство, общо третата възможност на канадката доведе до пробив в нейна полза.

Този път сценарият от първия сет се повтори с обратен знак, защото британката бе тази, която успя да стигне до рибрейк. Тя го направи след бекхенд уинър по късия диагонал за 30-40 и ретур уинър също от бекхенд веднага след това.

Отново Радукану бе тази, която имаше лукса да мине през един гейм без брейкболи в него, с което поведе за 3-2. Ретурите ѝ продължиха да бъдат много силно оръжие и тази агресивност доведе до 15-40 в следващото подаване на Фернандес. Канадката елиминира първата опасност със сервис, а при втората също изглеждаше, че е направила достатъчно. Това ѝ даде увереност да излезе на мрежата, за да завърши, но се оказа надхитрена – минаващ от форхенд и 4-2 в полза на британката.

Тенисистката с румънски и китайски произход нямаше намерение да спира дотук – бързо затвърди пробива и поведе с 5-2. На сервис на Фернандес се стигна до два мачбола, като при втория Радукану имаше всички шансове за успех, но форхендът ѝ намери мрежата. Невероятната устойчивост на 19-годишната канадка ѝ позволи да оцелее и да накара съперничката си да сервира за спечелването на мача.

Драмата продължи с пълна сила. Фернандес летеше по корта и при 30-40 достигна до брейкбол. Само че трябваше да почака дълго за изиграването му, тъй като при предходната точка Радукану нарани коляното си и получи медицински таймаут, за да може кръвта да бъде спряна.

Канадката не бе доволна от забавянето, но трябваше да се примири със ситуацията. Радукану се измъкна след подновяването, както и при достигнатия втори брейкбол. Малко след това британката вече имаше своя трети мачбол, а при него съумя да реализира едва втория си ас в мача, за да се превърне в най-младата „мейджър“ шампионка от Мария Шарапова насам, която спечели Уимбълдън 2004. За нея това е четвърта титла в професионалната ѝ кариера, като предишните три са на най-ниското ниво. Друг куриозен факт е, че Радукану все още няма победа в WTA тура.

Ето и какво казаха двете на церемонията по награждаването:

Фернандес: „Невероятно е. Знаех, че днес ще е много трудно. Поздравления за Ема. Последните две седмици бяха най-добрите в моя живот, незабравимо преживяване. Благодаря ви, че вярвахте винаги в мен, когато бях изправена пред толкова разочарования. Благодаря ви, че винаги сте ме подкрепяли и вдъхновявали. Надявам се да бъде отново тук на финала и да вдигне правилния трофей.“

Радукану: „Първо искам да поздравя Лейла. Тя победи толкова силни съпернички в този турнир. Надявам се, че ще се срещаме още много по големите турнири. За тези три седмици имах до себе си изключително добър екип, този успех нямаше да бъде възможен без вас. Благодаря на всички вас по трибуните, които ме подкрепяхте още на квалификациите и ми дадохте толкова голямо вдъхновение. Знаех, че тя ще се бори до край и че завършването на мача ще бъде трудно. Бъдещето на женския тенис, дълбочината е страхотна. Надявам се, че следващото поколение ще последва стъпките на величията като Били Джийн Кинг тук“.