Пет мача от ден №4 на AO 2022, които не трябва да пропускате

Краят на състезателния ден в Мелбърн е и време да погледнем напред към следващия. Той започва скоро – в 2 часа след полунощ. Ден №4 от Australian Open ще ни предложи мачовете от втори кръг в долната половина на схемата при мъжете и жените.

Отново ще има и двубои, които заслужават вашето внимание. Вижте кои са петте мача, които не бива да пропускате. Важно уточнение е, че сред тях не включваме най-очевидният мач, който ще прикове вниманието в четвъртък – този между Ник Кирьос и Даниил Медведев, за който дори няма смисъл да казваме, че очакваме с нетърпение.

Феликс Оже-Алиасим – Алехандро Давидович Фокина (трети мач на „Киа Арена“)

В първия си мач на турнира Феликс Оже-Алиасим трябваше да играе пет сета с Емил Русувуори. Наглед вторият му съперник изобщо не е по-лек. Давидович Фокина е четвъртфиналист от миналогодишния Ролан Гарос. В периода след това пък канадецът записа най-добрите си резултати – четвъртфинал на Уимбълдън, полуфинал на US Open и дебют в топ 10. Давидович Фокина е №50 в света в момента и е способен да вгорчи живота на канадеца.

Анет Контавейт – Клара Таусон (първи мач на „Маргарет Корт Арена“)

Сблъсък между една от най-вълнуващите тийнейджърки в женския тенис и една от тенисистките в нй-добра форма в последните месеци.

Таусон започна 2021 извън топ 150, но вече е в първите 40 на света благодарение на първите си две WTA титли. Датчанката е много мощна тенисистка и по всичко изглежда, че много скоро ще бъде сред най-добрите.

Срещу себе си обаче ще има най-успешната тенисистка в последните месеци. От август насам естонката спечели 33 от последните си 38 мача, влезе в топ 10 и стигна до финал във Финалите на WTA. Миналата година Контавейт стигна до топ 8 в Мелбърн и ще се надява да подобри постижението си през 2022-а.

Тейлър Фриц – Франсис Тиафо (втори мач на „Джон Кейн Арена“, не преди 4:00)

Американско дерби между първата и четвъртата ракета на САЩ. Двамата се познават отлично още от юношеските години, а това ще бъде четвъртият им двубой в професионалния тур.

Фриц завърши сезон 2021 с много силни резултати, а в началото на 2022 е не по-малко впечатляващ. На ATP Cup победи Оже-Алиасим и Камерън Нори, което го доближи максимално до дебют в топ 20.

Той влиза в мача като фаворит, но Тиафо нееднократно е демонстрирал, че може да победи дори най-добрите в спорта като през 2021-а записа четири победи над съперници от топ 10. Мачът му с Марко Трунхелити в първи кръг беше труден, но той обича да играе на голямата сцена и срещата с Фриц му предлага именно това. Той е и тенисистът с по-добрите резултати в Мелбърн – през 2019-а тук игра четвъртфинал.

Анастасия Павлюченкова – Саманта Стоусър (втори мач на „Киа Арена“, не преди 4:00)

Рускинята и австралийката са дългогодишни съпернички, а са играли и заедно на двойки. В четвъртия ден от Australian Open те ще се срещнат в различен етап от кариерите си. 30-годишната Павлюченкова е във формата на живота си в последната една година. На Ролан Гарос игра и първи финал в турнир от Големия шлем.

Стоусър, която е шампионка от US Open 2011, взе решение да сложи край на кариерата си на сингъл след домашния „мейджър“, така че мачът с Павлюченкова може да бъде последен за нея по единично. Тя стигна до него след емоционална победа над Робин Андерсън в три сета. Сигурно е едно – Стоусър ще се раздаде като за последно. Този път може би буквално.

Павлюченкова води с 5-4 в преките мачове.

Григор Димитров – Беноа Пер (трети мач на корт №3)

Мачът, който ни интересува най-много попада сред най-интересните за деня и от гледна точка на безпристрастния тенис фен. Димитров и Пер са способни на шоу, а сайтът на Australian Open определи двубоя им като „ретро привкус“, заради това, че и двамата са част от тура вече близо 15 години.

Любопитен факт е, че първият мач помежду им е преди 14 години на Фючърс в Нидерландия. Той е спечелен от Пер, който е победител и в два от трите им двубоя на ниво АТР. Последният такъв обаче бе преди близо 7 години – в Токио през 2015-а.

С оглед на формата (12 победи в последните си 17 мача) и на по традиция добрите си резултати в Мелбърн, то Димитров влиза в ролята на фаворит. Всеки фен на тениса е наясно, че Пер може да ни покаже буквално всичко на корта, така че ако има настроение и желание за игра, то задачата на бившия №3 няма да бъде никак лесна.