Променящи се мерки, „лоши“ условия и дъжд: Всичко, което трябва да знаем за Ролан Гарос

Променящи се мерки, "лоши" условия и дъжд: Всичко, което трябва да знаем за Ролан Гарос

След невиждано до момента отлагане, Ролан Гарос най-накрая започва. Странно е, че „мейджърът“ в Париж ще се окаже последният турнир от Големия шлем тази година. И въпреки че за феновете на тениса това е страхотна новина – тя не е такава за здравните власти, тъй като Франция е изправена пред втора вълна на коронавируса.

Надпреварата започва в неделя при спазване на строги противоепидемични мерки, а именно те предизвикаха и няколко скандала до момента.

Промяната в плана за броя зрители

Ролан Гарос ще може да приема по 1000 зрители на ден. Първоначалният план на организаторите бе комплексът да се раздели на три зони, в които да има общо 11 500 зрители на дневна база, но решението бе променено от Френската тенис федерация след изявление на премиера Жан Кастекс.

„На Ролан Гарос ще приложим същите правила, както навсякъде другаде. Ще намалим броя на хората от 5000 на 1000“, каза той пред телевизия France 2.

chatrier

Всичко това идва заради бързото разпространение на коронавируса в страната. В четвъртък бе отчетен рекорден брой заразени на дневна база от началото на пандемията – 16 096. Заболелите са вече общо 527 хиляди, а броят на смъртните случаи от коронавирус нарасна до 31 700.

В началото на септември Френската тенис федерация обяви амбициозен план. Организаторите на Ролан Гарос искаха да разделят комплекса на три зони, в които попадат трите основни корта. На „Филип Шатрие“ и околните съоръжения трябваше да се приемат по 5000 зрители на ден, а същото важеше за „Сюзан Ленглен“. Третата зона – с корт „Симон Матийо“, трябваше да приема максимум по 1500 души на дневна база. Не се позволяваше движението между трите зони.

Два хотела за играчите, маски и тестване

Стриктните противоепидемични мерки са приложени от страна на Френската тенис федерация, за да се намали рискът от инфекция. Всички играчи и техните треньори са тествани при пристигането в Париж. 72 часа по-късно им се взима още една проба, а след това тестването продължава на всеки пет дни, съобщиха организаторите, цитирани от France 24.

Треньорите трябва да носят маска по време на тренировките – това сподели Свен Грьонефелд, който е в щаба на Таро Даниел.

Играчите и техните антуражи са настанени в два хотела. Забранено им е да пътуват навсякъде другаде, освен към комплекса, в който се провежда турнирът, и обратно към хотела. Организаторите осъществяват контрол върху прилагането на мерките без колебания. Това каза пред AFP лекарят, който отговаря за спазването на протокола за Covid-19 на Ролан Гарос – д-р Бернар Монталван.

roland garros

„В неделя един от състезателите попадна в трафик на 500 метра от своя хотел заради Тур дьо Франс. Обади се, за да ни попита дали може да излезе от колата си и да се прибере пеша до хотела. Отказахме“, сподели той.

Носенето на маска в комплекса на Ролан Гарос ще бъде задължително, дори за зрителите на трибуните. Те ще трябва да спазват и необходимата физическа дистания. Всички акредитирани за турнира трябва да преминат тестове за Covid-19, за да бъдат допуснати.

„Възмутен съм от организаторите“, или скандалите на старта

Още миналата неделя Френската тенис федерация обяви, че петима състезатели, които били записани за участие в квалификациите при мъжете, са били отстранени. Двама от тях дали положителни тестове за коронавирус, докато трима други са били в контакт със заразен треньор. Малко след това стана ясно, че един от тях е Дамир Джумхур. Босненският тенисист е бил в една хотелска стая с треньора си Петър Попович. Наставникът е дал положителна проба за Covid-19 и въпреки, че резултатът от теста на 114-ия в света е бил отрицателен, той не бе допуснат да играе.

Попович се изказа доста остро по темата, като заяви, че ако засегнатият играч е бил Рафаел Надал, отношението на организаторите е щяло да бъде съвсем различно.

Verdasco

Още по-голям скандал се разрази в петък, когато Фернандо Вердаско нападна организаторите на Ролан Гарос за това, че не са му позволили да си направи втори Covid-тест след „фалшив“ положителен резултат при първия и са го изключили от турнира.

„Екипът и семейството ми пътуваха до Париж във вторник и се подложиха на задължителните PCR тестове. Всички проби бяха отрицателни, освен моята. Обясних на организаторите историята си със заболяването и пожелах да си направя нов тест, но те отказаха, макар да имаше достатъчно време до началото на турнира“, разказа испанецът.

„Вчера си направих два PCR теста за собствена сметка в независими лаборатории, като и двете проби бяха отрицателни! Това може да се случи с всеки играч и смятам, че трябва да ни бъде предоставена възможността да направим повторен тест, за да избегнем несправедливи дисквалификации и да гарантираме сигурността на играчите“, добави Вердаско. „Искам да изразя своето възмущение от организаторите на Ролан Гарос за това, че ми отнеха правото да участвам в този толкова важен турнир, без да ми дадат възможността да си направя повторен тест, който да докаже, че резултатът от първия може да е бил грешен“.

„Лоши топки“ и очаквания за дъжд

Всички очакват 12-кратният шампион Рафаел Надал отново да се бори за трофея на своя любим турнир, но испанецът не е възхитен в началото на подготовката си. Той не харесва новите топки, които са на компанията Wilson. Световният №2 сподели, че те са „прекалено бавни“ и „изобщо не са добри за игра на клей“. Констатирал е това, след като е тренирал с тях в Майорка, където условията са по-различни от тези в Париж, и след като е ударил десетки топки във френската столица.

Simona_Halep

Другият голям фаворит – Доминик Тийм, също подкрепи аргументите на Надал. „Топката на Babolat беше бърза и поемаше изключително добре топспин ударите. Топката на Wilson също е добра, но е малко по-бавна“, сподели шампионът от US Open и двукратен финалист на Ролан Гарос.

Друг голям проблем са метеорологичните условия. Според прогнозите – предстои седмица с облачно и дъждовно време, като температурите ще бъдат средно около 16-17 градуса по Целзий. Дъжд се очаква още в неделя, а освен това ще има и вятър. Да, корт „Филип Шатрие“ вече е с подвижен покрив, но останалите не разполагат с такова предимство и играта най-вероятно ще бъде сериозно повлияна.

Както написа Цветана Пиронкова в Instagram: „Очаква ни забавна седмица“.

weather-paris

Българката започва участието си в турнира този понеделник, а Григор Димитров – във вторник. Все още за тези два дни няма официална програма. В неделя ще имаме възможност да гледаме сблъсък между трикратни шампиони от Големия шлем. Анди Мъри и Стан Вавринка излизат един срещу друг на „Филип Шатрие“ в последен мач от програмата.

Тя започва в 12:00 ч. българско време с мача Яник Синер – Давид Гофен, после в действие е Симона Халеп, а на „Сюзан Ленглен“ играят Виктория Азаренка, Александър Зверев и Кори Гоф, която се изправя срещу Джоана Конта. На „Симон Матийо“ също има интересни двубои – Винъс Уилямс и Диего Шварцман са важните акценти там. Във втори мач на корт №14 ще гледаме Кей Нишикори срещу Даниел Еванс, а Борна Чорич, Джон Иснър и Южени Бушар ще са в действие на корт №7.

Вижте програмата за неделя ТУК.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH