Провал за Свитолина, Пегула и Брейди оформиха неочакван четвъртфинал

Australian Open, осминафинали
Джесика Пегула – Елина Свитолина 6-4, 3-6, 6-3
Дженифър Брейди – Дона Векич 6-1, 7-5

Australian Open със сигурност ще има със сигурност американка на полуфинал. Това стана ясно след първите два осминафинала от горната половина, в които американките Джесика Пегула и Дженифър Брейди отстраниха съответно Елина Свитолина и Дона Векич.

Оформилата се четвъртина изглеждаше перфектна възможност за №5 в схемата Свитолина да  стигне за първи път в кариерата си до финал на турнир от Големия шлем. Украинката обаче отново показа, че втората седмица на „мейджърите“ е нейната ахилесова пета.

Пегула никога не бе стигала изобщо до четвърти кръг, но това не си пролича на корта, където с агресивна игра диктуваше темпото на мача със Свитолина в големи периоди. И двете печелеха трудно подаванията си, но американката бе тази, която упражняваше по-голям натиск върхъ тези на съперничката, достигайки до 14 брейкбола в мача, от които реализира 4 спрямо 3/7 за Свитолина.

В първия сет Пегула доминираше с висока успевармост на първи сервис, което не позволи на Свитолина дори да стигне до шанс за пробив. На свой ред световната №61 реализира единствения брейк за 4-3 и така поведе в резултата.

Втората част започна с още един допуснат от украинката пробив, но тя намери начин да обърне с четири поредни гейма и след още два добри гейма на свой сервис да приключи сета с 6-3.

Наглед психологическото предимство беше за №5 в света, но Пегула нанесе първия удар в решителния сет с пробив за 3-1, който затвърди в следващия гейм. Свитолина върна брейка за 3-4, но много бързо изостана с 0-40 на свой сервис. Трите шанса за пробив бяха отразени, но Пегула стигна до четвърти, при който поведе с 5-3. След това тенисиската, която в първи кръг отстрани Виктория Азаренка, реализира още първия си мачбол и така постигна най-големия успех в кариерата си.

„Мисля, че сервирах доста добре през цялото време. Няма как да съм по-уверена, това е най-добрият ми резултат, играя добър тенис и днес беше трудно извоювана победа, чувствам се много добре“, каза Пегула след първия си успех над тенисистка от топ 10, която само преди месец в януари бе загубила в два сета от Свитолина.

„Това не беше добър ден за мен. Правех прекалено много грешки, трудно ми е да кажа защо беше така. Смесица от неща е“, коментира Свитолина. „Тя игра много добре. Беше ми трудно да намеря ритъма, защото тя играеше добре през първия сет, не толкова добре през втория. После се завърна. Аз не се чувствах добре на корта. Разочароващо е, защото играех добре.“

В опит да стигне и до полуфинал Пегула ще срещне добрата си приятелка Дженифър Брейди, която победи Дона Векич с 6-1, 7-5. В хода на мача Брейди поддържаше много високо ниво на сервис, допускайки само един пробив като в същото време бе много ефективна в реализиране на своите възможности с четири реализирани брейкбола от шест възможности.

Това доведе до бърз първи сет, в който Брейди спечели първите 5 гейма. Във втората част двете си размениха по един пробив за 4-3 и 4-4 преди американката да реализира решителния при 6-5, след което с гейм на 15 да сложи край на мача.

За Брейди това е нов страхотен резултат в турнир от Големия шлем, след като на US Open 2020 достигна до полуфинал, където загуби в три сета от Наоми Осака.