Серина победи Сабаленка в сблъсъка на поколенията

Australian Open, 1/8-финал

Арина Сабаленка – Серина Уилямс 4-6, 6-2, 4-6

Серина Уилямс се класира за 1/4-финалите на Australian Open след победа в три сета над световната №7 Арина Сабаленка. Мачът бе много оспорван, но опитът на Уилямс се оказа решаващ и тя бе по-прецизна в ключовите моменти.

Следващата опонентка на американката в турнира ще бъде победителката от мача между Ига Швьонтек и Симона Халеп, които играят по-късно днес.

Уилямс бе по-агресивна на сервис, като записа повече асове (9-4), но и направи повече двойни грешки от Сабаленка (8-4). Двете реализираха по четири точки за пробив, но Уилямс имаше леко превъзходство по отношение на спечелените както на първи, така и на втори сервис точки.

В първия сет Уилямс на четири пъти успя да поведе в резултата, но Сабаленка също печелеше своите сервис геймове и не позволяваше на именитата си опонентка да осъществи пробив. Американката поведе отново при 5-4, след което стигна до сетпойнт. Тя обаче бе спасена от световната №7, която на своя ред имаше възможност да спечели гейма, но не успя да я оползотвори. Впоследствие пред Уилямс се откри нов сетбол, който тя реализира и спечели първата част с 6-4.

Противно на развитието на мача вторият сет започна много по-силно за Сабаленка, която на два пъти проби сервиса на 7-кратната шампионка в турнира и поведе с 3-0. Уилямс намали изоставането си, но веднага след това белорускинята осъществи нов пробив и направи резултата 5-1 в своя полза. Двете си размениха по още един гейм и така Сабаленка се наложи с 6-2 в сета.

Уилямс поведе в началото на заключителната част, но след това пропусна точка за пробив и позволи опонентката си да изравни. След това обаче американката вдигна значително темпото и изгра най-силния си период в мача, повеждайки с 4-1.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Сабаленка, но тя показа защо е считана от мнозина за бъдеща №1 в света и върна пробива, като по този начин изравни за 4-4. Липсата ѝ на опит обаче оказа своето влияние и белорускинята често допускаше непредизвикани грешки в много важни моменти. Това помогна на Уилямс да спечели сравнително лесно следващите два гейма и да си осигуро място в следващата фаза, оформяйки крайното 6-4, 2-6, 6-4 в своя полза след малко повече от два часа игра.