Сензацията е факт: Руне отстрани Циципас в Париж

Ролан Гарос, четвърти кръг
Холгер Руне – Стефанос Циципас 7-5, 3-6, 6-3, 6-4

Финалистът от 2021-а Стефанос Циципас е аут от Ролан Гарос. Огромният фаворит в долната половина на схемата се прости с надеждите си да триумфира в Париж, след като допусна поражение от тийнейджъра Холгер Руне в четири сета – 7-5, 3-6, 6-3, 6-4.

Бившият №1 при юношите, който преди няколко седмици в Мюнхен спечели първата си АТР титла, стигна до най-голямата победа в кариерата си след превъзходен и смел тенис, който му гарантира четвъртфинал срещу Каспър Рууд, победил също в четири сета Хуберт Хуркач.

„Чувството е невероятно, тези дни на Ролан Гарос са най-вълнуващите в моя живот. Знаех, че ако изневеря на своята тактика ще загубя, затова се придържах към това. Опитах да играя възможно най-агресивно. Късата е един от любимите ми удари, получава ми се естествено“, каза Руне пред Марион Бартоли на корта. „Много съм развълнуван, когато говоря за семейството ми и моя треньор. Заради тях съм тук, те са хората, които са ми помагали в трудни моменти и са били моята подкрепа.“

Руне излезе на „Филип Шатрие“ в едва първото си участие в четвърти кръг от Големия шлем, но това не си пролича на корта. Страхотната му вариативност, комбинирана с постоянни отлични къси топки доведе до неочакваната победа след три часа на корта.

Загубеният първи сет бе и първият загубен за него в целия турнир, след като преди това елиминира Денис Шаповалов, Хенри Лааксонен и Юго Гастон.

Успехът на Руне означава, че той и Карлос Алкарас са първите двама тийнейджъри на тази фаза от турнира от 1994-а насам, когато това постигнаха Хендрик Дреекман и Андрей Медведев.

Само преди 12 месеца датчанинът бе извън топ 300, а в понеделник ще се изкачи поне до №31. Всичко това стана факт след изключителното му представяне на клей с 21 победи и само 7 загуби през сезона.

Началото на двубоя не предполагаше такова нещо, тъй като Циципас постигна ранен пробив. Постепенно 19-годишният му съперник започна да напипва играта си и с плоски удари от основната линия успя да обърне сета.

Гъркът запази спокойствие и във втория сет определено диктуваше темпото с форхенда си. Той направи 8 уинъра в частта и намали непредизвиканите грешки, за да изравни резултата.

Агресията и дълбочината в играта на Руне отново бяха на висока в третия сет, в който пробивът на 0 за 4-2 бе напълно достатъчен за успеха.

Ранен пробив в четвъртия сет продължи доминацията на датчанина, който постигна и втори брейк за 5-2. В този момент нервите взеха връх и той загуби следващите 9 точки. Добрата новина за него бе, че имаше шанс за втори път да сервира за мача при 5-4. Геймът бе много драматичен като скандинавецът отрази три брейкбола преди да реализира първия си мачбол.

За Каспър Рууд предстоящият скандинавски четвъртфинал също ще бъде първи в кариерата. „Прекрасно е. Това бе една от целите ми тази година, да опитам да достигна до четвъртфинал на турнир от Големия шлем. Не знам защо, но изведнъж когато пристигнах тук тази година се почувствах по-опитен в мачове 3 от 5 сета. Не можах да играя в Австралия, така че Ролан Гарос бе голяма цел за мен, особено тази година.“

Световният №8 започна мача прекрасно и с лекота спечели първите два сета. Упорството на Хуркач му донесе успех в третия сет след пробив в шестия гейм.

Полякът дори проби за 2-1 в четвъртия сет, но Рууд запази концентрация и проби на два пъти до края за крайната победа.