Швьонтек загуби сет, но даде само два гейма след това

Ролан Гарос, четвърти кръг
Ига
Швьонтек – Цинуен Джън 6-7(5), 6-0, 6-2

Ига Швьонтек загуби сет за първи път на Ролан Гарос 2022, но това не ѝ попречи да намери място на четвъртфинал в Париж след обрат над Цинуен Джън.

Световната №1 изигра най-слабия си мач от началото на турнира като направи 39 непредизвикани грешки. Тя загуби драматичния първи сет, който продължи близо час и половина. В него Швьонтек пропусна пет сетбола като това бе първият ѝ загубен сет в турнира и едва втори в серията ѝ от вече 32 поредни победи.

Въпреки това развитие полякинята отговори подобаващо и в следващите два сета загуби едва два гейма. За съжаление част от причините за резултата бе разтежение в бедрото, което започна да притеснява Джън в началото на втората част.

„Тя играе фантастичен тенис. Топспинът ѝ е изумителен. Искам да я поздравя, защото турнирите от Големия шлем са трудни, а тя постига чудесни резултати. Горда съм, че успях да се завърна след този първи сет“, коментира Швьонтек след мача.

Двубоят започна с три гейма в нейна полза, но Джън, която преди този турнир имаше едва една победа на клей на ниво WTA, успя бързо да върне пробива за 2-3. Поставената под №1 все пак постигна нов пробив, за да се доближи на гейм от успеха в сета. При 5-3 тя пропусна три сетбола на собствен сервис.

Самата тя отрази два брейкбола при 5-5, след което имаше два сетбола и на началния удар на китайката.

Тайбрекът също започна позитивно за Швьонтек, която поведе с 5-2, но до края Джън взе пет поредни точки. Така тя се присъедини към Людмила Самсонова като единствените тенисистки, спечелили сет срещу световната №1 в последните ѝ 32 мача.

Джън имаше и по-големи амбиции, но разтежението в бедрото лимитира шансовете ѝ да ги изпълни. Тя не взе нито гейм във втория сет, а Швьонтек стигна до осем поредни гейма за 2-0 в третата част.

В този момент изглеждаше вероятно дори китайката да се откаже от по-нататъшно участие. Все пак тя изобщо не се отказа като малко след това дори имаше два шанса за връщане на пробива.

Швьонтек ги отрази, а малко след това проби отново, за да завърши двубоя на сервис, реализирайки първия си мачбол.

За нея следва среща с Джесика Пегула, която победи Ирина-Камелия Бегу след 4-6, 6-2, 6-3. „Знам как да играя. Тя прави страхотен сезон. Надявам се да играя моя тенис и да победя“, каза Швьонтек.