Швьонтек оцеля в жегата след над 3 часа на корта с Канепи

Australian Open, четвъртфинал
Ига Швьонтек – Кая Канепи 4-6, 7-6(2), 6-3

Ига Швьонтек е последната полуфиналистка на Australian Open 2022 при жените. Полякинята изстрада достигането си до топ 4 след много тежък мач под бруталната жега в Мелбърн, постигайки втори пореден обрат след този над Сорана Кърстя. При температура от около 35 градуса на сянка двете прекараха на корта 3 часа и 1 минута, в които първата задача бе физическото съхраняване и използването на открилите се шансове.

Световната №9 загуби първия сет, в който пропусна четири брейкбола, а Канепи се нуждаеше от 10 сетбола, за да го спечели. Естонката, която започна турнира като №115 в света, проби първа и във втората част, в която се стигна до тайбрек, спечелен от Швьонтек. И двете бяха на ръба в третия сет, в който грешките, а и пробивите, изобилстваха. По-младата обаче действа по-умело в тези моменти и така за втори път в кариерата си достигна до полуфинал в турнир от Големия шлем след Ролан Гарос 2020, когато триумфира с титлата.

За Канепи пък участието в Мелбърн завърши със седми загубен четвъртфинал на „мейджър“ турнир. До момента тя имаше по два на всеки от останалите три турнира от най-високото ниво.

„Доволна съм, че ми остана глас, с който да кажа благодаря. Това беше луд мач и без енергията от публиката едва ли щях да го довърша”, каза победителката на корта.

20-годишната полякиня регистрира антирекорд по двойни грешки в един мач – цели 12. Това подпомогна и доста ниския ѝ процент на спечелени точки на втори сервис (37%). Достатъчно проблеми на начален удар имаше и съперничката ѝ, което доведе до общо 11 пробива в мача – 6 за Швьонтек и 5 за Канепи като и двете имаха по 13 възможности.

На фона на тежките условия закономерно и общият брой на непредизвиканите грешки беше доста повече от уинърите – 50 грешки и 31 уинъра за победителката, 62 грешки и 35 уинъра за загубилата.

Разликата помежду им наистина бе минимална. В първия сет Канепи трябваше да отразява точки за пробив във всеки от първите си три сервис гейма, но се справи и на свой ред реализира така важния брейк за 4-3 при единствената си възможност до този момент.

В деветия гейм естонката можеше да затвори сета с нов пробив, но пропусна цели пет възможности в гейм с 10 равенства. Сервирайки при 5-4 Канепи също имаше трудни моменти, но след общо десетия сетбол все пак стигна до успеха.

До момента Швьонтек бе спечелила само 9 от 33 мача, в които губи първия сет, но го бе направила в предишния кръг срещу Сорана Кърстя и това може би ѝ вдъхна допълнителни сили в началото на втората част, когато отново се видя изоставаща в резултата.

Шампионката от Ролан Гарос 2020 съумя да достигне до незабавно връщане на брейка, което даде и начало на серия от четири поредни гейма в нейна полза. Играта ѝ все пак продължи да бъде колеблива и така се стигна до връщането на пробива.

Тайбрекът можеше да прати Канепи на първия ѝ „мейджър“ полуфинал, но в дългия гейм Швьонтек действа безупречно.

По-младата с 16 години изглеждаше малко по-свежа в началото на решителния сет, в който регистрира нов ранен пробив. Естонката го върна при 2-2, но в следващите минути загуби два последователни сервис гейма и направи задачата си много сложна.

Швьонтек направи три двойни грешки в гейма, в който сервираше за мача. Това обаче не се оказа проблем. Грешките бяха много и при Канепи в последвалия гейм, което доведе до три последователни мачбола при 0-40. При втория полякинята демонстрира феноменална защита, за да достигне до втория си полуфинал на ниво Голям шлем.

Там я очаква мач с Даниел Колинс, която по-рано през деня победи Ализе Корне. До момента двете имат един мач помежду си. Той беше преди през 2011, отново в Австралия – четвъртфинал на WTA 500 турнира в Аделаида, когато Колинс се отказа при резултат 6-2, 3-0 в полза на полякинята.