Циципас показа най-доброто от себе си и не остави шанс на Синер

Australian Open, четвъртфинал
Стефанос Циципас – Яник Синер 6-3, 6-4, 6-2

Стефанос Циципас изигра може би най-добрия си мач от Ролан Гарос насам и достигна до третия си полуфинал на Australian Open, след като победи в три сета Яник Синер – 6-3, 6-4, 6-2 за само 2 часа и 6 минути на корта, в които видяхме и дълга пауза за поставянето на подвижния покрив в началото на втория сет заради завалелия дъжд над Мелбърн.

Според така наречения суперкомпютър на първия за годината турнир от Големия шлем Синер бе фаворит за спечелването на мача. Само че технологията бе тотално опровергана от показаното на корта, където мачът бе изненадващо еднопосочен в полза на четвъртия в схемата.

Циципас бе спечелил два от трите мача помежду им до момента, но и трите бяха на клей. С оглед на формата и показаното до момента действително очакванията бяха най-малко двубоят да бъде много равностоен. Още от първата минута обаче гъркът изглеждаше като човек с мисия. Много агресивната му игра като че ли хвана младока неподготвен и без ясна идея как да преодолее съперника си. И докато в първия сет печелеше поне повечето кратки разигравания, то оттам насетне Синер загуби и това свое предимство. В същото време Циципас доминираше по-дългите размени като балансираше добре между печелившите удари и непредизвиканите грешки – 30 уинъра и 28 грешки спрямо 18 печеливши удара и 22 непредизвикани на загубилия срещата италианец.

Циципас бе прекарал много повече време на корта до този момент като четири сета в четирите си мача, но това в никакъв начин не си пролича. Гъркът минаваше с лекота през сервис геймовете си като в хода на целия мач не даде нито един шанс за пробив на съперника като в същото време демонстрира забележителна ефективност – 4 от 4 при брейкболите си.

„Знаех, че се изправям срещу един много стабилен играч. Бях много стабилен в играта си. Не очаквах да се представя толкова добре. Сервисът ми работеше добре. Имайки и тази публика зад гърба си, това те вдъхновява“, каза световният №4 в интервюто на корта. „Моят съперник днес нямаше същият опит и това изигра своята роля. Последните години изиграх такива мачове със силни съперници. най-важното е да бъдеш скромен, смирен, това е началото, оттам се започва.“

Относно промяната в хода на мача и поставянето на подвижния покрив, гъркът коментира: „Условията се промениха, топката не отскачаше толкова високо, но се адаптирах и се получи.  Докторът ми със сигурност гледа сега. Той ми каза да не пътувам за Австралия, но аз успях да го опровергая.“

Опровержението със сигурност е факт. Въпреки несигурността до преди няколко седмици, сега Циципас е на общо петият си полуфинал в турнирите от Големия шлем като до момента никога не е губил четвъртфинал. Преди година той загуби на полуфинал от Даниил Медведев, а сега е възможно да получи шанс за реванш. За целта първо руснакът трябва да победи Феликс Оже-Алиасим.

Началото на мача бе прекрасно за Циципас, който проби за 2-0 и оттам насетне минаваше лесно през подаванията си като успяваше почти във всеки случай да играе с форхенд след ретура на съперника и да поеме топката навътре в корта.

Сценарият до голяма степен се повтори във втората част, в която пробивът дойде за 2-1 и до края нито един от двамата не стигна до повече от 40-30 на ретур.

Пасивът от два сета като че ли пречупи напълно увереността на Синер – отново стопроцентовата ефективност при шансове за пробив на Циципас му даде спокойствието на аванс от два брейка и 5-1, след което краят на мача дойде в осмия гейм за 6-2.