Живот като BBGs: стой мирно, изпъчи гърди, спри да дишаш тежко и се концентрирай

Живот като BBGs: стой мирно, изпъчи гърди, спри да дишаш тежко и се концентрирай

Обикновен тенис корт, потънал в пълна тишина. 42 момчета и момичета са застанали в предварително научена формация. Всяко по-тежко дишане получава забележка.

„Спри да дишаш толкова тежко, пази тишина… явно не си във форма“.

Всяко дете трябва да стои с разкрач, който е равен на ширината на раменете. Гърдите трябва да са изпъчени, а раменете в позиция, която има ясно послание – гордост, чест, дисциплина.

Точно след няколко секунди всяко дете ще бъде инспектирано, след като само допреди малко е трябвало да прави спринтове в различни посоки и да изпълнява наставления.

„По- бързо! Скочи по-високо. Я се изправи!“

Малцината избрани ще имат честта да продължат подготовката си в следващите пет месеца, а след това да представляват Великобритания като подавачи на Уимбълдън.

Тяхната мечта е да стигнат до кортовете на All England Lawn Tennis and Croquet Club. Там напрежението е много голямо и макар за зрителите работата на подавачите да е незабележима, както и трябва да бъде, техните наставници са много взискателни.

Например, едва ли бихте обърнали внимание ако даден състезател изпълни уинър и някое дете директно хване топката във въздуха. На Australian Open подобно нещо е позволено, но на Уимбълдън е огромна грешка. В Лондон, топката трябва да падне на земята и да бъде вдигната от там.

Обърнете внимание, че т.нар. BBGs (Ball Boys and Girls) никога не се взират в нещо конкретно дълго време на корта. По време на паузата, макар и да са само деца, тяхното внимание не може да бъде отвлечено. Сякаш се взират някъде в пространството и не се заглеждат. Това изобщо не е случайно, а кодекс на поведение.

Освен това, златното правило гласи: „Three balls good, four balls bad“, което означава, че ако един подавач има три топки в себе си е добре, но четири е прекалено много, защото рискува да изпусне някоя.

Около 1000 момчета и момичета всяка година тренират за Уимбълдън, като 250 от тях получават място на подавачи. Две седмици преди турнира, никой няма гарантирано място, въпреки че в последните пет месеца е дал всичко от себе си.

170 деца са на възраст малко над 10 години. А средната възраст е 15 години. Най-много 80 получават шанса да са на Уимбълдън, след като и предходната година са били част от турнира. И никой не прави хеттрик в кариерата си.

Шест отбора от шестима представители имат отговорността за Централния корт и Корт №1. Всеки екип прекарва по един час в задължения, след което почива един час.

„Това са ти обувките. Нямаш право да ги носиш никъде другаде, освен на кортовете на Уимбълдън. Те не са за игра“ – горе-долу това е репликата, която 1000 момчета и момичета всяка година мечтаят да чуят. За тях подобна заръка е равносилна на това рицар да получи меча си, защото означава, че са в отбора.

По време на двете седмици на Уимбълдън, тези момчета и момичета нямат имена. Те са №87, №43, №12. Трябва да са като призраци на корта и да си вършат работата.

„3,2,1… вие сте! Влизайте на корта и покажете, че сте най-добрите“.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH