Анализирай това: софтуерът на SAP, който чете следващия удар на противника

Анализирай това: софтуерът на SAP, който чете следващия удар на противника

В партньорство със

SAP

Запалените тенис фенове знаят историята на Андре Агаси и Борис Бекер, в която американецът намира закономерност при изпълнението на сервис на опонента си и  променя коренно баланса в директните им двубои.

Между 1988-а и 1989-а двамата се срещат в три случая, а Борис записва категоричен хеттрик от победи, преди един малък негов тик да бъде забелязан от Андре след проучване на безброй записи. А именно – точно преди германецът да хвърли топката, за да изпълни начален удар, той се изплезва.

Ако езикът му сочи наляво, сервира по диагонала, а ако не – по правата. Откритието тотално променя съотношението победи-загуби на Агаси в преките двубои и в следващите 11 сблъсъка Бекер записва само една победа.

Днес, 30 години по-късно, тенисът е една крачка по-напред в прогнозирането на съперника, благодарение на технологиите. И все пак доколко е възможно да се предвижда следващият удар на съперника?

Всеки играч има своя структура на играта, казва Уим Фисет в свое интервю за сайта на WTA. Белгиецът има изключително богат опит като треньор в женския тенис. Работил е с Ким Клайстерс, Симона Халеп, Джоана Конта, Анджелик Кербер, Виктория Азаренка, а в момента вече е с Наоми Осака. Освен да разчитат на силите си и собствените си аналитични умения, от известно време WTA и треньорите в женската тенис асоциация имат възможността да работят със софтуера на SAP – SAP tennis analytics.

Уим Фисет казва: да имаш модел на играта е добре, защото той е изграден на базата на твоите силни страни и, респективно, на слабостите ти. Тренирал си нещо милиони пъти и това ти дава увереност, когато сервираш за мача. Държи те спокоен. Много е важно да си знаеш този модел и да се връщаш към него. Това, че имаш схема на играта, не те прави предсказуем. Би било вярно само в случай, че боравиш с ограничен кръг от схеми. Колкото повече модели имаш, толкова по-малко предсказуем си.

SAP Tennis Analytics работят с треньорите от WTA още от 2015 г., като са основният източник на подробна статистика от двубоите на жените. Въвеждането на статистика на живо, достъпна през таблети по време на мача, бе революция в спорта, а съвсем отскоро двете страни направиха нова стъпка към задълбочен анализ на малките (но важни) детайли от представянето на състезателките в търсене на перфекционизъм.

Треньорите вече имат възможността да вникнат много по-дълбоко в играта както на човека, с когото работят, така и на предстоящия им опонент. Голямата база данни на „Patterns of play“ предоставя възможността да се открият моделите в играта на тенисистките – как реагират на важни точки, как провеждат разиграванията си и как отиграват топката при специфични ситуации.

Според Фисет най-важни са първите няколко удара в разиграване, защото тогава играчът има все още максимален контрол върху него.

Срещаме се с екипа на SAP България, за да ни разкажат повече за SAP Tennis Analytics. Същото като големите ERP системи (Enterprise Resource Planning – Планиране на ресурсите на предприятието), които събират и анализират данни, SAP Tennis Analytics обработва информация.

“Анализът на играта е много малка част от функционалностите на софтуера Sports One, който има възможността да управлява комплексно цели стадиони и спортни зали, заедно с техните отбори, включително и допълнителни дейности като мърчандайз например”, казва Здравко Пешаков, Търговски Директор в SAP Bulgaria.

Sports One се състои от много модули, между които може да се избира. Част от тях са в сферата на real estate мениджмънта и billing-а, като например кои врати да се отварят при определен тип събития, как да се продават билетите, управление на персонал, продажба на рекламни сувенири. Другият модул е чисто спортен – анализ на играта и коучинг. С помощта на камерите и сензорите, които натрупват данни за един играч, се създава голям масив от данни, които софтуерът анализира.

“Силата на SAP е че с годините сме разработили специализирани решения за над 25 индустрии и Sports& Entertaiment за нас е индустрия”, казва Здравко Пешаков. “С нашия софтуер работят Байерн Мюнхен, Манчестър Сити, а сега го въведоха и Динамо Загреб. В хокея в Чехия също сме доста активни. Алианц Арена в Мюнхен се управлява по този начин. Чисто спортната част е възможна благодарение на хилядите камери и сензори, които са по стадионите и които вече не само снимат, а събират и данни. Във футбола, например, благодарение на тези сензори се знае, че в 60% от времето Роналдо бие дузпа долу вляво например.”

SAP Tennis Analytics работи с 10 камери, които следят играта на тенисистите. Те се разпределят по определен начин в залата. За сравнение, т.нар. hawk eye снима с 19 камери.

Новият софтуер работи върху три основни казуса:

Провеждането на разиграване. Въведена е възможността да се акцентира на даден сегмент от корта. Треньорите вече могат да видят как играчът изпълнява ударите си в определена секция от корта, къде предпочита да насочва топката и какви са опциите пред опонента му в тази ситуация.

Хвърлянето на топката. Тук SAP поднасят на треньорите детайлен анализ на подхвърлянето на топката – къде се намира тя при контакт с ракетата и как това влияе върху развоя на точката.

Посрещането на сервиса. Обширната база данни помага за изследването на позиционирането на ретурите на състезателите, както и на тяхната успеваемост. Тази опция също така носи възможността да се определи нивото на агресия в играта на съперника и да се намери перфектният ъгъл, под който топката да се изпрати в неговата половина.

“Към системата от камери се добавят данни от таблетите на съдиите, данни от мрежата и от линиите. Реално системата е така създадена, че към нея може да се добавя много информация”, казва Пешаков. “Ние го правим с WTA, защото в женския тенис е разрешено на треньорите да слизат на корта по време на игра. Силата е треньорът в реално време да може да анализира и да ти каже как да промениш играта си. Когато играчът е на терена, може да не се усети, че в този конкретен ден определен удар не работи достатъчно добре“.

„Треньорът може да ти каже “При дюс противникът ти винаги сервира по правата или крос корт”. Това, което ти можеш само да предполагаш”.

Стратегията на SAP не е да работи с отделни състезатели, а с клубове и академии, защото анализът има голяма добавена стойност за тях. Те могат да привлекат повече играчи и респективно голям брой треньори да ползват анализа.

“И това не е скъпо, защото за нас това софтуерно решение е готово, разработено и е в облака. По-скъпата част на проекта са сензорите, но и там вече конкуренцията е толкова голяма, че цените са паднали. Следващата стъпка е настройването на системата, което, благодарение на предефинираните функционалности, отнема около три седмици”, казва Здравко Пешаков.

Как ще се промени играта?

Според Фисет идва един момент в играта, когато тя става физическо надмощие.

Първите четири топки са част от тактиката – играчите играят стратегията си въз основа на силните и слабите си страни. Бият сервиса с идеята да получат форхенд или бекхенд ретур. След това играят на конкретна страна от корта, за да получат следващата топка, която искат. Когато се стига до 5-та топка в разиграването, това е моментът, в който трябва да си по-умен, да избуташ противника назад, да направиш ъгъл, да го притиснеш. Стигнеш ли до 9-та топка в разиграването, играта става физическа. По-силният играч ще спечели разиграването.

Интересно наблюдение, което той многократно е имал възможност да провери и през SAP Tennis Analytics. Още при първия задаващ се турнир смятаме да му направим проверка на фактите.

Момчил Русев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH