Новият Captur – по-мъдър, по-секси и с планове за бъдещето


Има хора, които силно вярват в случайностите, и други, които подхождаме максимално прагматично към живота, Вселената и всичко останало. Първите биха казали, че покана за тест-драйв на Renault Captur в Атина през ноември е сигурен знак, че Стефанос Циципас ще спечели Мастърса в Лондон. Вторите не си играят със случайности и не залагат на ефимерни знаци на съдбата. При всички положения обаче всяка покана на юг през ноември е добре дошла. Поне така си мислех докато не видях времето в Атина.

Полетът до гръцката столица е около час. Изненадващо много хора пътуват и в двете посоки. 

По програма веднага след кацането имаме къс брифинг, последван от дълго шофиране.

Колкото до Captur, този модел на Renault е живото доказателство за максимата колко е важно да си първи.

Французите правят компактен градски SUV доста преди останалите в бранша, освен ако не броим онази смешна кола Nissan Juke, за която Джеръми Кларксън казваше на Ричард Хамънд: “Хамънд, представяш ли си как някое дете вижда Juke и си казва “Като порасна искам да карам Nissan Juke!”.

Captur изглежда бъбриво. Прилича на кола, която не иска много от теб (включително и като средства, за да си я купиш), но обещава да е симпатична и приятна компания. Градска, може би в известен смисъл женска, въпреки че това е смело обобщение, с което не бих искала да се ангажирам. Компактна, но и напълно в крак с времето и модата. Captur беше трендсетър при появата си и второто поколение на модела очевидно няма никакво намерение да се отказва от тази позиция.

Още на летището установяваме, че Атина познава и по-слънчеви дни, но както казва Юнас Юнасон „В 100-годишният старец, който скочи през прозореца и изчезна”: „Положението е такова, каквото е и каквото има да става, ще става”. С други думи като вали, просто вали.

Renault Captur

От летището имаме трансфер до гръцка винарна, която се намира „някъде там“ извън Атина. Слава Богу, на никого не му минава през ума да ни черпи с вино още на обяд. Отпред ни чакат двайсетина Captur-a, подредени крайно педантично и на разумно разстояние един до друг. Оранжевите са с ръчна скоростна кутия, което ги вади извън зоната ми на интерес, тъй като имам оформени предпочитания и не бих спестила пари точно от скоростна кутия. Това не означава, че не приемам обратната гледна точка. Белият отбор е за автоматиците.

Там вариантите са 3: TCe 130 GPF бензин – 4 цилиндъра, 1.3 TCe, 7-степенна автоматична скоростна кутия, 130 к.с., съвестна концепция на Mercedes и Renault. По-мощният нов двигател 1,3 TCe – 155 к.с., който е и с пера на волана за ръчно сменяне на скоростите и с редуцирани въглеродни емисии, а при дизеловите модели с автоматична скоростна кутия е Blue dCi115 – 115 к.с. 7 – степенна автоматична, който обаче не беше представен в Атина, тъй като не е от новите двигатели. Веднага отбелязвам, че скоростният лост при автоматика е удобен за хващане и е с доста модерна визия. (Вижте снимки в галерията горе)

Ние сме голяма балканска група, състояща се от смесена българска компания журналисти и блогъри, и почти изцяло мъжка делегация от Турция. 

Винарната е сграда със симпатична архитектура, с отворени пространства вътре на няколко нива. На места подът е стъклен, така че  може да се наблюдава процесът по бутилирането на виното.

Ако прекосите сградата по дължина ще излезете от задната й страна, където на едно ниво под вас ще видите прекрасна тераса с декоративен басейн. Именно на това скрито от погледите място стои табела Shooting point, а в басейна плува надпис Renault Captur.

captur pool

Точно до него са паркирани, уж небрежно, няколко модела персонализирани Captur-и в различни цветови комбинации на отделните модули. Клиентите могат да избират между 90 – 11 цвята на каросерията, 4 контрастни цвята на покрива, още 3 външни пакета за персонализация + 18 интериорни комбинации. Мисля, че това е моментът, в който буквално ми се завива свят.

captur

Докато пиша се сещам за един виц съвсем по темата. Жена (е как иначе!) в ИКЕА: ”Извинете, този скрин ще влезе ли в колата ми? “Зависи каква е колата ви” “Ами, зелена”, “О, не, няма начин тогава!”.

Според данни на Renault почти 80% от продадените коли от модела са в поне два цвята, а един от основните фактори за покупка на Captur е именно дизайнът.

Първото впечатление за Captur е, че е леко пораснал.

Освен като дължина – 11 см., които едва ли забелязвате просто така (да не говорим за двата сантиметра увеличено междуосие), е увеличил и обема на елементите. Радиаторната решетка е уголемена, а предната броня е “по-изразителна”, както биха се изразили разбирачите в истинските автомобилни ревюта. Добавени са два широки въздушни дефлектора пред арките на колелата, които имат и отношение към аеродинамиката на автомобила. Освен това, Captur с 18 цола гуми изглежда по-внушително от Captur със 17-ки.

Характерната за Renault C – oбразна форма на светлините е запазена, като предните влизат направо в решетката.  Задните светлини са доста тънки и приличат на добре поставена очна линия, запазвайки отново C – формата. 

RENAULT CAPTUR (HJB)

Противно на всякаква логика, избираме да се возим трима в една кола. Нямаме никаква задна мисъл към тест-драйва, като например да обявим, че колата е крайно тясна за четирима възрастни с дете и раница на шестокласник между тях. Просто така се случи.

Да ви кажем, че отзад е широко и супер комфортно, би било лъжа. От друга страна обаче не е и тясно. От Renault анонсират 17 мм повече пространство за коленете за пътниците отзад, което приемаме на доверие и не смятаме да оспорваме.

Предстоят ни около 150 км. каране в дъжд и трафик – трябва да стигнем от винарната до хотела, който се намира пак “някъде там” на брега на Егейско море. По принцип разстоянието е 50 км., но ние сме на тестдрайв, за да караме, а не за да стигаме бързо, така че сме бонус  + 100 км.

В Гърция човек се чувства прекрасно с неголяма кола. Ние също. Пътят ни не е особено живописен, така че вместо да гледаме навън, разглеждаме колата отвътре. Яко дизайнерско решение е части от таблото и вратата да са облицовани с плат. Тапицерията на седалките също е от два цвята (това е опция в оборудването). Самите седалки са съвсем нова концепция – леко уголемени и с повече ергономичност.

Общото усещане е че от Renault са вдигнали нивото, а градският Captur вече е готов и за по-дълги приключения по по-далечни пътища.

RENAULT CAPTUR (HJB)

Големият акцент в купето е вертикалният ipad, който се намира в средата на колата. Разбира се, това не е  ipad, а е smart cockpit с 9.3- инчов екран с извити краища, което си е направо ipad. Освен че показва едновременно навигация, музика и телефон, търсенето в него е на принципа на Google search. При първия инструктаж за колата, едно от нещата, които ни призовават да тестваме, е системата за адаптивния круиз контрол, който е супер полезен при натоварен трафик и на път с маркировка. Освен че следи линиите, той мери скоростта на предната кола, намалява или ускорява до лимит, който вие сте му поставили.

За да се разнообразим малко от интензивния трафик, спираме набързо за кафе и паркираме пред coffee shop-а. Гърците ми правят почти смъртоносно двойно еспресо, което разбира се няма да пия, но поне в колата има достатъчно места, на които мога да го оставя без да мисля дали на първия завой няма да се излее в скута ми.

Новият Captur e с подобрена звукоизолация спрямо предишния модел, но за да се чуваме добре трима души, особено при по-висока скорост, се налага да намалим стабилно музиката.

В някакъв момент дъждът все пак спира, а ние стигаме до хотела. Малко по-късно същата вечер се срещаме с хората от френския офис. Въпросът за електрическото бъдеще на автомобилите, разбира се, е един от основните и е съвсем на място.

Размерът на колата го предполага. Toва, което научаваме, е че новият Captur е част от плана на Renault за Plug-in hybrid, наречен E-TECH Plug-in. Както и че в един момент Captur ще стане един от пионерите в автономното шофиране.

Важен модел в презентацията е и новата платформа CMF-В, която вече се ползва и за която не се наемам да ви разказвам.

Renault Captur test drive

Вторият ден е съкратена версия на първия – караме си чисти 50 км., както си е по навигация. Пада ни се кола с механична скоростна кутия и с малко по-постен интериор – 3 цилиндров, бензин, ТСе 100. Свързваме музиката с Deezer и яко Лед Цепелин. Пътят наобратно е живописен, а морето е на всеки километър.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH