9-а поредна победа за Остапенко и отпадане на №1 в Доха

Dubai Duty Free Tennis Championships, четвъртфинали
Гарбине Мугуруса – Йелена Остапенко 2-6, 2-6
Арина Сабаленка – Ига Швьонтек 2-6, 3-6

В момента Йелена Остапенко не може да бъде спряна. Латвийката записа девета поредна победа и стигна до полуфиналите на WTA 1000 турнира в Доха след 6-2, 6-2 за едва 66 минути на корта срещу №5 в схемата Гарбине Мугуруса.

За Остапенко това е най-дългата победна серия в кариерата ѝ. През миналата седмица в Дубай тя стигна до петата си титла на ниво WTA. Това бе трети пореден успех за нея над тенисист от топ 10.

Мощната ѝ игра бе безпогрешна – 39 уинъра спрямо едва 5 на Мугуруса. В същото време непредизвиканите ѝ грешки бяха едва 21. Латвийката доминираше изцяло втория сервис на съперничката си, печелейки 15 от 18 точки.

Още в първите три гейма Остапенко направи 10 уинъра. Няколко нейни грешки върнаха интригата в сета за 3-2, но това се оказа само моментно колебание на латвийката, която спечели следващите три гейма, а с това и сета.

Във втория сет Остапенко спечели ключов осемминутен гейм, реализирайки четвъртия си брейкбол в гейма за 3-1. Сервирайки за мача при 5-1 допусна връщане на единия пробив, но бързо след това сложи край на мача след два поредни ретур уинъра.

На полуфинал я очаква мач срещу другата тенисистка в суперформа – Анет Контавейт, която я победи на полуфиналите в Санкт Петербург.

До топ 4 достигна и Ига Швьонтек, която отстрани след 6-2, 6-3 поставената под №1 в турнира Арина Сабаленка в един от най-слабите мачове на сервис за беларускинята. В рамките на 75 минути на корта Швьонтек постигна общо 7 пробива от 8-те си възможности. Сабаленка спечели сервис гейма си едва два пъти, така че нейните три пробива бяха крайно недостатъчни.

Единственият позитивен момент за нея бе в началото на втората част, когато поведе с 3-0, но прогресът бе твърде краткотраен. До края световната №2 не спечели нито един гейм.

На полуфинал Швьонтек ще срещне Мария Сакари, срещу която през миналата година има три загуби. За полякинята това е трети полуфинал през сезона и изобщо първи на турнир от категория WTA 1000 на хард.