Андрееску отстрани Мугуруса и достигна 1/4-финалите в Маями

Miami Open, 1/8-финал

Бианка Андрееску – Гарбине Мугуруса 3-6, 6-3, 6-2

Наоми Осака – Елизе Мертенс 6-3, 6-3

Световната №9 Бианка Андрееску се класира за 1/4-финалите на Мастърс турнира в Маями след победа в три сета над 12-ата в схемата Гарбине Мугуруса. Испанката започна силно мача и спечели първия сет, но шампионката на US Open за 2019 г. намери сили за впечатляващ обрат и заслужи мястото си сред най-добрите осем в надпреварата.

В спор за място на полуфиналите канадката ще се изправи срещу Сара Сорибес Тормо, която снощи отстрани Онс Жабур.

Андрееску и Мугуруса записаха по три аса, но световната №9 направи и три двойни грешки срещу нито една на своята опонентка. За сметка на това обаче Андрееску спечели повече точки на сервис (58-52) и реализира четири от седемте си брейкпойнта (57%), докато Мугуруса оползотвори две от осемте си възможности за пробив (25%).

Мугуруса на три пъти поведе в началото на мача, но Андрееску не изостана в резултата и успяваше да възстанови равенството. Испанката обаче взе преднина за четвърти път, след което реализира първия пробив в мача и поведе с 5-3. Световната №13 не пропусна открилата се пред нея възможност и приключи сета с гейм на нула, надделявайки с 6-3.

Вторият сет започна с гейм за Андрееску, но Мугуруса бързо изравни резултата. Испанката имаше възможност да осъществи обрат, но в третия гейм пропусна две точки за пробив и нейната опонентка си върна водачеството. Първата ракета на Канада вдигна значително темпото и записа първия си пробив в мача, след което увеличи преднината си на 4-1. Мугуруса върна интригата като намали резултата на 4-3, но след това Андрееску осъществи решаващ пробив, с който успя да се наложи с 6-3 във втората част.

Заключителният сет започна вихрено за канадката, която успя на два пъти да пробие сервиса на Мугуруса и да натрупа комфортна преднина от 4-0. В хода на сета испанката намали изоставането си на 5-2, а в осмия гейм стигна до възможност за пробив. Тя обаче бе спасена от Андрееску, която малко след това реализира първия си мачбол и триумфира с 3-6, 6-3, 6-2 след 2 часа и 13 минути игра.

Световната №2 Наоми Осака също намери място в следващата фаза след двусетов успех над Елизе Мертенс. Японката владееше инициативата през почти целия мач и надделя убедително над световната №17, достигайки до 1/4-финалите на турнира за пръв път в кариерата си.

Следващата опонентка на четирикратната шампионка от Големия шлем ще бъде Мария Сакари, която късно снощи победи Джесика Пегула (4-6, 6-2, 6-7).

Осака бе много по-ефективна на сервис като записа повече асове (3-0) и по-малко двойни грешки от Мертенс (3-9). Японката имаше значително превъзходство при спечелените на ретур точки (36-22) и спечели пет от 14-те си точки за пробив (36%), докато Мертенс реализира два от четирите си брейкпойнта (50%).

Шампионката на Australian Open започна много силно мача, като в първите три гейма даде само три точки на своята опонентка. Мертенс намали изоставането си, но след това Осака отново проби и поведе с 5-1. Изглеждаше, че няма да мине много време преди втората в схемата да спечели сета. Мертенс обаче отговори с гейм на нула, след което спаси четири сетпойнта и редуцира пасива си до 5-3.

В деветия гейм белгийката стигна до точка за пробив, която обаче не успя да реализира, след което отрази още две възможности за спечелването на сета от страна на своята опонентка. Осака обаче продължи да поставя Мертенс под напрежение и пред нея се откри трети сетбол, който тя успя да реализира и да се наложи с 6-3.

Вторият сет започна с гейм за Мертенс, но Осака отново успя да пробие първа и да поведе с 2-1. Белгийката обаче бе решена да се бори и върна пробива, след което отново излезе напред в резултата при 3-2. Осака отговори по много добър начин и вдигна значително темпото като записа два поредни гейма на нула, а впоследствие увеличи преднината си на 5-3. В деветия гейм японката изоставаше с 30-40, но успя да обърне резултата и да оформи крайното 6-3, 6-3 след 1 час и 24 минути на корта.