Свитолина надделя над Квитова в трисетова драма

Miami Open, 1/8-финал

Петра Квитова – Елина Свитолина 6-2, 5-7, 5-7

Елина Свитолина намери място на 1/4-финалите на тазгодишния Мастърс в Маями след драматичен трисетов успех над Петра Квитова в един от най-очакваните мачове от днешната програма на турнира. Чехкинята бе само на гейм от победата, но изпусна контрола върху мача и Свитолина се класира сред най-добрите осем в надпреварата.

Следващата опонентка на световната №5 ще бъде победителката от мача между Анастасия Севастова и Ана Конюх.

И двете опонентки записаха по четири аса в хода на мача, но Свитолина направи много по-малко двойни грешки (4-9). Тя и Квитова реализираха по пет пробива, а общият брой спечелени точки бе в полза на чехкинята (103-100), но световната №5 беше по-ефективна в ключовите мигове и това ѝ донесе успеха.

Мачът започна с гейм за Квитова, но Свитолина възстанови равенството. Украинката можеше да осъществи обрат, но в третия гейм пропусна две точки за пробив и нейната опонентка си върна водачеството. Квитова реализира първия пробив в мача, като в следващите два гейма даде само една точка на петата в схемата и натрупа аванс от 4-1. Свитолина намали резултата, но двукратната шампионка на Уимбълдън възстанови разликата от три гейма при 5-2, след което стигна до сетпойнт.

Той бе спасен от Свитолина, а впоследствие чехкинята пропусна още една възможност да приключи сета. Малко след това обаче пред нея се откри трети шанс и този път Квитова не допусна грешка, спечелвайки първия сет с 6-2.

Вторият сет бе най-равностойният в мача, като дълго време нито една от двете опонентки не успя да запише пробив и така се стигна до 5-5. Този път Свитолина бе тази, която нанесе решаващия удар, като първо проби сервиса на Квитова в единадесетия гейм, след което отново спечели подаването си и триумфира със 7-5, довеждайки мача до заключителен трети сет.

Той започна по превъзходен начин за украинката, която продължи силната си серия и записа два пробива, след които поведе с 3-0. Свитолина имаше възможност почти да реши мача, но в четвъртия гейм допусна обрат от 40-15 и Квитова намали резултата. Това сякаш върна самочувствието на чехкинята и атаките ѝ станахa много по-прецизни. Световната №10 върна и втория пробив и направи пълен обрат за 4-3 преди Свитолина да прекрати устрема ѝ като спечели осмия гейм.

Украинката отново излезе напред в резултата като проби за 5-4, но нейната опонентка върна жеста и равенството отново бе възстановено. Свитолина обаче записа нов пробив, след което достигна до три поредни мачбола. Квитова отрази първия с чудесно излизане на мрежата, но веднага след това световната №5 пласира много прецизен ас и триумфира с 2-6, 7-5, 7-5 след почти два часа и половина игра.