Арина Сабаленка започна сезона с победа в Абу Даби

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open, първи кръг

Арина Сабаленка – Полона Херцог 7-6(5), 6-2

Световната №10 Арина Сабаленка записа победа в два сета над Полона Херцог на старта на турнира на WTA в Абу Даби. Белорускинята започна колебливо мача и изоставаше с 1-3 в първия сет, но успя да обърне развоя на срещата и да стигне до победата.

В следващата фаза Сабаленка ще се изправи срещу 68-мата в света Айла Томлянович.

Белорускинята имаше огромно предимство при спечелените на първи сервис точки, като регистрира 73% успеваемост, докато тази на Херцог бе 52%. Сабаленка бе по-ефективна и по отношение на реализираните точки за пробив, като успя да оползвотвори 42% от възможностите си (5 от 12), а статистиката на нейната опонентка по този показател сочеше 33% (3 от 9).

Херцог започна мача по отличен начин като още в първия гейм проби сервиса на своята опонентка, след което спаси брейкпойнт във втория и удвои преднината си. Сабаленка намали резултата като спечели на нула третия гейм, но Херцог спря устрема ѝ като възстанови разликата от два гейма при 3-1.

Сабаленка отново редуцира изоставането си, но веднага след това Херцог реализира нов пробив и поведе с 5-2. Сетът изглеждаше решен, но това се промени в инфарктния осми гейм.

Херцог достигна до два поредни сетбола, които обаче бяха отразени от Сабаленка. След това белорускинята взе инициативата и на цели четири пъти достигна до точка за пробив, но всички те бяха спасени от Херцог. В крайна сметка Сабаленка реализира петия си брейкпойнт от началото на гейма и така резултатът стана 5-3.

В следващия гейм Херцог продължи да оказва много сериозен натиск над четвъртата поставена в турнира и на три пъти стигна до сетпойнт. Словенката обаче отново не успя да нанесе решаващия удар и Сабаленка се възползва от това като спечели и този гейм.

Сабаленка спечели сравнително лесно и десетия гейм, изравнявайки резултата в сета при 5-5. Херцог прекъсна серията ѝ и отново взе преднина но Сабаленка отогвори с гейм на нула и така се стигна до тайбрек. В него Херцог поведе с 2-0, но след това нейната опонентка взе инициативата и стигна до три поредни сетбола при 6-3. Първите два бяха спасени, но при третия си опит Сабаленка успя да постигне целта си и спечели сета.

Втората част премина доста по-лесно за световната №10. Сабаленка започна вихрено сета и бързо уби интригата като поведе с 4-0. Херцог опита да окаже съпротива, но белорускинята продължи да поддържа тази разлика, оформяйки крайното 7-6(5), 6-2 след час и 50 минути игра.