Барти мина и през Тайхман и покори Синсинати

Western & Southern Open, финал

Ашли Барти – Джил Тайхман 6-3, 6-1

Ашли Барти е новата шампионка на турнира в Синсинати. Австралийката завърши турнира без загубен сет, побеждавайки сензацията Джил Тайхман в битката за трофея. По този начин световната №1 спечели втората си WTA 1000 титла от началото на сезона, след като през пролетта триумфира и в Маями. През настоящата година Барти е лидер както по брой победи (40) , така и по брой спечелени титли (5), като освен това има 14 победи в 15 мача срещу тенисистки от Топ 20.

В хода на мача първата поставена записа повече асове (8-2) и по-малко двойни грешки (2-3) от своята опонентка. Барти имаше минимален превес по отношение на спечелените на сервис точки (30-29), но за сметка на това превъзходството и при тези на ретур беше много сериозно (33-13). Австралийката реализира само пет от 14-те си точки за пробив (36%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като Тайхман само два пъти стигна до възможност за пробив, като оползотвори една от тях (50%).

Барти демонстрира много офанзивна игра от самото начало и бе решена да сломи съпротивата на Тайхман, натрупвайки преднина още в началото. Швейцарката обаче не позволи това да се случи. Световната №1 спечели откриващия гейм, но след това пропусна брейкпойнт и нейната опонентка изравни. В следващите четири гейма и двете спечелиха своите подавания, като по този начин резултатът стана 3-3.

Впоследствие обаче напрежението започна да оказва влияние върху Тайхман и грешките ѝ зачестиха. Барти отново излезе напред в резултата, но този път световната №76 не успя да отговори на предизвикателството и австралийката проби за 5-3. Шампионката на Уимбълдън не пропусна открилата се пред нея възможност и спечели убедително следващия се сервис гейм, като по този начин надделя с 6-3 в първата част.

Барти продължи да доминира и в началото на втората част реализира два последователни пробива, натрупвайки комфортен аванс от 3-0. И при двата си брейка обаче австралийката трябваше да положи сериозни усилия, като Тайхман спаси общо шест точки за пробив. След третия гейм швейцарката поиска медицинско прекъсване заради пришка на десния крак, но впоследствие се завърна на корта.

Дори с просто око обаче се виждаше съвсем ясно, че участващата с „уайлд кард“ швейцарка се придвижва трудно по корта. Барти обаче не показа никакви сантименти и записа три поредни директни точки от сервис, като по този начин затвърди и втория пробив и увеличи преднината си.

Световната №1 започна да тормози Тайхман с комбинация от мощни атаки по диагонал и къси топки, като това ѝ помогна да стигне до три последователни точки за пробив. Швейцарката опита да се бори и спаси първите две, но след това Барти пласира неспасяема атака по правата и се доближи само на гейм от титлата.

Двукратната шампионка от Големия шлем обаче си позволи отпускане и Тайхман успя да върне един от пробивите, намалявайки резултата на 5-1. Швейцарката бе на път да затвърди брейка, след като поведе с 30-15 в седмия гейм, но Барти не позволи това да се случи и записа решаващ пробив, който ѝ донесе победата с 6-3, 6-1 след 71 минути игра.