Барти не остави шансове на Свитолина и достигна до финала на Miami Open

Miami Open, полуфинал

Ашли Барти – Елина Свитолина 6-3, 6-3

Световната №1 Ашли Барти достигна до финала на Мастърс турнира в Маями за втори пореден път след убедителна победа над петата в схемата Елина Свитолина. Австралийката владееше инициативата през целия двубой и продължи защитата на титлата, класирайки се на първия си финал за сезона.

В заключителния мач в надпреварата австралийката ще се изправи срещу победителката от мача между Бианка Андрееску и Мария Сакари.

Лидерката в ранглистата записа повече асове от своята опонентка (7-2), като освен това беше по-резултатна както на сервис (39-29), така и на ретур (34-26). Барти оползотвори пет от 14-те възможности за пробив, които се откриха пред нея (36%), докато Свитолина реализира два от седемте си брейкпойнта (29%).

Барти стартира много по-добре в мача и проби сервиса на Свитолина още в първия гейм, след което удвои преднината си. Австралийката имаше възможност да натрупа още по-солиден аванс, но пропусна точка за пробив и позволи на своята опонентка да намали резултата на 2-1.

Световната №1 обаче много бързо си върна инициативата и в следващите два гейма даде само една точка на Свитолина, пробивайки за 4-1. Украинката обаче върна интригата като реализира пробив в шестия гейм, а впоследствие спаси брейкпойнт на Барти и редуцира пасива си до 4-3.

Петата поставена имаше много добра възможност да възстанови равенството, но пропусна две възможности за пробив и Барти поведе с 5-3. Австралийката вдигна значително темпото и това ѝ помогна да стигне до два поредни сетбола. Свитолина отрази първия, но при втората си възможност Барти не допусна грешка и спечели сета с 6-3.

Австралийката взе преднина в началото на втората част след като спаси брейкпойнт, но след това самата тя пропусна три възможности за пробив и позволи на Свитолина да възстанови равенството. Радостта на украинката обаче не трая дълго, тъй като Барти отговори с гейм на нула, след което реализира първия пробив в сета и направи резултата 3-1 в своя полза.

Свитолина реагира като проби сервиса на своята опонентка в петия гейм, но веднага след това Барти върна жеста, след което затвърди пробива и натрупа комфортна преднина от 5-2. Украинката отново намали резултата, но Барти не ѝ позволи да продължи да се надява на обрат и спечели деветия гейм на 15, приключвайки мача при 6-3, 6-3 след 1 час и 27 минути на корта.