Барти победи Суарес Наваро в последния ѝ мач на Уимбълдън

Уимбълдън, първи кръг

Ашли Барти – Карла Суарес Наваро 6-1, 6-7(1), 6-1

Световната №1 Ашли Барти се класира за втори кръг на Уимбълдън след трисетова победа над световната №138 Карла Суарес Наваро. За испанката това бе последен мач в турнира, тъй като тя най-вероятно ще прекрати кариерата си след Олимпийските игри в Токио. Макар това да бе първият ѝ мач на трева от две години насам, бившата №12 в света се представи достойно срещу една от фаворитките в турнира и след мача бе изпратена със заслужени аплодисменти от феновете на Централния корт.

В следващата фаза Барти ще се изправи срещу Анна Блинкова или Тимеа Бабош.

Австралийката игра достa по-агресивно и записа много повече уинъри (38-12), но броят на непредизвиканите ѝ грешки също бе значително по-висок (36-20). Барти реализира 13 аса срещу нито един на Суарес Наваро, като това допринесе за превъзходството ѝ по отношение на спечелените на сервис точки (60-42). Световната №1 беше безгрешна при възможностите си за пробив (5 от 5), докато нейната опонентка оползотвори само един от четирите си брейкпойнта (25%).

Мачът започна с гейм на нула за Барти, но Суарес Наваро също спечели първото си подаване и изравни резултата. След това обаче австралийката подобри значително представянето си и установи пълен контрол върху случващото се на корта. Първата поставена на два пъти проби сервиса на опонентката си и направи серия от пет поредни спечелени гейма, надделявайки убедително с 6-1 в първата част.

Във втория сет Суарес Наваро затрудни сериозно световната №1, като на четири пъти поведе в резултата, но Барти успяваше да изравни. Австралийката направи сериозна крачка към победата като проби за 5-4, но нейната опонентка веднага върна пробива, след което записа гейм на нула и поведе с 6-5. Барти обаче не позволи на Суарес Наваро да реализира нов пробив и така се стигна до тайбрек. Изненадващо за мнозина, в него испанката доминираше напълно и даде само една точка на опонентката си, спечелвайки сета със 7-6(1).

Световната №138 обаче нямаше сили за нещо повече и Барти бързо уби интригата в заключителния сет, като в първите пет гейма даде само две точки на опонентката си. Суарес Наваро намали резултата, но австралийката отговори с гейм на нула, оформяйки крайното 6-1, 6-7(1), 6-1 след 1 час и 46 минути игра.