След година без тенис Барти отново е шампионка

Yarra Valley Classic, финал

Ашли Барти – Гарбине Мугуруса 7-6(3), 6-4

Ашли Барти не бе играла тенис турнир от почти една година, но това не ѝ попречи да се завърне на корта с титла. Световната №1 триумфира на Yarra Valley Classic след 7-6(3), 6-4 срещу Гарбине Мугуруса в мача за трофея. Той е неин девети на ниво WTA и втори у дома след този от Аделаида на старта на сезон 2020.

До момента двете бяха играли три пъти помежду си с две победи на Барти като всяка от тези срещи бе завършила с три сета. Мугуруса влезе в мача след страхотна серия от едва 10 загубени гейма в рамките на четири мача.

Срещу Барти обаче ситуацията бе доста по-различна. Световната №1 нямаше проблеми да се справи с мощните удари на испанката и със своите 28 уинъри записа двойно повече от съперничката си.

Австралийката използваше по най-добрия начин и началния си удар. 11-те аса бяха допълнени от много висок процент на спечелени точки на първи сервис (78%). Това доведе до едва три шанса за пробив за Мугуруса в целия мач. Световната №15 обаче демонстрира впечатляваща ефективност, реализирайки и трите, което направи задачата на местната любимка максимално трудна.

Барти започна мача със сервис гейм с три аса, но това не попречи на Мугуруса да поведе с 2-1 при първия си шанс за пробив, след което отрази две възможности за рибрейк. Шампионката от Ролан Гарос 2019 все пак изравни за 3-3 с няколко хубави форхенда.

Мугуруса отново проби за 5-4, но не успя да сложи край на сета на свой сервис. В последвалия тайбрек Барти поведе с 4-0 и до края нямаше проблеми да задържи аванса си.

Втората част започна с маратонски гейм, в който австралийката реализира третия си брейкбол. Тя имаше възможност за брейк и в третия гейм, но не го използва, след което Мугуруса отново бе ефективна, за да изравни за 3-3.

Четвъртият пробив в мача за Барти ѝ донесе шанса да сервира за спечелване на мача и след гейм на 0 титлата бе факт.