Барти загуби сет, но стигна до 1/4-финал в Мелбърн

Yarra Valley Classic, 1/8-финал

Ашли Барти – Мари Бузкова 6-0, 4-6, 6-3

Световната №1 Ашли Барти се класира за 1/4-финалите на турнира Yarra Valley Classic след победа в три сета над Мари Бузкова. Австралийката изпусна контрола върху втория сет, но в останалата част от мача се шредстави много по-добре от своята опонентка.

В следващия кръг австралийката ще се изправи срещу Шелби Роджърс, която по-рано днес елиминира седмата в схемата Петра Мартич.

Барти записа 8 аса срещу нито един за Бузкова, но в същото време направи три двойни грешки. Освен това шампионката на Ролан Гарос за 2019 г. имаше значително предимство по отношение на спечелените на първи сервис точки (70%:50%) и реализира повече пробиви (6-3).

В първия сет интрига почти нямаше, като Барти бе много по-активната от двете тенисистки, докато Бузкова предимно се защитаваше. Макар да пропусна няколко точки за пробив лидерката в ранглистата не остави шансове на своята опонентка и спечели категорично сета с 6-0 след 32 минути игра.

Втората част протече по доста различен начин. Барти пове де след гейм на нула, но Бузкова най-после успя да прекъсне серията на своята опонентка и изравни резултата. Двете си размениха по още един гейм, след което чехкинята реализира единствения си пробив в мача и поведе с 4-2. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като Бузкова продължи да поддържа разликата от два гейма и триумфира с 6-4 във втората част.

Пред чехкинята се откриха два брейкпойнта в началото на втория сет, но тя бяха отразени от Барти, която успя да спечели откриващия гейм. След това австралийката успя да пробие сервиса на своята опонентка и поведе с 2-0. Бузкова намали изоставането си като проби сервиса на Барти, но представителката на домакините върна жеста и възстанови разликата от два гейма.

Това обаче не обезвери чешката тенисистка и тя изравни резултата след нов пробив. В седмия гейм Бузкова имаше шанс за пробив, но не успя да го реализира и Барти поведе с 4-3. Австралийката не пропусна добрата възможност и спечели следващите два гейма, узаконявайки победата си при 6-0, 4-6, 6-3.