Бенчич и Голубич изведоха Швейцария до нов финал на BJK Cup

Billie Jean King Cup, полуфинал

Швейцария – Чехия 2-0

Виктория Голубич – Каролина Мухова 6-4, 6-4

Белинда Бенчич – Каролина Плишкова 6-2, 7-6(6)

Швейцария ще играе на финала на Billie Jean King Cup за втора поредна година. Воденият от Хайнц Гюнтард тим стигна до заключителния сблъсък след като надделя над Чехия във втория полуфинал. Триумфът на швейцарките донесоха Виктория Голубич и Белинда Бенчич, които спечелиха мачовете на сингъл и по този начин обезсмислиха сблъсъка на двойки.

Техен опонент в неделния финал ще бъде отборът на Австралия, който се класира след драматична победа над домакините от Великобритания.

Първият мач започна вихрено за Голубич, която продължи да демонстрира чудесна форма и реализира два поредни пробива за 3-0. Мухова обаче подобри значително играта си в защита и това ѝ помогна да редуцира пасива си до 3-2. При 4-3 чехкинята имаше чудесен шанс да изравни резултата, но пропусна два поредни брейкпойнта и в крайна сметка Голубич надделя с 6-4 в откриващия сет.

Втората част бе доста по-интригуваща, като в пет поредни гейма никоя от опонентките не успя да спечели подаването си, преди Голубич първа да затвърди своя брейк и да натрупа аванс от 5-3. Мухова намали изоставането си с гейм на нула, но швейцарката не допусна нов пробив и даде преднина на своя отбор след 6-4, 6-4.

Във втория двубой на сингъл една срещу друга се изправиха Белинда Бенчич и Каролина Плишкова. В първия сет швейцарката категорично надигра двукратната финалистка от Големия шлем благодарение най-вече на прецизните си атаки с бекхенд от основната линия, както и много по-добрия си втори сервис. Бенчич инкасира брейк, но това не бе пагубно за нея, тъй като тя на три пъти проби сервиса на световната №32 и се наложи с 6-2.

Във следващия сет обаче Плишкова вдигна значително нивото и даде само една точка в първите три гейма. Чехкинята съхрани тази разлика до 5-2 и изглеждаше, че двубоят ще бъде решен в три части. Бенчич обаче започна да играе много по-агресивно и това даде резултат. Швейцарката спаси сетбол и проби за 5-4, след което възстанови равенството.

В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който пред световната №12 се откри възможност да приключи мача, но Плишкова избегна опасността. Бенчич обаче продължи да псотавя опонентката си под напрежение и скоро след това оформи крайното 6-2, 7-6(6), носейки победата на швейцарския тим.