Бенчич надделя над Вондрушова и покори олимпийския връх

Олимпийски игри, финал

Белинда Бенчич – Маркета Вондрушова 7-5, 2-6, 6-3

Белинда Бенчич е новата олимпийска шампионка по тенис. Световната №12 стигна до златния медал след победа в три сета над Маркета Вондрушова и постигна най-големия успех в кариерата си, след като стартира надпреварата като №9 в схемата. С днешния успех Бенчич стана първата швейцарка, спечелила олимпийска титла на сингъл.

И четирите аса в мача бяха дело на Вондрушова, но въпреки това Бенчич беше по-резултатна на сервис (62-45). Швейцарката направи по-малко двойни (2-5) и непредизвикани грешки (30-36), като в същото време реализира шест от десетте си брейкпойнта (60%), докато Вондрушова също осъществи шест пробива, но от 18 опита (33%).

Бенчич започна много агресивно и уверено мача и успя сравнително лесно да стигне до ранен пробив, след който поведе с 2-0. Впоследствие обаче Вондрушова се съвзе от първоначалния шок и отговори на предизвикателството на швейцарката. Световната №42 върна брейка и изравни резултата, след което записа нов пробив, надделявайки в маратонския пети гейм, и осъществи пълен обрат за 3-2.

Бенчич отново намери верния ритъм и успя за втори път да пробие сервиса на чехкинята, а в седмия гейм спаси два брейкпойнта и си върна водачеството при 4-3. В следващите четири гейма никоя от двете не позволи на опонентката си да стигне до възможност за пробив и така резултатът стана 6-5 в полза на световната №12. Бенчич обаче продължи да поставя Вондрушова под напрежение и дочака големия си момент, като реализира решаващ пробив, който ѝ донесе успеха със 7-5 в първия сет.

Втората част започна по аналогичен начин, но при разменени роли – Вондрушова проби още в първия гейм, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 2-0. Бенчич редуцира пасива си, но чехкинята бързо възстанови разликата от два гейма, след което осъществи нов пробив и направи резултата 4-1.

Вондрушова продължи силната си серия и се доближи само на гейм от спечелването на сета, но Бенчич успя да прекъсне серията на своята опонентка и да намали изоставането си на 5-2. Чехкинята обаче не позволи на първата ракета на Швейцария да продължи да се надява на обрат и изравни резултата в мача, надделявайки с 6-2.

Заключителният сет започна с брейк на Вондрушова, но Бенчич веднага върна жеста, след което спечели подаването си и поведе с 2-1. Швейцарката увеличи преднината си с пробив на нула, но Вондрушова запази интригата като прекъсна серията ѝ и редуцира пасива си на 3-2. Световната №42 сервираше много добре с новите топки и успя да възстанови равенството, но в седмия гейм пропусна точка за пробив и Бенчич отново излезе напред в резултата.

След края на гейма швейцарката поиска медицинско прекъсване заради пришка на десния си крак. Прекъсването на играта не се отрази никак позитивно на Вондрушова. Броят на непредизвиканите грешки на чехкинята се увеличи значително и това помогна на Бенчич да реализира много важен пробив на нула, с който поведе с 5-3 и направи сериозна крачка към златния медал.

Швейцарката стигна до шампионска точка, след като спаси два поредни брейкпойнта на опонентката си, но не успя да я оползотвори. Вондрушова пропусна още една точка за пробив, а малко след това пред Бенчич се откри втора възможност за спечелването на мача. Този път шансът бе на страната на швейцарката и тя триумфира със 7-5, 2-6, 6-3 след два часа и половина игра.