Свитолина спечели исторически медал след обрат срещу Рибакина

Олимпийски игри, мач за трето място

Елена Рибакина – Елина Свитолина 6-1, 6-7(5), 4-6

Елина Свитолина спечели бронзовия медал на Олимпийските игри в Токио след победа в три сета над световната №20 Елена Рибакина. Украинката не бе никак далеч от поражението, след като изоставаше със сет и пробив, но успя да намери изход от трудната ситуация и да осъществи обрат, макар да пропусна цели шест мачбола в драматичния финален гейм, продължил почти 10 минути.

Отличието на световната №6 е историческо, тъй като това е първи медал за Украйна от олимпийски турнир по тенис.

Рибакина игра много по-офанзивно през по-голямата част от мача и реализира над два пъти повече уинъри от Свитолина (40-17), но в същото време броят на непредизвиканите ѝ грешки също беше много по-висок (57-29). Украинката отстъпваше по отношение на общия брой спечелени точки (105-111) и реализираните пробиви (3-4), но показа повече хладнокръвие във важните моменти и това ѝ помогна да стигне до успеха.

Мачът започна с гейм за Рибакина, но Свитолина също спечели първото си подаване и възстанови равенството. Украинката можеше да осъществи обрат, но пропусна две точки за пробив и световната №20 си върна водачеството. Рибакина заигра много по-агресивно и уверено и реализира първия пробив в мача, след което затвърди брейка и увеличи преднината си на 4-1. Казахстанската тенисистка продължи да доминира и в следващите два гейма даде само една точка на Свитолина, надделявайки категорично с 6-1 в първата част.

Свитолина спечели откриващия гейм във втората част, но Рибакина бързо си върна контрола върху случващото се на корта и проби за 3-1. Изглеждаше, че казахстанката не е далеч от победата, но световната №6 бе решена да се бори докрай. Украинката върна пробива, след което обърна резултата и поведе с 4-3. Рибакина обаче възстанови равенството, а до края на сета никоя от двете не успя да осъществи нов брейк и така се стигна до тайбрек.

Свитолина на цели пет пъти поведе в резултата, но Рибакина неизменно успяваше да изравни. В решаващите мигове обаче много по-големият опит на украинката се оказа решаващ и тя реализира необходимите ѝ две поредни точки, печелейки сета със 7-6(5).

В началото на заключителния сет Рибакина преоткри ритъма, с който играеше в откриващата част, и реализира ранен брейк за 3-0, като в първия и третия гейм спаси точки за пробив. Казахстанката можеше да направи преднината си още по-сериозна, но в четвъртия гейм пропусна два поредни брейкпойнта и Свитолина редуцира пасива си.

Световната №20 отговори с гейм на нула, правейки нова крачка към медала. Изправена пред поражение, Свитолина заигра много по-агресивно и рискованата ѝ тактика се отплати. Украинката върна интригата в сета, като записа два поредни гейма на 15 и по този начин намали резултата на 4-3.

Рибакина опита отново да вземе инициативата, но в осмия гейм допусна обрат от 30-0, а впоследствие Свитолина продължи изумителното си представяне, пробивайки за 5-4. В следващия гейм украинката стигна до три точки за пробив, но при първата изпрати топката в аут, а при следващите ѝ две възможности Рибакина пласира много прецизни уинъри по правата.

Световната №6 получи нова възможност да приключи мача, но не особено силният ѝ сервис даде възможност на нейната опонентка да контраатакува успешно. Впоследствие Свитолина пропиля още два мачбола, но продължи да поставя Рибакина под напрежение и при седмия си опит най-после успя да намери пролука в защитата на казахстанката и триумфира с 1-6, 7-6(5), 6-4.