Чехия победи САЩ в битката за място на полуфиналите

Billie Jean King Cup, групова фаза

Чехия – САЩ 2-0

Маркета Вондрушова – Даниел Колинс 6-3, 6-3

Катерина Синякова – Кори Гоф 7-6(1), 6-1

Отборът на Чехия премина груповата фаза на Billie Jean King Cup след като надделя над САЩ в директния сблъсък за място на полуфиналите. Олимпийската вицешампионка Маркета Вондрушова даде преднина на родината си, след което Катерина Синякова записа изненадваща, но заслужена победа над Кори Гоф във втория мач на сингъл.

Съперник на чехкините на полуфинала ще бъде тимът на Швейцария, който по-рано днес се класира след успех над Канада.

В откриващия мач Колинс проби за 3-1 след маратонски гейм, продължил 11 минути, в който финалистката от Australian Open пропусна три брейкпойнта, но въпреки това постигна целта си. От този момент нататък обаче Вондрушова вдигна значително нивото, като отличната ѝ игра на мрежата изненада много неприятно американката. Световната №99 наложи непосилно за опонентката си темпо и реализира три последователни пробива, спечелвайки сета с 6-3.

Доминацията на чехкинята продължи и във втората част и тя даде само една точка в първите три гейма. Вондрушова можеше да направи преднината си още по-сериозна, но Колинс спаси брейкпойнт и редуцира пасива си. Реализираният от чехкинята ранен пробив обаче бе последният в мача и тя надделя с 6-3, 6-3 след 71 минути игра.

След това дойде време за сблъсъка между Кори Гоф и Катерина Синякова, в който финалистката от Ролан Гарос бе считана за твърд фаворит. Реалността обаче се оказа по-различна. Опонентките си размениха по два пробива за 4-4, а в деветия гейм Гоф бе изправена пред два поредни брейкпойнта, но избегна опасността и в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него обаче американката бе напълно надиграна и Синякова приключи сета със серия от шест поредни спечелени точки, вземайки преднина в мача след 7-6(1).

Вторият сет започна равностойно, но Гоф показваше все по-видими признаци на умора. Синякова се възползва максимално от това и реализира два поредни пробива, като освен това спечели на нула последните три гейма в мача, триумфирайки със 7-6(1), 6-1 след 1 час и 21 минути на корта.