Швейцария – Канада 2-1

Виктория Голубич – Бианка Андрееску 2-6, 6-3, 6-4

Белинда Бенчич – Лейла Фернандес 6-0, 7-5

Джил Тайхман/Симона Валтерт – Габриела Дабрвоски/Лейла Фернандес 2-6, 1-6

Швейцария се класира за полуфиналната фаза на Billie Jean King Cup след успех над отбора на Канада в последния кръг от груповата фаза. Олимпийските медалистки Виктория Голубич и Белинда Бенчич спечелиха мачовете на сигнъл, с което осигуриха участие на своя отбор в следващия кръг. По този начин швейцарките ще играят на полуфинала за втора поредна година, след като през 2021 г. стигнаха до мача за титлата.

Техен опонент ще бъде тимът на Чехия, който елиминира САЩ в решителния сблъсък.

Първият двубой за деня започна отлично за Бианка Андрееску, която на три пъти проби сервиса на Голубич и спечели убедително откриващия сет с 6-2. Световната №77 обаче реализира ранен брейк във втората част и натрупа аванс от 3-0. Впоследствие Голубич спаси точка за пробив в петия гейм и съхрани преднината си, изравнявайки резултата в мача след 6-3.

Доминацията на швейцарката продължи и в заключителната част тя реализира два поредни пробива, натрупвайки комфортна преднина от 4-0. Мачът изглеждаше решен, но Андрееску постави опонентката си под много сериозно напрежение и редуцира пасива си до само един гейм при 5-4. Голубич обаче не позволи на шампионката на US Open за 2019 г. да върне и втория брейк и триумфира с 2-6, 6-3, 6-4 след малко повече от два часа игра.

В битката на първите ракети една срещу друга се изправиха Белинда Бенчич и Лейла Фернандес. Атаките с бекхенд на Бенчич създаваха много сериозни проблеми на миналогодишната финалистка на US Open и това позволи на швейцарката да спечели първите седем гейма в мача. Фернандес обаче прекъсна серията ѝ и изравни резултата, след което паритетът се запази до 5-5. Много по-големият опит на Бенчич и помогна да вземе правилнтие решения в няколко важни ситуации и да стигне до нов пробив, който впоследствие затвърди за крайното 6-0, 7-5.

В мача на двойки канадките все пак записаха успех, като Лейла Фернандес и Габриела Дабровски разгромиха Джил Тайхман и Симона Валтерт с 6-2, 6-1.