Чехия се класира на трети пореден финал във „Фед къп“, а съперникът е Франция

Чехия се класира на трети пореден финал във "Фед къп", а съперникът е Франция

Швейцария – Чехия 2-3
Тимеа Бачински – Каролина Плишкова 4-6 2-6

Виктория Голубич – Барбора Стрицова 3-6 7-6(6) 6-1
Голубич/Хингис – Плишкова/Храдечка 2-6 2-6

Чехия изстрада триумф с 3-2 над Швейцария в полуфинала на Световната група в Люцерн и ще се опита да спечели трети пореден трофей във „Фед къп“. Първо Каролина Плишкова се справи скоростно с Тимеа Бачински с 6-4 6-2 за 75 минути. Чехкинята сервираше стабилно и не допусна нито един пробив, а с един брейк в първия и още два във втория сет, успя да осигури аванс от 2-1 успеха в серията за гостите.

Във втория двубой обаче дебютантката Виктория Голубич, която в събота шокиращо се справи с Плишкова, днес намери сили за още един обрат – този път с 3-6 7-6(6) 6-1 над Барбора Стрицова. Швейцарката на три пъти пропиля пробив аванс във втория сет, но все пак го спечели в тайбрек със 7-1 точки, а в третия направи два брейка на нула и пресече финалната линия.

Чехкините обаче изковаха победа в серията в мача на двойки, където Плишкова и Луцие Храдечка не оставиха шансове на Мартина Хингис и Голубич – 6-2 6-2.

Франция – Холандия 3-2
Кристина Младенович – Кики Бертенс 5-7 4-6
Каролин Гарсия – Аранча Рус 6-3 6-4
Гарсия/Младенович – Бертенс/Хогенкамп 4-6 6-3 6-3

Съперник на шампионките от Чехия ще са французойките, които се пребориха за 3-2 в другия полуфинал срещу гостите от Холандия. Това е първи финал за Франция във „Фед къп“ от 2005-а насам.

Денят не започна добре за домакините, защото Кики Бертенс не остави шансове на Кристина Младенович и я победи със 7-5 6-4. Холандката диктуваше темпото на двубоя и първата ракета на Франция така и не успя да я догони. Бертенс на два пъти повеждаше с пробиви в откриващия сет, но чак третият брейк за 6-5 се оказа решаващ. Световната №96 проби два пъти за аванс от 3-0 след почивката и повече не погледна назад.

Каролин Гарсия обаче върна надеждите на Франция с 6-3 6-4 над Аранча Рус във втория двубой. Световната №45 изостана с 0-3 във втория сет, но спечели шест от следващите седем гейма и изравни резултата в плейофа.

Нататък, Гарсия и Младенович подсигуриха финала за домакините с 4-6 6-3 6-3 над Бертенс и Ришел Хогенкамп. Французойките пробиха рано за 2-1 в решителния сет и минаха през шест брейкбола, за да затвърдят за 3-1. Холандките не успяха да стигнат до повече шансове да се върнат в битката и дори допуснаха още един брейк в последния гейм.

Финалът ще е на 12-13 ноември във Франция.