Петкович и Кербер изведоха Германия до победата в Клуж, Беларус повали Русия

„Фед къп“, Световна група, плейофи
Румъния – Германия 1-3
Симона Халеп – Анджелик Кербер 2-6 2-6
Моника Никулеску – Андреа Петкович 6-0 6-7(1) 3-6

Анджелик Кербер и Андреа Петкович подсигуриха мястото на Германия в Световната група на „Фед къп“ през сезон 2017, след като изковаха победи съответно над Симона Халеп (6-2 6-2) и Моника Никулеску (0-6 7-6(1) 6-3). По този начин резултатът в серията в Клуж стана 3-1 победи за гостуващия отбор, което обезсмисли мача на двойки.

Кербер, която до момента имаше две поражения от Халеп, днес доминираше тотално и стигна до успеха за едва 69 минути. Германката поведе с пробив за 3-1 и макар да загуби следващото си подаване, направи серия от четири поредни гейма до 6-2. Халеп започна втората част с пробив, само че се добра само до един от следващите седем гейма и напусна корта победена.

В следващия двубой Андреа Петкович успя да сложи край на серията си от пет поредни поражения и изстрада обрат в битка, продължила 2 часа и 35 минути. Германката потегли катастрофално и загуби откриващия сет с 0-6 за 30 минути. Макар на два пъти да пропиля пробив аванс във втория, Петкович все пак го прати на сметката си със 7-1 точки в тайбрека, а решителната част се превърна във фестивал на пробивите. Осем от деветте гейма бяха брейкове, като единствено Петкович удържа подаването си за 5-3 и приключи мача с 6-3.

Русия – Беларус 1-3
Дария Касаткина – Виктория Азаренка 2-6 7-5 3-6
Маргарита Гаспарян – Алиаксандра Саснович 6-4 1-6 5-7

Същевременно, Виктория Азаренка спечели и втория си мач на сингъл, а Алиаксандра Саснович довърши рускините и осигури мястото на Беларус в Световната група на „Фед къп“. Гостите спечеелиха и двата мача днес и решиха плейофа в Москва с 3-1 победи.

Азаренка се нуждаше от повече от два часа, за да пречупи 18-годишната надежда на руския тенис Дария Касаткина с 6-2 5-7 6-3. Тийнейджърката на два пъти заличи пробив пасив във втората част, докато накрая успя и да я открадне с пробив за 7-5. Азаренка обаче стигна до два ранни брейка за 3-0 в решителния сет и не изпусна аванса си.

А световната №100 Алиаксандра Саснович довърши рускините с 4-6 6-1 7-5 над Маргарита Гаспарян в трилър, който продължи почти три часа. Беларускинята сервираше за мача при 5-4, когато допусна пробив, но веднага направи рибрейк и този път пресече финалната линия със 7-5.