Даниел Колинс и животът с ендометриоза: Не знаех дали ще мога да играя тенис

Даниел Колинс и животът с ендометриоза: Не знаех дали ще мога да играя тенис

Даниел Колинс постигна най-големия успех в кариерата си, достигайки до финала на Australian Open. Американката определено изненада всички, макар и за потенциала ѝ да знаем отдавна. Все пак именно в Мелбърн през 2019-а достигна до първия си „мейджър“ полуфинал.

Постигнатото през тази година изглежда още по-невероятно, като имаме предвид, че по това време през 2021-а тя почти не можеше да играе от болка. Болка, която я съпътстваше дълго време. Болка, която има своето име – ендометриоза.

Заболяването се среща при около 11% от жените в репродуктивна възраст и се свързва с хронична болка в тазовата област, много болезнен период на менструация и постоянна умора. 28-годишната американка претърпя спешна операция през април 2021-а след години на болка.

„Толкова много лекари ми казваха, че болезнените менструални периоди са нормални. Това постоянно ставаше все по-лошо и по-лошо. Агонията, която изпитвах от менструалния си цикъл и от ендометриозата е сред най-тежките болки, които съм изпитвала. На моменти беше плашещо.“

На практика заболяването е такова, че да играеш професионален тенис в периода на менструация е почти невъзможно. Установяването му обаче също е трудна задача, защото симптомите се различават при различните жени.

Колинс си спомня как по време на Australian Open 2021 вика на помощ лекар по време на мач заради „крампи като контракции“, които изпитва в областта на таза и коремните мускули.

Пътувайки от турнир на турнир тя опитва да игнорира болката и да я намалява чрез различни болкоуспокояващи. Само че в един момент те не са достатъчни. Болката става толкова силна, че прави участието ѝ в мачове невъзможно.

През пролетта на 2021-а Даниел прави поредни изследвания на гърба си, който изглежда наред. За щастие споменава на ортопеда си много болезнените менструални периоди и той я свързва с гинеколог. Четири дни по-късно тя вече е оперирана.

„Стигнах до момент, в който не можех да продължавам. Ако не беше операцията, нямаше да мога да продължа живота си по този начин.“

Интервенцията включваше разрези през коремната ѝ стена на четири различни места. Хирурзите премахват „киста с размерите на тенис топка“ от яйчника ѝ, която бе изместила матката ѝ в позиция, в която притиска гръбначния нерв. Това е и причината за болките в гърба. Лекарите премахват и тъкан от червата и пикочния мехур.

Възстановителният период е дълъг, но постепенно Даниел се завърна в игра. Резултатите не закъсняха – през 2021-а тя спечели първите си две WTА титли.

В Мелбърн тя пристигна без треньор и без спонсор за екипировката и за обувките. С нея беше дългогодишният ѝ ментор Марти Шнайдер и приятелят ѝ Джо Волън. Този екип се оказа достатъчен, за да ѝ помогне да стигне до първия си финал в турнир от Големия шлем.

Липсата на голям екип като че ли не е проблем за тенисистката, която се учи на тенис сама на обществените кортове в Сейнт Питърсбърг във Флорида и която стана двукратна шампионка в колежанската система на САЩ, преди да се посвети на професионалния тенис.

„Със сигурност мога да бъда горда от това, че го направих без треньор и до голяма степен сама. Толкова много топ състезатели имат пълен антураж и екип, който върши допълнителната работа за тях. При мен не е било така в цялата ми кариера. Не съм работила постоянно с треньор за повече от няколко месеца. Винаги съм вършила нещата сама, много работа, скаутинг, техническа работа. Не е било лесно. Понякога е много изискващо и ментално трудно.“

Разбира се, нещата ще се променят бързо след финала в Мелбърн. Предложенията за спонсорство най-вероятно вече са много. Тя се надява и да изгради по-голям екип. Заболяването ѝ е такова, че само може да опитва да контролира болката. По време на турнира в Мелбърн отново усеща спазми в гърба, макар и нищо общо с тези преди операцията. Затова и първата ѝ задача е да назначи физиотерапевт. Освен това се надява скоро да има постоянен треньор и спаринг партньор.

Чрез разказите си за справянето с ендометриозата Колинс се превърна във вдъхновение за много жени по света. Нейният призив е да търсят причината, ако изпитват болезнен менструален цикъл.

„Най-големият ми съвет е, че болезненият цикъл не е нормален и че ако ви кажат, че болката идва от нещо друго, то не пречи да потърсите и второ мнение. Иска ми се да го бях направила по-рано. Когато разбрах какво е, бях шокирана, но и обнадеждена, защото бях на дъното с физическата агония и не знаех дали ще продължа да играя тенис.“


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH