Азаренка и Мугуруса с убедителни победи в Мелбърн, Янкович е аут

Australian Open, II кръг
Виктория Азаренка – Данка Ковинич 6-1 6-2

Шампионката от Мелбърн през 2012-а и 2013-а Виктория Азаренка не даде шансове на  дебютантката в основната схема Данка Ковинич, като се наложи с 6-1 6-2 и в следващия кръг ще играе с Наоми Осака. Така поставената под №14 в схемата от два мача има само три загубени гейма, след като на старта на турнира завъртя два геврека на Алисън ван Уйтванк.

Тенисистката от Беларус започна концентрирано, поведе с пробив в откриващия гейм, с още един – за 4-1 и с нов приключи сета след 30 минути игра. Тя дръпна с пробив в шестия гейм на втория сет за 4-2. В следващия гейм атакува с мощен форхенд по обратния диагонал за 40-0 и със смаш затвърди брейка, като това бе 16-а точка за бившата №1 в света от последните 19 в мача.

При 2-5 Ковинич сервираше за оставане в срещата, но Азаренка показа умения на мрежата и стигна до дюс, а след това и до мачбол, а след бехкенд в аут на черногорката Вика се класира за третия кръг след малко над час на корта. Бившата №1 завърши с впечатляващите 92% спечелени точки при първо подаване, 19 уинъра и 9 непредизвикани грешки и нито веднъж не ѝ се наложи да спасява точка за пробив.

Гарбине Мугуруса – Кирстен Флипкенс 6-4 6-2

Гарбине Мугуруса също беше убедителна срещу Кирстен Флипкенс, след като се наложи с 6-4 6-2 и в следващия кръг ще играе с Барбора Стрицова.

Мугуруса поведе с 40-0, при първия сетбол изкара от форхенд в аут, след това заби топката в мрежата, последва още една грешка на испанката и се стигна до дюс. Световната №3 успя да реализира шестия сетбол, след като стигна къса топка на 80-ата в ранглистата и бе безкомпромисна на мрежата.

Мугуруса поведе с 4-1 във втория сет след общо четири пробива от пет гейма,  в шестия гейм спаси два брейкпойнта, а при 5-3 сервираше за мача.

Бившата №1 Йелена Янкович допусна обрат срещу 97-ата в ранглистата Лаура Зигемунд и отпадна във втория кръг в Мелбърн след загуба с 6-3 6-7(5) 4-6. В следващия кръг германката ще играе с Аника Бек или Тимеа Бачински.

В други срещи Дениса Алертова отстрани поставената под №30 Забине Лизицки с 6-3 2-6 6-4 и в следващия кръг чехкинята ще играе с Йохана Конта. Мадисън Бренгъл пък победи Йохана Ларшон със 7-5 4-6 6-1 и ще се изправи Анджелик Кербер или Александра Дюлгеру.