Джорджи е шампионка в Мерида след оспорван сблъсък

Merida Open Akron, финал

Камила Джорджи – Ребека Петерсон 7-6(3), 1-6, 6-2

Камила Джорджи спечели четвъртата си титла в Тура, триумфирайки над Ребека Петерсон на финала на WTA 250 турнира в Мерида. Италианката се озова в трудна ситуация, след като загуби втория сет и изостана с 0-2 в третия, но записа серия от шест поредни спечелени гейма и подобри баланса си срещу тази опонентка на 3-1.

Последната титла на Джорджи датираше от WTA 1000 надпреварата в Монреал през 2021 г. Преди турнира в Мексико, италианката не бе достигала до четвъртфинал в Тура от осем месеца, след този в Ийстборн миналия сезон.

Петерсон записа повече асове (7-6) и направи по-малко двойни грешки (3-5), но въпреки това Джорджи имаше лек превес по отношение на спечелените на начален удар точки (54-53). Родената в Мачерата тенисистка спечели 67% от точките си на първи сервис (39/58) и реализира четири от осемте си шанса за пробив (50%), докато Петерсон също записа четири брейка, но от 12 опита (33%).

В седмия гейм двойна грешка на Джорджи подари пробив на Петерсон, който впоследствие шведката затвърди с гейм на нула за 5-3. Световната №140 обаче не успя да се възползва от възможността си да сервира за сета, а след това Джорджи излезе напред в резултата при 6-5. Петерсон спаси сетпойнт след чудесен форхенд уинър, но в последвалия тайбрек италианката пласира четири печеливши удара, което ѝ помогна да се наложи със 7-6(3) в откриващата част.

Джорджи заигра много по-офанзивно, но агресията на италианката се обърна срещу нея и непредизвиканите ѝ грешки зачестиха значително. В същото време Петерсон бе много солидна в дефанзивен план и подбираше много добре моментите си за атака. По този начин шведката спечели осем от следващите девет гейма, като се наложи с 6-1 във втория сет, а в третия проби за 2-0.

Това обаче бе последният позитивен момент за Петерсон в двубоя. Атаките на Джорджи станаха много по-прецизни и тя реализира три последователни брейка, приключвайки мача със серия от шест поредни спечелени гейма за крайното 7-6(3), 1-6, 6-2 след 2 часа и 23 минути на корта.