Chicago Fall Tennis Classic, четвъртфинал

Гарбине Мугуруса – Маи Хонтама 6-3, 6-2

Елина Свитолина – Онс Жабур 4-6, 2-6

Белинда Бенчич – Елена Рибакина 4-6, 1-3 (отк. Бенчич)

Гарбине Мугуруса се класира за полуфиналите на WTA 500 турнира в Чикаго след като елиминира сензацията Маи Хонтама. В предходната фаза японската квалификантка отстрани Шелби Роджърс, но сега отстъпи пред втората поставена след точно 100 минути игра. За испанката това е четвърти полуфинал за сезона, като последният ѝ трофей датира от турнира в Дубай през март.

Опонентка на Мугуруса в битката за място на финала ще бъде Маркета Вондрушова.

Мугуруса не позволи на Хонтама да демонстрира играта от мачовете срещу Роджърс и Каролин Гарсия и проби сервиса на японката седем пъти, като в същото време спечели 75% от точките на втори сервис на японката. И двата аса в мача бяха дело на испанката, а уинърите бяха 13-5 в нейна полза.

Двукратната шампионка от Големия шлем започна мача с два последователни пробива и изглеждаше, че няма да има особени проблеми срещу световната номер 200. Хонтама обаче нямаше намерение да се предаде без битка и реализира пробив с впечатляващ бекхенд уинър по правата, след което демонстрира чудесна игра в дефанзивен план и намали изоставането си на 4-3. Мугуруса обаче отговори с няколко много прецизни атаки по цялата ширина на корта, които ѝ помогнаха да запише нов брейк и да спечели сета с 6-3.

След като никоя от опонентките не успя да спечели подаването си в първите четири гейма на втория сет, Мугуруса отново успя да поеме контрол върху мача. Мощните и разнообразни атаки на испанката все по-често принуждаваха Хонтама да греши и така деветата в света натрупа аванс от 5-2. В оказалия се последен в мача осми гейм японската тенисистка отново демонстрира непримиримост и спаси четири мачбола, но това не разколеба Мугуруса и тя триумфира с 6-2, 6-3.

„Беше труден мач, защото не знаех много за нея. В момента тя играе много уверено и затова трябваше да бъда внимателна, но съм доволна от играта си. Мисля, че първият сет беше ключов, защото беше доста труден. Тя почти навакса пасив от 0-4 и успя да направи края на сета много оспорван. Във втория успях да осъществя ранен пробив и да се откъсна в резултата, което беше много важно. Много се радвам, че успях да приключа мача в два сета“ – коментира Мугуруса на пресконференцията след двубоя.

Вечерта не премина толкова добре за първата поставена Елина Свитолина. Онс Жабур елиминира украинката след 6-4, 6-2, като по този начин прекъсна серията си от три поредни загуби срещу бронзовата медалистка от Олимпийските игри.

„Мачът беше тежък. С Елина се познаваме още от турнирите за девойки и досега не бях записвала победа срещу нея в професионалния тур. Точно затова този успех е много важен за мен. Опитах се да играя своята игра и използвах всичките си умения, но срещу нея никога не е лесно. Въпреки всичко обаче съм много щастлива, че победих в два сета“ – сподели тунизийката след двубоя.

Надпреварата напусна и третата в схемата Белинда Бенчич. Олимпийската шампионка нарани дясното си коляно във втория сет на мача срещу Елена Рибакина и бе принудена да се оттегли при резултат 6-4, 3-1 в полза на казахстанката.